Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Intel Profesyoneller için Tasarlanmış Arc Pro GPU’ları Piyasaya Sürüyor

Intel, öncelikle güçlü masaüstü iş istasyonları ve dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan Arc Pro serisi GPU’larını bugün piyasaya sürüyor. Intel Arc Pro A40 ve A50, iş istasyonları için, A30M ise profesyonel odaklı dizüstü bilgisayarlarda satışa sunulacak. Her üç GPU da donanım tabanlı ışın izleme ve AV1 donanım hızlandırma yeteneğine sahip ve yapay zeka görevleri, Adobe Premiere Pro gibi içerik oluşturucu uygulamaları düşünülerek tasarlandığı belirtildi.

Intel’in Arc Pro A40 tek yuvalı GPU’su

Intel Arc Pro A40, 3,5 teraflop grafik gücü, sekiz ışın izleme çekirdeği ve 6 GB GDDR6 belleği ile küçük tek yuvalı bir form faktöründe gönderilecek. Intel, bu GPU’yu ince iş istasyonlarında veya küçük form faktörlü PC’lerde hedefliyor.

Daha büyük A50, çift yuvalı bir form faktörüne, 4,8 teraflop grafik gücüne, sekiz ışın izleme çekirdeğine ve 6 GB GDDR6 belleğe yükselir. Çift yuvalı tasarımı nedeniyle muhtemelen geleneksel iş istasyonlarına daha uygun olacak. Bu iş istasyonu GPU’larının her ikisi de çoklu monitör yapılandırmaları için dört Mini DisplayPort içerecek. Intel, 8K 60Hz’de iki, biri 5K 240Hz’de, ikisi 5K 120Hz’de veya dört monitörü 4K 60Hz’de destekleyebilecek kapasiteye sahip.

Intel’in Arc Pro A50 çift yuvalı GPU’su.

Mobil tarafta ise A30M GPU, 3.5 teraflop grafik performansı, sekiz ışın izleme çekirdeği ve 4 GB GDDR6 bellek içerecek. 35 ila 50 watt arasında maksimum güç kullanmak üzere tasarlanmıştır ve ekran çıktıları, OEM’lerin dizüstü bilgisayar yapılandırmalarına bağlı olacak.

Bu GPU’larda teknik olarak oyun oynayabilirsiniz, ancak bunlar oyun oynamak için tasarlanmamıştır. Bunun yerine Intel, bunları Blender, HandBrake, Premiere Pro, DaVinci Resolve Studio ve çok daha fazlası gibi profesyonel görevler ve içerik oluşturucu uygulamaları için optimize ediyor. Intel, bu GPU’ları mühendislik ve inşaat, mimari ve üretim alanlarındaki uygulamalar için sertifikalandırmayı hedefliyor. Bu GPU’lar, Intel’in endüstride ilk olarak adlandırdığı özellikle tam AV1 donanım hızlandırmasını da destekleyecektir.

Son olarak Intel, Arc Pro GPU serisinin bu yıl içinde mobil ve masaüstü iş ortaklarından temin edilebileceğini söylüyor.

 

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Sistem Gereksinimleri

Robert Kirkman‘ın kaleme aldığı “The Walking Dead” kitap serisinden TV’ye uyarlanan ve aynı ismi sahip olan The Walking Dead, 12 yıl önce ekranlarda izleyiciyle...

Oyun İndirimleri

Epic Games, yıllardır yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager serisi gibi oyunları...

Oyun Haberleri

Needs Games tarafından geliştirilen ve LINE GAMES tarafından yayınlanan,  oynaması ücretsiz aksiyon RPG oyunu olan UNDECEMBER ,12 Ekim’de oyun severlerle buluşması planlanıyor.  UNDECEMBER, Steam, Android ve...

İnceleme

Kablosuz oyuncu fareleri günümüzde iyice yaygınlaşmaya başladı. Haliyle insanların kablosuz oyuncu farelerine olan ilgisi de yükseliyor. Bugün incelemesini yapacağımız Razer Basilisk Ultimate model oyuncu...