Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Çözülür?

Bir iPhone’unuz var ve güvenlik için bir oturum açma düzeni veya şifre kullanıyorsunuz. Şifrenizi doğru girdiğinizde, herhangi bir sorun yok ancak yanlış girdiğinizde Apple tarafından yapılmış güvenlik odaklı bir düzenleme ile karşılaşıyorsunuz. Giriş şifresinin sürekli şifre denemeleri ile aşılmaması için deneme sayısı sınırlandırılmıştır.

Bu sınırın aşılması iPhone etkin değil hatasıyla karşılaşmanıza neden olacaktır. Böyle bir durumda da insanlar iPhone etkin değil hatası nasıl çözülür? Şeklinde çok fazla araştırma yapıyor.

iPhone Etkin Değil Hatası Nedir?

Başta da söylediğimiz gibi giriş ekranında yanlış şifre veya yanlış kalıp girdiğinizde bu sorun oluşur. Genellikle “iPhone etkin değil 1 dakika sonra tekrar deneyin” mesajı, şifrenin 5 başarısız girişinden sonra görünen uyarıdır. 1 dakika bekledikten sonra uyarı otomatik olarak kaybolur. Ancak 10 veya daha fazla başarısız giriş denemesi yaptıysanız, “iPhone devre dışı “iTunes’a Bağlan” gibi bir bildirim alırsınız. Yani telefonunuz güvenlik odaklı koruma moduna geçer.

iPhone Etkin Değil Hatası Nasıl Düzeltilir?

iPhone etkin değil hatasının çözümü için aslında birden fazla yöntem var. Biz sizler için aşağıda 2 farklı yöntemi aşamalı olarak anlattık.

iTunes İle Geri Yükleme

Kaynak: Apple

Cihazınızı daha önce iTunes ile eşleştirdiyseniz, şanslısınız. İiTunes üzerinden geri yüklemek sorunu çözecektir.

 • Cihazınızı kablo ile bilgisayarınıza bağlayın.
 • iTunes uygulamasını açın.
 • iTunes senkronize edecek ve bir yedek oluşturacaktır.
 • Cihazınız uygulamada göründükten sonra sol üst köşedeki cihaz simgesine tıklayın ve “Yedeklemeler” alanına gidin.
 • “Yedeği Geri Yükle” düğmesine tıklayın ve beliren uyarı penceresinde “Geri Yükle” veya “Geri Yükle ve Güncelle” seçeneğine tıklayın.

Önyükleme ve Kurtarma Moduna Sıfırlama

Son bir alternatif olarak, cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Ancak bu süreçte verilerinizin kaybolacağını da ekleyelim. Tüm verilerinizin silineceğini bilin çünkü sıfırlama yapacağız.

 • Telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve iTunes uygulamasını açın. Telefonunuz bilgisayara bağlıyken DFU moduna geçin.
 • Home düğmesi olan iPhone modellerinde aynı anda “Power + Home” düğmesini basılı tutmanız gerekir. Kurtarma modu ekranı gelene kadar bekleyin.
 • Çentikli ekran kullanan modellerde (iPhone X gibi) güç düğmesini 3 saniye basılı tutun. Cihazı kapatın.
 • Güç düğmesine tekrar basın ve basılı tutarken ses kısma düğmesine basın. 6-7 saniye basılı tutun.
 • iTunes, kurtarma modunda bir iPhone bulduğunu belirten bir mesaj görüntüler ve siz kurtarma moduna girersiniz.
 • Recovery modunda bizi iki seçenek karşılayacak; “Güncellemeleri Kontrol Et” ve “iPhone’u Geri Yükle” olacak.
 • Buradan geri yükleme işlemini gerçekleştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Son işlemde veri kaybı olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Yedekleme yapılmadığı takdirde cihazınız sıfırlanır ve veriler kaybolur.


 

iPhone etkin değil hatası nedir? iPhone etkin değil hatası nasıl çözülür? Sıkça sorulan bu soruların olası çözüm yöntemlerini sizin için derledik.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...