Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

İPhone iMessage Teslim Edilmedi Hatası Nasıl Çözülür?

Kısa bir süreliğine de olsa iPhone kullanıyorsanız mutlaka yaygın olarak karşılaşılan bir sorun ile karşılaşmışsınızdır: Mesajlar uygulamasından iMessage gönderirken, bir veya daha fazla iMessage’ın teslim31 edilememesi. Özellikle hızlı iletişim için tercih edilen mesajların doğru bir şekilde teslim edilememesi can sıkıncı olabilmektedir. Ancak bu sorunu çözmenin oldukça basit yolları vardır. Bu rehberimizde İPhone iMessage Teslim Edilmedi Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizler için derledik.

İPhone iMessage Teslim Edilmedi Hatası Nasıl Çözülür?

Tüm teslimat hataları aynı değildir. Bir durumda, bir mesaj gönderebilir, ancak mesaj balonunun altında herhangi bir “teslim edildi” etiketinin göründüğünü görmeyebilirsiniz; diğer durumlarda, “Teslim Edilmedi” yazan kırmızı bir uyarı görürsünüz. İlk durumda mesaj gönderildikten bir kaç dakika sonra bile teslim edildiği bildirisi size ulaşmıyorsa, en olası açıklamanın alıcının telefonunun kapalı olması, uçak modunda olması veya alıcının zayıf bir bağlantısı olmasının da bu sebep olabileceği unutulmamalıdır.

  • iMessage’ın Kapalı Olup Olmadığının Kontrol Edilmesi
  • Ağ Bağlantısının Kontrol Edimesi
  • Kısa Mesaj Olarak Gönderilmesi
  • Telefonun Yeniden Başlatılması
  • iMessage’ın Etkinleştirilmesi
  • iMessage’ın Etkinleştirildiğinden Emin Olunması

iMessage’ın Kapalı Olup Olmadığının Kontrol Edilmesi

İlk olasılık, iMessage’ın çalıştırıldığı sunucunun kapalı olmasıdır. Bu, iMessage’ın hiç kimse için çalışmadığı anlamına gelebilir. Bu nadirdir, ancak bazen olur.

Sistem Durumu sayfasını kontrol ederek Apple’ın çevrimiçi hizmetlerinden herhangi birinin kesinti yaşayıp yaşamadığını kontrol edebilirsiniz.

Bu web sayfasında Apple, hizmetlerinden herhangi birinde yakın zamanda çözülen sorunların bir raporuyla birlikte planlı bakım çalışmaları olan herhangi bir hizmet hakkında size bilgi verir. Bununla birlikte, sorununuz daha yeni ortaya çıktıysa, web sitesinin güncelleme sıklığının saniyelerle değil dakikalarla ölçülme eğiliminde olduğunu unutulmamalıdır. Bu nedenle sorun henüz fark edilmemiş olabilir.

Ağ Bağlantısının Kontrol Edimesi

Bir mesajın altında korkunç kırmızı ünlem işareti ve “Teslim Edilmedi” mesajını görüyorsanız, bunun en yaygın nedeni basit bir internet erişimi eksikliğidir. iMessage’ın WiFi veya hücresel sinyal aracılığıyla internete erişmesi gerekir, bu nedenle hizmetiniz yoksa, ağ sorununuz yoksa veya Uçak Modundaysanız mesaj gönderilemez. Telefonunuzun dış dünya ile iletişim kurabildiğinden emin olmak için WiFi ve cep telefonu sinyalinizi kontrol edin.

Kısa Mesaj Olarak Gönderilmesi

Adım 1 : Mesajınız teslim edilmediyse ve güvenilir bir ağ bağlantınız olduğunu biliyorsanız  veya en azından iyi bir internet bağlantısı edindiyseniz mesajı yeniden göndermeyi deneyin.

Adım 2 : Ünlem işaretine dokunun ve ardından açılır menüden Yeniden Dene’yi seçin. Yine başarısız olursa, Kısa Mesaj Olarak Gönder’i deneyerek sorunun iMessages’a özgü olup olmadığını görebilirsiniz.

Adım 3 : Telefonunuz mesajı SMS mesajı olarak göndermeye çalışacaktır ve bu işe yarayabilir, ancak bunun telefonunuzun hücresel mesajlaşma planı kullanılarak gönderileceğini ve bir ücret ödemeniz gerekebileceğini unutmayın.

Telefonun Yeniden Başlatılması

Buraya kadar geldiyseniz ve çalışmayan bir veya daha fazla mesajınız varsa, iPhone’unuzu yeniden başlatın. Mesajlar uygulamanızda veya telefonunuzun ağ bağlantısında, onu kapatıp tekrar açmanızın çözeceği bir sorun olabilir.

iMessage’ın Etkinleştirilmesi

Muhtemelen iMessages’ın mavi bir mesaj balonu kullandığını biliyorsunuzdur. Bir veya daha fazla mesaj gönderirseniz ve bunlar yeşil baloncuklarda görünüyorsa, bu, mesajların bunun yerine SMS kullanılarak gönderildiği anlamına gelir.

Bunun olmasının birkaç nedeni olabilir. Mesajı Apple olmayan bir cihaza gönderiyor olabilirsiniz. Yalnızca Apple cihazları iMessage’ı destekler, bu nedenle bu olağandışı bir durum değildir. Ancak, telefonunuzda veya alıcının cihazında iMessage’ın kapalı olması da mümkündür.

Adım 1 : Kendi telefonunuzda devre dışı olup olmadığını görmek için Ayarlar uygulamasını başlatın.

Adım 2 : Mesajlar’a dokunun.

Adım 3 : Ardından düğmeyi sağa kaydırarak iMessage’ın açık olduğundan emin olun.

iMessage’ın Etkinleştirildiğinden Emin Olunması

Ayrıca Mesajlar’da “Etkinleştirme Bekleniyor” yazan bir hata mesajı görmeniz de mümkündür. Genel olarak,  iPhone’u bir günden daha kısa bir süre önce aldıysanız ve telefonun tüm servisleri henüz tam olarak etkinleştirilmediyse bir iMessage göndermeye çalışırken bu mesajı görebilirsiniz.

Bu durumda yapılacak en iyi şey, telefonun etkinleştirmeyi bitirmesini beklemektir. Ancak, telefonunuz bir günden uzun süredir sizdeyse ve hala bu mesajı görüyorsanız, telefonunuzda en son yazılım güncellemesinin kurulu olduğundan emin olun ve mesajlaşma kurulumunuzda bir sorun olup olmadığını öğrenmek için operatörünüzle iletişime geçin. Sorunlar devam ederse, yardım için Apple’ın müşteri desteğiyle iletişime geçin.


Bu rehberimizde İPhone kullanmayı tercih edenlerin sıklıkla karşılaştığı İPhone iMessage Teslim Edilmedi Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını verdik. Bu ve bununla ilgili sormak istedikleriniz için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Zombi kıyameti sevenler için harika bir haber var! Dying Light 2 Reloaded Edition, bu hafta sonu Steam’de ücretsiz olarak oynanabilir olacak. Oyunseverleri zombi parçalamaya...

Oyun Haberleri

Sons of the Forest‘ın 1.0 sürümüyle resmi olarak piyasaya sürülmesi, oyun dünyasında büyük bir heyecana yol açtı. Endnight Games‘in yaptığı muazzam güncelleme, oyunculara oyunun...

Teknoloji Haberleri

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de en çok tercih edilen bilgisayar markası belli oldu. Önceki yıllara göre zirve değişmeyerek Lenovo yine pazar payında çoğunluğu elde etti. En...

Teknoloji Haberleri

Twitch.Tv platformu özellikle son yıllarda büyük bir tartışma konusu oldu. Geçtiğimiz yıllarda da Bit hırsızlığı ile gündeme gelen platformda bazı yayıncılar için tutuklamalar söz...