Koronavirüs İçin Evden Verimli Çalışma Önerileri!

Koronavirüs salgınına karşı bireysel olarak alınabilecek en önemli tedbirlerin başında mümkün olduğunca evde kalmak, dışarıyla teması en aza indirmek geliyor. Peki Koronavirüs salgınının yayılmaması için evde kalarak geçirdiğimiz bu dönemde zamanı nasıl daha iyi değerlendirebiliriz? HONOR Türkiye; alanında uzman isimlerden görüş alarak, evde geçirilen bu dönemi kişisel faydaya dönüştürecek disiplin önerilerini ve yararlı bilgileri takipçileriyle paylaşıyor.

Evden çalışanlar, uzaktan eğitim görenler, şimdilerde eski çalışma disiplinlerini koruma ve evdeki zamanını daha iyi yönetme sorunu yaşayabiliyor. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yrd. Dr. Öğretim Üyesi Şafak Şahin’in katkılarıyla, evde çalışma disiplininin nasıl korunacağına dair HONOR Türkiye’nin önerileri şu şekilde:

Verimli Çalışmak İçin Ev Kıyafetlerinizi Değiştirin!

Evde olduğunuz için birçok konuda daha rahat davranıyor olabilirsiniz. Her ne kadar işe ya da okula gitmiyor olsanız da, bir iş ya da okul gününde olduğu gibi uyandıktan sonra duş alın ve ev kıyafetleri yerine daha resmi bir şekilde giyinin.

Dr. Öğr. Üyesi Şafak Şahin şöyle anlatıyor: “Her kıyafet, onlar üzerimizdeyken yaptığımız işlerin sembolleridir aslında. Dolayısıyla evde geçirdiğimiz sürenin üretken olmasını istiyorsak pijama, eşofman gibi rahatladığımız anlarda giydiğimiz kıyafetleri, tıpkı normal zamanlarda olduğu gibi üzerimizden çıkarmamız gerekiyor. Oldukça basit ve önemsiz gibi görünse de beynin kendini organize ve motive etmesinde büyük öneme sahiptir.”

honor türkiye koronavirüs

Bu Süreçte Kullandığınız Kelimelere Özen Gösterin

Evdeki süreçte çalışma motivasyonunu artırmak için her sabah ev kıyafetlerini çıkarmak kadar önemli kelime seçimleri var. Kişi süreci tatil, karantina, mahsur kalma, sığınma, mecburiyet gibi kelimelerle ifade etmeye başladığında, beynimiz bu sembollere göre davranma eğiliminde olur. “Normal zamanlarımızdaki çalışma rutinini koruyabilmek için güne çalışmaya devam ettiğimizi bilerek başlamak lazım. Sabah işim var, dersim var, yetiştirmem gereken işlerim var gibi şekillerde kendinizi komutlamaya gayret gösterin.” diyor Dr. Öğr. Üyesi Şafak Şahin.

Evde Kaldığınız Süreçte Teknolojiden Yararlanın!

Güne herhangi bir iş/okul gününe benzer şekilde yapılacakları planlayarak başlayın. Kahvaltınızı uzun tutmayın, günün hangi saatinde ne ile ilgileneceğinizi not edin ve plana uymaya çalışın. Planlama ve iş takibinde yararlanabileceğiniz en iyi uygulamalarını araştırın. RescueTime uygulaması; gün içinde uygulama, web sitesi ve sosyal ağlara ayırdığınız vakti otomatik olarak takip ediyor. Örneğin; Instagram’da çok vakit geçirdiğinizde ya da haberlere takıldığınızda size hemen uyarı gönderiyor.

Proje yönetim uygulamaları Asana ve Trello ise çalışma arkadaşlarınızla birbirinize görevler verip iş akışını rahatça takip etmenizi, uzaktan hızlı dosya ve veri akışı yapabilmenizi sağlıyor. Bu gibi daha pek çok uygulama, Koronavirüs döneminde evde çalışma disiplini sağlayabilmeniz için size yardımcı olacak.

Ara Verin ve Kreatif Egzersizler Yapın!

İşte ya da okulda olduğu gibi evde çalışırken de aralar vermek, odaklı çalışmak için büyük önem taşıyor. Aralarda masanızdan kalkın, yürüyün, kollarınızı ve sırtınızı rahatlatın. Ancak bu süreçte motivasyon ve disiplin için fiziksel aktivitenin yanı sıra zihinsel egzersizler de faydalı. “Fiziksel aktivitelerin yanı sıra zihinsel oyunlarla düşünsel üretkenliğimizi arttırmanın yolları var. Tıpkı yoga, pilates, kardiyo egzersizleri gibi; kreatif egzersizler de yapmalıyız.” diye öneriyor Dr. Öğr. Üyesi Şafak Şahin.

Peki bu egzersizler neler olabilir?

  • Belirli ve sınırlı bir zaman dilimi içerisinde; alakasız şeyler arasında benzerlikler bulmaya çalışın.
  • Rastgele seçilmiş 50 kelime ile bir hikaye yazmaya çalışın.
  • Bildiğimiz filmlerdeki senaryolarda değişiklikler yapıp yeni sonlar yazın.
  • Bazı şeyleri “gibi, benziyor, benzer, andıran” kelimelerini kullanmadan tarif etmeye çalışın.
  • Elinizdeki bir ürün veya sistem içerisinde azaltma, ekleme, birleştirme yapın. Onun için yeni bir kullanım alanı düşünün.

Ortamınızı Daha İyi Odaklanacak Şekilde Oluşturun!

Çocuklar, evcil hayvanlar veya aile üyeleri, siz evden çalışırken dikkat dağıtıcı olabilirler. Bununla birlikte iş yaparken ya da ders çalışırken atıştırmak da odağınızın kaybolmasına neden olabilir. Mümkünse evde kendinize ait bir alanda, dikkat dağıtıcılardan uzak bir şekilde kalmaya çalışın. İşte ya da okulda olduğu gibi kendinizi odaklayabileceğiniz bir masa ve sandalyede çalışmaya özen gösterin.

Ev İşlerini Daha Sonraya Bırakın

Kirlenen bir tabağı yıkamaya başladıktan sonra bir bakmışsınız evin tozunu alıyorsunuz. Ev işlerini çalışma saatinizin sonrasına bırakın. Çünkü odağınızı kaybederseniz, bir daha toplamanız güçleşir. Mümkünse evinizdeki diğer kişilerin bu konuda size yardımcı olmasını sağlayın.

(Basın bültenidir.)

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin