Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Intel Meteor Lake’in AV1 Kodlama ve Kod Çözme Desteği Sunacağı Onaylandı

AV1, herkesin erişebileceği telifsiz bir video formatında daha büyük çözünürlükler ve birinci sınıf akış çıkışı yeteneği sağlayan bir video formatıdır. AV1’in 8 bit ve 10 bit video formatları ile şirket, mevcut H.264 video formatından yüzde elliye kadar daha yüksek performans ve verimlilik elde edecek. Intel geliştiricileri tarafından yayınlanan yakın tarihli bir güncellemede AV1’in Meteor Lake’e video kodlama ve kod çözme desteği sunduğu onaylandı. Özellikle canlı yayın yapan içerik üreticilerin işine yarayacak bu haberin detaylarına bir göz atalım.

Intel Meteor Lake, özellikle grafik ve video tartışılırken çok fazla esneklik sunar. Tiger Lake serisinde görülen Xe-LP’nin yerini alacak şirketin yeni Xe-LPG grafikleri, yayın ve oyun sektörlerinde yeni kapılar aralıyor. Okuyucular, Igor’sLAB web sitesinin Meteor Lake işlemcisi ve işlemci için mevcut olan kritik özellikler hakkında farkındalığı artıran sızdırılmış bir slayt ortaya çıkardığını hatırlayabilir.

Meteor Lake, Raptor Lake’in (CES 2023’te tanıtılacak) halefidir ve yerleşik Xe-LPG gömülü grafiklere sahip 7nm teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Windows, Chrome ve Linux işletim sistemleri ile uyumlu olacaktır. İşlemci, 24 MB LLC/çekirdeğe kadar 14 hibrit çekirdek (6+8) sunacak. Çip üzerinde Xe² Grafik mimarisi, 128 adede kadar Yürütme Birimi sağlayacaktır. Medya ve ekran desteği, “düşük güçlü AV1 kodlaması, tümleşik HDMI 2.1, DP bağlantı noktaları, geliştirilmiş ikili düşük güçlü eDP 1.4b”yi desteklediğini ortaya çıkardı. Yapılan sızıntılara göre bu bilgiler işlemci serisinin yalnızca mobil tarafını kapsıyor. 

Yeni AV1 video kodlayıcı ve kod çözücü , video akış hizmetlerine ek bir destek sağlamalıdır. Şu anda formatı destekleyen donanım, AMD’nin yeni RDNA 3 mimarisi, NVIDIA’nın Ada Lovelace’i ve Intel’in Arc Alchemist serisidir. Yakın zamanda AV1’in şirketlerin masaüstü bileşenlerinde yerini alması bekleniyor.

Ayrıca Intel, AV1 kodlama ve kod çözme desteği sunan yeni ortam sürücüsü için bir Ortam Özellikleri Özeti sağladı. Proje için şirketin GitHub’ındaki destek listelerini buradan okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Oyunlarda yüksek FPS almak her oyuncunun hayali. Fakat bu hayale maalesef herkes ulaşamayabiliyor. Düşük bütçesi olanlar, eski bilgisayar kullanmak zorunda olanlar için oyunlarda yüksek...

Sinema Haberleri

Dünyanın en çok aboneye sahip olan ve ülkemizde de en çok tercih edilen dijital içerik platformu olan Netflix, oldukça geniş ve sürekli olarak genişlemeye...

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin yeni nesil Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemcilerinin yakında resmi olarak satışa sunulması bekleniyor. Fakat bu resmi satışlara gerek kalmadan bazı işlemci modellerinin testlerine...