Kanser Katilleri

56

Kanserli hücreleri ortadan kaldıran genetik devreler.

Kanseri tedavi etmenin en etkili yolu hala kemoterapi ve radyoterapi. Bu teknikler günümüzde kanser için etkili olsa dahi birçok sağlıklı hücreyi de öldürmektedir. Sağlıklı hücrelerin ölmesi hasta için yeni sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açmaktadır.Gün geçmiyor ki mikrobiyoloji ve teknolojinin birleşimi ile sağlık sektöründe büyüyen etkili tedavi ve sonuçlarla karşılaşmaktayız.

2011’de Ron Weiss ile MIT’ deki ekibi, zararsız bir virüse yüklenen, sonra da hücreleri enfekte eden bir genetik devre tasarladılar. Hücreye giren virüs programlanmış olduğu gibi hücreler ile tepkimeye girmektedir. Hücrelerin verdiği tepkiler sonucunda kanserli hücreleri tespit edip yok etme programına başlamaktadır. Yöntem şu anda kanser hücrelerinin tek bir türünde (HeLa) ve yalnızca kültür içinde işe yaramakta ve hayvan modellerinde henüz denenmedi.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin