Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

iPhone 14
iPhone 14

Telefon Haberleri

iPhone 14, Çentik Geleneğini Devam Ettirebilir!

Geçtiğimiz günlerde telefon gündeminde Apple’ın gelecek nesil iPhone cihazlarda kamera ve sensörü barındıran çentikten sıyrılıp yeni bir tasarım oluşturacağına dair söylentiler çıkmıştı. Son sızıntılara göre Apple, iPhone 14‘ün alt modellerinde de çentiği küçültülmüş bir şekilde devam ettireceğe benziyor.

iPhone 14

Bu hafta, Kore menşeli haber sitesi The Elec tarafından açıklanan sızıntılara göre, Apple’ın iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinde çentikli tasarımdan damla şeklindeki kamera tasarımına geçebileceğini, fakat düşük bütçeli Pro ve Pro Max haricindeki modellerde bu geleneğin devam edeceğini iddia etti.

Apple’ın İlk Modern Tasarım Diliydi

Henüz sızıntıları çürütebilecek bir iddia bulunmasa da, Apple’ın bu çentiği kaldırma fikrine dair sızıntılar uzun zamandır devam ediyor. Çentik Apple’ın rekabetten kendini ayırt etmeyi başardığı en önemli taktiklerden birisi. Bu, bir dönemi kasıp kavuran bir tasarım detayı olsa da, Apple’ın ilk tam ekran konseptlerinden biri konumunda yer alıyor, ayrıca Apple’ın iPhone X piyasaya çıkmadan önce yıllarca kullandığı kalın ve sıkıcı duran çerçevelerden sonra yenilikçi ve modern sayılabilecek ilk tasarım örneklerinden biriydi.

iPhone 7

Fakat Apple‘ın piyasada kamera konusunda rekabetçi olması ve kamera yeteneği konusunda ödün vermemesi de bu sızıntılara ters düşüyor, çünkü bazen yapılabilecek yenilikçi bir tasarımda alan daraldığı için, kameranın fonksiyonelliğinde düşüş gözlemlenebiliyor. Örnek verecek olursak Android tarafında son zamanlarda en çok dikkat çeken modellerden biri olan ZTE Axon 30 5G modeli ekran altı kamera teknolojisini kullanan ilk cihaz olarak görünse de, selfie konusunda pek iyi olduğunu söyleyemeyiz.

Yapılan testlerde görüntü kalitesi muadili rekabetçi modellerine göre oldukça düşük ve geç çalışan bir kamera tasarımı olarak geçiyor. Bundan ötürü Apple, bir süre daha klasik çentik tasarımını gittikçe küçülterek ileride çıkacak olan bir kaç nesil iPhone modelinde daha kullanabilir.

iPhone X

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

1 Yorum

1 yorum

  1. daffy

    Ara 11, 2021 at 23:49

    daha 13 yeni çıktı sakin : d

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...