James Donkey JD27GM144 Oyuncu Monitörü İncelemesi

JAMES DONKEY JD27GM144 OYUNCU MONİTÖRÜ İNCELEMESİ

James Donkey bundan önce fiyat performans olarak oldukça iyi işlere imza atan SSD’leri ile karşımıza çıkmıştı. Fakat bu sefer firma boş durmayarak farklı bir ürün gamına daha giriş yapıyor. JD27GM144 model oyuncu monitörü bu serinin 27 inçteki temsilcilerinden. 144 HZ tazeleme hızı, 1 MS gecikme süresi ve oldukça ince ve şık tasarımıyla dikkat çeken bu cihaz bakalım kullanıcısına neler sunabiliyor.

TASARIM

Cihazın genel tasarımına baktığımızda mat siyah rengin hakim olduğunu görüyoruz. Yanlarda neredeyse serçe parmak kalınlığında bile olmayan çerçeveleri ile oldukça şık göründüğünü de söylemeden geçmeyelim. Alt kısımda ise 2 CM civarında nispeten ince sayılabilecek bir çerçeve bulunuyor, hemen orta tarafta ise minimal boyutlarda James Donkey logosu konumlandırılmış.

Cihazın arka tarafına baktığımızda bizleri yine mat siyah yüzey karşılıyor. Hemen orta tarafta ise tasarımla bütünleşmiş bir şekilde kırmızı havalandırma ızgaraları bulunuyor bu kısımın renkli tutulması tasarıma güzel bir artı katmayı başarmış. Bu açıcan fark edildiği üzere cihazın 110 MM kalınlığı normal olarak alt taraflarda bulunan devreler, soketler nedeniyle mecburen kalınlaşmakta.

Cihazın oyuncu monitörü olduğunu iyice vurgulamak amacıyla ayak tasarımı da oldukça agresif bir dilde yapılmış. V şeklinde olan metalik renklerdeki ayağın iskeleti alüminyum malzemeden imal edilerek sağlamlık da artırılmış.

Monitörlerde bizim oldukça aradığımız özelliklerden biri olan pivot bu monitörde bulunuyor. Cihazı isterseniz aşağı-yukarı konumlandırabilir ya da ufak eğme hareketi yapabilir, bu sayede cihazı rahat ettiğiniz biçimde konumlandırabilirsiniz. Bu özellik fiyat performans odaklı bir cihaz için oldukça iyi düşünülmüş.

TEKNİK DETAYLAR

Ekran Boyutu: 27 İnç
Çözünürlük: 1920×1080 Full HD
Panel: TN
Tazeleme Hızı: 144 Hz
Parlaklık: 250 Kandela
Bakış Açıları: 170-160°
Kontrast Oranı: 1000:1
Tepkime Süresi: 1ms
Renk Desteği: 16.7 Milyon
Bağlantılar: 1 x DP(1.4),1 x HDMI(2.0), 2 x HDMI(1.4), 1 x Kulaklık
Diğer Özellikler: AMD FreeSync, Flicker Free
Boyutlar: 618*390*110 mm
Monitör Standı: Yukarı-Aşağı Pivot
Ağırlık: 4.65 KG
Kutu İçeriği: HDMI 2.0 Kablosu, Güç Adaptörü, Güç Kablosu, Kullanım Kılavuzu
Cihaz TN panel ile geliyor, TN paneller genel olarak renk üretimi ve bakış açıları olarak her ne kadar kısıtlı kalsa da bu cihazda kullanılan panel oldukça kaliteli seçilmiş. Bakış açıları oldukça iyi işler çıkartıyor. Zaten 1 MS gecikme ve 144 HZ tazeleme hızı ile cihazın oyun performansı gerçekten çok iyi.

Cihazdaki dikkat çekici özelliklerden biri ise ekranı 4’e bölebilme özelliği olmuş. Cihazda 4 adet görüntü girişini farklı cihazlarla aktif olarak kullanıp 4 farklı kaynaktan görüntüyü bölerek görmeniz mümkün kılınmış.

Cihazda bunlara ek olarak FlickerFree ve FreeSync gibi özellikler bulunmakta. FlickerFree ile görüntüdeki dalgalanmalar en aza indiriliyor bu sayede gözünüz daha az yoruluyor. FreeSync‘e gelecek olursak, sadece AMD ekran kartlarında bulunuyor ve yüksek FPS değerlerinde oluşan görüntü kırılmalarını engelliyor. Bunlar güzel detaylar fakat cihazda mavi ışık filtresi bulunmamakta.

SONUÇ

James Donkey, 27 inç boyutta 144 HZ tazeleme hızı, 1 MS gecikme süresi ile performans odaklı monitör almayı düşünen kullanıcılar için yeni bir alternatif sunmayı hedeflemiş. Cihaz bulunduğu segmentine göre oldukça iyi özelliklere sahip ve şık bir tasarıma sahip. Cihazın eksi yönü ise bir mavi ışık filtresi bulundurmaması.