iPhone, Dünya Çapında 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı!

28

2008 yılında hayatımıza giren iPhone, o dönem sadece konuşma ve mesajlaşma için kullanılan telefon kavramını tamamen değiştirdi. Akıllı telefonları hayatımıza getiren cihazlar, geçtiğimiz ay 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşarak önemli bir rekora imza attı!

Apple’ın Yeni Rekoru: iPhone, 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı!

Cupertino merkezli teknoloji devi, bilindiği üzere satış rakamlarını açıklama konusunda katı bir yaklaşıma sahip. Şirket 2018 yılından bu yana iPhone satışları ile ilgili herhangi bir istatistiksel bilgilendirmede bulunmuyor. Ancak Apple konusunda isabetli analizleri bulunan Neil Cybart, popüler akıllı telefon serisinin satış istatistiklerini yayınladı. 12 yılda ciddi bir kullanıcı grubu oluşturan iPhone serisi, bu istatistiklere göre Eylül ayında 1 milyar kullanıcıya erişmeyi başardı.

Cihaz satış rakamlarında ise Apple’ın durağan seyri gözlerden kaçmıyor. 2015 yılında 231 milyon iPhone satışı gerçekleşirken, 2017 yılında ise bu sayının 216 milyona gerilediği belirtiliyor. Ne yazık ki Apple 2018’de satış istatistiklerini paylaşmayı kestiği için günümüzde satışların tam sayısı bilinmiyor. Ancak Cybart’a göre bu yıl 190 milyon birim civarında iPhone satışı bekleniyor.

iPhone satışlarının azalmasının nedeni ise Apple’ın yeni kullanıcı çekme konusundaki zayıf performansı gibi görünüyor. Azalan eğride ilk kez iPhone satın alanlar ile iPhone modelini değiştirenler kullanıcıların sayısı 2015 yılında eşitlenmiş. Ancak günümüzde bu oranın %80’ini mevcut modellerini değiştiren kullanıcıların oluşturduğu gözlerden kaçmıyor. Bu da Apple ekosistemine katılan yeni kullanıcıların sayısında önemli bir azalış olduğunu gösteriyor.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin