Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Rehber

Lenovo Klavye Arka Işığı Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Lenovo Klavye, kullanıcılarına klavyeyi karanlıkta kullanmalarına ve daha şık görünümlü bir klavyeye sahip olmalarına olarak tanıyan bir arka ışık sunar. Ancak tüm Lenovo Klavyelerinde bu özellik yoktur. ESC tuşu, Boşluk tuşu veya Fn tuşundaki küçük ampul simgesine bakarak klavyenizde bu özelliğin olup olmadığına emin olabilirsiniz. Bu rehberimizde Lenovo Klavye Arka Işığı Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür? sorusunun hızlı çözümlerini sizler için düzenledik.

Lenovo Klavye Arka Işığı Çalışmıyor Sorunu

Tüm kullanıcılar genellikle bu sorunun donanımsal olduğunu düşünmektedir. Elbette donanımsal da olabilecek bu sorunda yazılımsal bazı düzenlemeler yaparak da çözüme ulaşmak mümkündür.

  • Klavye Kısayollarının Kullanılması
  • Gerekli Sürücülerin Güncellenmesi
  • Gerekli Sürücülerin Kaldırılarak Yeniden Kurulması
  • Lenovo Vantage’ın Kullanılması

Klavye Kısayollarının Kullanılması

Lenovo arka ışığını açma ve kapatmanın birincil yöntemi Kısayol Tuşlarını kullanmaktır. Önceden atanmış kısayol tuşları farklı modeller için farklı olabilir ancak genellikle Fn, Boşluk ve ESC tuşları arasındadır. Bu tuşlardan herhangi birine basın ve arka ışığın açılıp açılmadığını kontrol edin. Ayrıca Fn tuşuna ve Boşluk çubuğuna basarak klavye ışıklarının loş ve parlak modları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Gerekli Sürücülerin Güncellenmesi

Adım 1 : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Aygıt Yöneticisi yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına devmgmt.msc yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Aygıt Yöneticisi açılır.

Adım 2 : Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde Gerekli sürücülerin sekmesi genişletilir.

Adım 3 : Sürücünün üstüne sağ tıklanarak Sürücüyü güncelleştir butonuna basılır.

Adım 4 : Açılan Sürücü Güncelleştirme penceresinde Sürücüyü Otomatik Olarak Ara sekmesine tıklanarak sürücü güncelleştirme işlemi başlatılır.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından sürücü güncellenecektir. Eğer daha önce hiç güncelleştirme gerçekleştirilmediyse artık işletim sistemi ile donanımlar doğru bir şekilde iletişime geçemeyeceğinden Lenovo Klavye Arka Işığı Çalışmıyor Sorunu ile karşılaşılabilir. Eğer bu yöntem ile sorun çözülmezse sonraki çözüm adımları uygulanmalıdır.

Gerekli Sürücülerin Kaldırılarak Yeniden Kurulması

Adım 1 : Masaüstünde sol altta bulunan Başlat menüsündeki arama sekmesine Aygıt Yöneticisi yazılarak veya klavyede Windows ve R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır ekranın kısmına devmgmt.msc yazılıp Tamam butonuna tıklanarak Aygıt Yöneticisi açılır.

Adım 2 : Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde Gerekli sürücülerin sekmesi genişletilir.

Adım 3 : Sürücünün üstüne sağ tıklanarak Cihazı kaldır butonuna basılır.

Adım 4 : Üreticinin resmi sitesinden ilgili sürücü indirilir.

Adım 5 : Sürücünün kurulumu doğru bir şekilde gerçekleştirildikten sonra bilgisayar yeniden başlatılır.

Lenovo Vantage’ın Kullanılması

Lenovo, Lenovo kullanıcılarının bu ücretsiz yazılımı kullanarak bilgisayarlarını özelleştirmelerine yardımcı olabilecek bir uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama ile tüm donanımlara ait problemler kontrol edilebilir ve hızlı bir şekilde çözülebilir.

Adım 1: Lenovo Vantage web sitesine gidilir ve ürünü indirilir.

Adım 2: İndir düğmesine tıklandıktan sonra indirmenin tamamlanması beklenir ve programı yüklenir.

Adım 3: Uygulamayı başlatılır ve orada listelenen Klavyenin bulması için Cihaz’a ve ardından Giriş ve Aksesuarlar’a tıklanır.

Adım 4: Arayüzde bulunan seçeneklerden arka ışığı ayarlanır.

Donanımsal Kontrol Sağlanması

Diğer yöntemlerin tamamlanmasının ardından hala klavyenin arka ışığı çalışmıyor  ve Lenovo Klavye Arka Işığı Çalışmıyor Sorunu ile karşılaşılıyorsa sorunun donanımsal olabileceği de göz önüne alınmalıdır. Bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken nokta klavyeye yapılacak bir müdahalenin cihazı garanti kapsamından çıkarabilmesidir. Eğer cihazın garantisi devam ediyorsa öncelikli olarak servis ile görüşülmesi gerekmektedir. Garanti ile ilgili bir sorun bulunmuyorsa klavye çıkarılarak başka bir bilgisayar ile test edilebilir.


Bu rehberimizde sizlere Lenovo Klavye Arka Işığı Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür? sorusunun cevabını bir çok farklı çözüm adımları ile beraber ayrıntılı bir şekilde verdik. Aklınıza takılan diğer sorular ve görüşleriniz için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Oyun Haberleri

Nvidia’nın bulut oyunculuk platformu olan GeForce Now hizmeti ilk çıktığı zamandan beri devamlı olarak güncelleme alıyor ve kendisini geliştirmeye devam ediyor. En önemli güncellemeler...

Oyun İndirimleri

Steam platformu yıllardır oyun severlerin bir numaralı adresi oldu diyebiliriz. Çok geniş oyun kütüphanesiyle birlikte neredeyse bulamayacağınız oyun kalmadı diyebiliriz. Diğer güzel yanlarından biri...

Teknoloji Haberleri

Intel’in yeni 12. nesil işlemcileri piyasaya sürüleli aslında biraz zaman geçti. Fakat toplamda 6 adet işlemci tanıtıldı, bunlar ise “K” serisi çarpan kilidi açık...