Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

iOS’ta Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Nasıl Çözülür?

Günlük hayatımızda neredeyse bilgisayarda yaptığımız tüm işlemleri gerçekleştirmenin en kolay yolu çoğu zaman telefonlarımızdır. İnternet bağlantısında sorun olduğu zamanlarda bir çok işimiz aksamaktadır. Bu rehberimizde iOS’ta Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizler için düzenledik.

iPhone’unuz “Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi” hatası verdiğinde, telefonunuzun telefon şirketinizin kablosuz veri ağına bağlanamadığı anlamına gelir. Yine de arama yapabiliyor olsanız da hata, e-postayı kontrol etme, web’de gezinme ve 4G veya 5G’de uygulamaları kullanmanın işe yaramayacağı anlamına gelir. 

iPhone’unuzda “Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi” hatası varsa, 4G veya 5G kablosuz ağlara bağlanamazsınız. Bu hata, Wi-Fi veya Bluetooth bağlantılarını engellemez, ancak hareket halindeyken hücresel veriye ihtiyacınız vardır. 

iOS’ta Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Çözümü

Bir çok farklı sebepten karşılaşılabilen bu sorunun çözüm adımları aslında oldukça basittir. 

  • Uçak Modu’nun Kontrol Edilmesi
  • Telefonu Yeniden Başlatılması
  • Telefon Güncellemelerini Tamamlanması
  • SIM Kartı Çıkarılması ve Yeniden Takılması
  • Ağ Ayarlarının Sıfırlanması
  • Telefon Servis Sağlayıcısı ile İletişime Geçilmesi 
  • Apple Destek ile İletişime Geçilmesi

Uçak Modu’nun Kontrol Edilmesi

Zaman zaman dalgınlık sebebi ile veya farkına varmadığınız bir şekilde telefonunuz Uçak Modunda  kalmış olabilir. Telefonunuz Uçak Modu’nda iken hiçbir iletişim işlevini gerçekleştiremez ve bu Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası alınmasına sebep olabilir. Telefonunuzun üst kısmındaki kayar menüyü indirerek uçak simgesini tıklayarak Uçak Modu’nu kontrol edebilirsiniz.

Telefonu Yeniden Başlatılması

Telefonlarda yaşanan geçici hataların arkasında bıraktığı izler çoğu zaman sorunlara sebep olmaktadır. Daha önce belirttiğimiz gibi her elektronik cihazda olduğu gibi telefonlarda da yapılan bazı yazılımsal değişikliklerin etki edebilmesi için sistemin tekrar yüklenmesi gerekmektedir. Çoğu zaman Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası kendi kendine kaybolabiliyor olsa da hızlı bir şekilde sorunun aşılması gerektiği durumlarda telefon bazı hataları tam olarak çözememesinden dolayı telefon yeniden başlatılarak sorun çözülebilir.

Telefon Güncellemelerini Tamamlanması

Her elektronik cihazda olduğu telefonlarda da bulunan donanım ve yazılımların doğru bir şekilde haberleşebilmesi için güncelleştirmelerin doğru bir şekilde yüklenmesi gerekmektedir. Özellikle otomatik güncelleştirmelerin kapalı olduğu ve gelen güncelleştirmelerin göz ardı edildiği durumlarda akıllı telefonlarda bir çok hata ile karşılaşılabilir. Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası ve bunun gibi bir çok hatanın önüne geçilmesi için telefonunuza gönderilen güncelleştirmelerin doğru şekilde yüklenmesi gerekmektedir. Güncelleştirme yapılması unutuluyor ve sürekli takip edilmek istenmiyorsa otomatik güncelleştirme özelliğinin aktifleştirilmesi gerekmektedir.

SIM Kartı Çıkarılması ve Yeniden Takılması

iPhone’unuzun SIM Kartı, telefon şirketinizin veri ağına bağlanmasına yardımcı olur. Bir sorunu varsa, hücresel verilerle ilgili bir sorununuz olabilir. Bunu düzeltmek için SIM kartı iPhone’unuzdan çıkarın ve yeniden takın. Sorun buysa, birkaç saniye içinde bir hücresel veri ağına bağlanabilmeniz gerekir.

Ağ Ayarlarının Sıfırlanması

iPhone’unuz, Ağ Ayarları genel başlığı altında ağlara nasıl bağlandığıyla ilgili birçok küçük ayarı ve tercihi saklar. Bu ayarlardan biri bir şekilde zarar görürse, hücresel veri ağlarına erişiminizi engelleyebilir.

Adım 1 : iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2 : Genel’e dokunun.

Adım 3 : Ekranın en altına gidin ve Sıfırla’ya dokunun.

Adım 4 : Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

Adım 5 : İstenirse, şifrenizi girin.

Adım 6 : Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

İPhone’unuz ağ ayarlarını sıfırlar ve ardından bir dakika kadar süren yeniden başlar. Telefonunuzu tekrar kullanabileceğiniz zaman, şifrenizi girin. Telefonunuz otomatik olarak hücresel sağlayıcınıza yeniden bağlanmalıdır.

Telefon Servis Sağlayıcısı ile İletişime Geçilmesi 

Bu çözüm adımları ile sorun çözülemediyse ve hala hücresel veri ile bağlantı sağlayamıyorsanız telefonunuzun servis sağlayıcısından kaynaklı bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz. Nadir olarak rastlansa bile göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. Telefon servis sağlayıcınız ile görüşerek veya telefon servis sağlayıcınızın iletişim kanallarını kontrol ederek konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Apple Destek ile İletişime Geçilmesi

Her ne kadar hiç kimsenin ihtimal olarak düşünmek istemediği bir seçenek olsa da telefonunuz ile ilgili bir problemden kaynaklı olarak bu hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Telefonunuzda oluşan yazılımsal veya donanımsal bir sıkıntı telefonunuz hücresel veri ağı etkinleştirilemedi hatasına sebep olabilmektedir. Apple Teknik Destek ile iletişime geçerek gerekli kontrolleri sağlayabilirsiniz.


Bu rehberimizde sizlere bir çok farklı hatadan dolayı karşılaşabileceğiniz iOS’ta Hücresel Veri Ağı Etkinleştirilemedi Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını verdik. Sormak ve eklemek istediğiniz tüm detaylar için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

İnceleme

Fiyat/performans ürünlerin önemi özellikle ülkemizde bir hayli büyük. Biz de fiyat/performans ürünleri gerçekten çok seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız Gamepower Bull T10 oyuncu monitörü de...

Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 11’in bir sonraki büyük güncellemesi olan 24H2’yi ön izleme kanalında yayınladı. Bu güncelleme, kullanıcı deneyimini geliştiren ve işletim sistemine yeni özellikler ekleyen...

Teknoloji Haberleri

WhatsApp, Sürüm 24.10.79 ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde geliştiren yeni bir güncelleme yayınladı. Bu güncelleme ile uygulamanın kullanıcı arayüzü daha modern ve çekici hale...