Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

iOS
iOS

Rehber

iOS 10 Problemleri Nasıl Çözülür?

Bilgisayarların işletim sistemlerinde zaman zaman karşımıza çıkan güncelleştirmeler telefonların işletim sistemleri için de karşımıza çıkmaktadır. Bu güncelleştirmeler telefonunuzu daha verimli kullanmanıza yardımcı olurken önceden karşılaştığınız hataların en aza indirgenmesini sağlanmaktadır. Bu rehberimizde iOS 10 Problemleri Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını sizler ile paylaşacağız.

iOS 10 Problemleri Nelerdir?

Öncelikle belirtmekte fayda var ki iOS 10’un çıkması ile beraber bazı cihazlarda güncelleme desteği bırakılmıştır. Eğer iPhone 4S veya altı, iPad Mini 1, iPad 2 gibi cihazlara sahipseniz ve iOS 9 kullanıyorsanız bu cihazları iOS 10’a yükseltmeniz mümkün olmayacaktır.

iOS 10 güncelleştirmeleri sırasında veya sonrasında yaşanan hatalar bir kaç başlık altında toplanmaktadır. Bu hataların çözümleri için ayrı ayrı çözüm adımlarının uygulanması gerekmektedir. 

iOS 10 Hatalarının Çözümleri

Karşılaşılan her sorun için ayrı bir çözüm adımı bulunmaktadır. Öncelikle sorunun tespit edilmesi gerekmektedir. Sonrasında tavsiye edilen çözüm adımları uygulanabilir. Ancak bu hatalar ile karşılaşılarken öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta cihazınızın iOS 10 güncelleştirmelerini destekleyip desteklemediğidir.

  • iOS 10 Brick Hatası
  • iOS 10 Batarya Sorunu
  • iOS 10 Yükledikten Sonra Aşırı Isınma Sorunu
  • iOS 10’un Yavaş Çalışması

iOS 10 Brick Hatası

Güncelleştirmenin ilk çıktığı zamanlarda güncelleştirmeyi yükleyen bazı kullanıcılar güncelleştirme sırasında telefonun çöktüğünü bildir. Bu sorun karşısında hızlı davranan Apple kısa süre içerisinde çözüm için bir yamam yayınladı. iOS çökme hatası ile karşılaşması şu an için çok olası gözükmese de karşılaşılması durumunda öncelikle telefonunuzun güncelleştirmesini doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Ardından Apple teknik destek ile iletişime geçebilirsiniz.

iOS 10 Batarya Sorunu

iOS 10 güncelleştirmesinin ardından en sık yaşanan problemleren biri de bataryanın eskisi gibi dayanmıyor olmasıdır. Bu durumda öncelikli olarak yapılması gereken batarya sağlığının kontrol edilmesidir. Bataryanın daha uzun dayanması için bazı önlemler alınabilir.

  1. Düşük Güç Modu Kullanılması : Düşük güç modu geçici bir çözüm olarak gözükse de bataryanızı büyük oranda korumanızı sağlayacaktır. Bu modda arka planda çalışan uygulamalar durdurulacağı için özellikle telefonunuzu kullanmadığınız sürede batarya azalması durumu ile karşılaşmazsınız.
  2. Hücresel Verinin Kapatılması : İnternet bağlantısı günümüzde telefon kullanımı için olmazsa olmazlar arasındadır. Bu çözüm adımının özellikle Wi-Fi bağlantısı sağlandığında gerçekleştirilmesi internet bağlantınıza mani olmayacağı gibi batarya ömrünüzü büyük oranda arttıracaktır.
  3. Ekran Parlaklığının En Düşük Duruma Getirilmesi : Cihazınızın modelinden bağımsız olarak tüm Apple ürünlerinde en büyük batarya tükenen detayın ekran parlaklığı olduğu bilinmektedir. Zaman zaman ekran parlaklığını minimuma getirmek kullanım zevkinizi değiştirmeyeceği gibi bataryanızın çok daha uzun süre dayanmasını yardımcı olacaktır. 
  4. Arka Planda Uygulama Yenilenmesinin Kapatılması : Bataryanızın ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden biri de arka planda çalışan uygumaların sizden habersiz olarak sürekli yenileniyor olmasıdır. Telefonunuzda Ayarlar -> Genel -> Arka Planda Uygulama Yenile yolunu takip ederek bu özelliği devre dışı bırakırsanız pil ömrünüz artacaktır. 

iOS

iOS 10 Yükledikten Sonra Aşırı Isınma Sorunu

Telefonda oluşan aşırı ısınma sorunu her zaman çok korkutucu olmaktadır. Ancak güncelleştirmeden hemen sonra bu hata ile karşılaşıyorsanız panik yapmanızı gerektirecek herhangi bir durum yoktur. Güncelleştirme tamamlanıp telefonunuzun yeniden açıldıktan sonra arka planda bazı uygumalar güncellenmeye devam etmektedir. Bu sırada telefonunuz ısınabilir. Bu durumun önüne geçmek için bir süre telefonunuzda fazla işlem gerektirecek işlemlerden kaçınabilirsiniz.

iOS 10’un Yavaş Çalışması

Aslında bir önceki ısınma sorunu ile aynı şekilde cevap verilebilecek bir sorundur. Telefonunuz arka planda devam eden güncelleştirmeler sebebi ile ısınabilirken aynı zamanda bir çok işlemi aynı anda gerçekleştirdiğinden yavaşlayabilir. Bu hemen aksiyon alınması gereken bir sorun değildir. Ancak zaman içerisinde yavaşlamaya devam ediyor ve performansta bir artış yaşanmıyorsa Apple Teknik Destek ile iletişime geçebilirsiniz.


Bu rehberimizde özellikle eski versiyon Apple cihazlarını tercih eden kullanıcıların karşılaştıkları iOS 10 Problemleri Nasıl Çözülür? sorusunun yanıtını ayrıntılı bir şekilde yanıtladık. Eğer bu hatalardan farklı bir hata ile karşılaşıyorsanız veya çözüm adımları hatanın giderilmesine yardımcı olmadıysa sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun İndirimleri

Epic Games Store‘un her hafta oyunseverlere sunduğu ücretsiz oyun kampanyası, bu hafta da heyecan verici bir fırsatla karşımıza çıkıyor. Bu haftanın ücretsiz oyunu, modern...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...

Sinema Haberleri

Ülkemizde en çok aboneye sahip dijital içerik platformu unvanına sahip Netflix, yeni yerli yapımlar ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Netflix yerli yapımlar konusunda kalitesini...