iPhone Almak İçin Böbreğini Sattı, Hayatı Karardı!

iPhone Almak İçin Böbreğini Sattı, Hayatı Karardı!

iPhone 4, Steve Jobs’ın ölmeden önce duyurduğu son Apple telefonu olarak tarihe geçmişti. Tanıtıldığı 2010 yılında akıllı telefon sektöründe büyük bir devrim yapan telefon, Çinli bir öğrencinin hayatını kararttı!

Böbreğini Satıp iPhone Alan Çinli Diyalize Giriyor!

2011 yılında 17 yaşında bir lise öğrencisi olan Xiao Wang, okul arkadaşlarına hava atmak için inanılmaz bir yol seçti. Ailesinin maddi durumu yetersiz olan Wang, iPhone 4 satın almak için böbreklerinden birini yasa dışı çalışan bir yeraltı kliniğine sattı. İşlem sonrasında 3.200 dolar kazanan genç, planladığı gibi iPhone 4’ü satın aldı fakat işler bu noktadan sonra deyim yerindeyse kabusa döndü.

Ameliyattan sonra 1 hafta içinde iyileşeceği söylenen Wang, haftalar hatta yıllar süren ciddi sağlık problemleri yaşadı. Ailesi durumdan haberdar olduğunda 24 yaşına giren Xiao Wang’ın kalan diğer böbreğinin enfeksiyon kaptığı ve bu sebepten dolayı ömür boyu diyaliz makinesine bağlı kalacağı belirtiliyor. İşin kötü yanı, gencin ailesinin diyaliz masraflarını karşılayabilecek kadar parası yok ve teşhiste çok geç kalındığı için hayati risk bulunuyor. 7 yıl önce büyük bir hevesle aldığı iPhone 4 ise artık değer biçilemeyecek kadar eski.

iPhone 4’ün başlıca teknik özellikleri arasında; 3.5 inç IPS LED ekran, tek çekirdekli Apple A4 işlemci, 512 MB RAM, 8/16/32 GB depolama, 5 megapiksel arka kamera, VGA ön kamera, 1420 mAh batarya ve iOS 4 işletim sistemi bulunuyor.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.