Her geçen gün Ev veya İş yerindeki internet abone sayısı artmakta. Bununla beraber hizmet sunan Kamuya bağlı yada özel şirketler bulunmakta. Peki bizler hangisini tercih etmeliyiz? diye soracak olursanız, bu alt yapınıza ve bağlantı türüne bakmak daha mantıklı olacaktır.

Bağlantı Türü Nedir?

ADSL Bağlantı

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) Asimetrik Dijital Abone Hattı açılımına sahip olan bir DSL bağlantısı türüdür. ADSL bağlantısı, normal bakır kablo üzerinden telefon hattı ile sağlanır. Bu sayede özel bir hat kurulumu gerekmez ve diğer genişbant internet bağlantılarına göre daha ucuzdur. ADSL ile en fazla 24 Mbps hızında indirme yapılabilir; fakat bu hız kablo altyapınıza, santrale olan uzaklığınıza, ağın yoğunluğuna ve servis sağlayıcınızın verdiği hıza göre değişmektedir. ADSL2+, ADSL’in en son jenerasyonudur.

VDSL Bağlantı

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line Service) Çok Yüksek Bitrate’li Abone Hattı anlamına gelmektedir, ADSL bağlantısına benzer bir DSL bağlantı türüdür. ADSL’den 5 kat hızlı indirme hızına ve 10 kat daha hızlı gönderme (upload) hızına sahiptir. VDSL ile ulaşabileceğiniz en yüksek upload hızı 60 Mbps‘dir (ADSL’de olduğu gibi santrale yakınlığınız ve diğer etkenler etkilidir).

VDSL2 Bağlantı

VDSL2 ise VDSL’in geliştirilmiş versiyonu olan ikinci jenerasyonudur. Diğerlerinde olduğu gibi VDSL2’de bakır kablo altyapısını kullanır; fakat müşterinin binasındaki telefon kutusuna kadar fiber kablo çekilir. Ya da fiber kablo sokak başındaki kutuya kadar gelmektedir. Bu sayede 250 Mbps indirme hızı gibi yüksek hızlara ulaşılabilmesi sağlanır.

Bunlar Arasındaki Fark Ne?

Alt yapınızda küçük bir sorgulama yaptıktan sonra bu bağlantı türlerinden birini seçe bilme imkanınız bulunmakta. Eğer çok kötü bir alt yapnız bulunuyor ise ülkemizde genel olarak kullanılan ADSL bağlantısı kullanılır. İnternet sağlayıcısı konusuna gelirsek genel olarak Türk Telekom alt yapısını kullanarak istediğiniz sağlayıcıya geçme imkanınız bulunmakta.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin