Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Intel Meteor Lake’in AV1 Kodlama ve Kod Çözme Desteği Sunacağı Onaylandı

AV1, herkesin erişebileceği telifsiz bir video formatında daha büyük çözünürlükler ve birinci sınıf akış çıkışı yeteneği sağlayan bir video formatıdır. AV1’in 8 bit ve 10 bit video formatları ile şirket, mevcut H.264 video formatından yüzde elliye kadar daha yüksek performans ve verimlilik elde edecek. Intel geliştiricileri tarafından yayınlanan yakın tarihli bir güncellemede AV1’in Meteor Lake’e video kodlama ve kod çözme desteği sunduğu onaylandı. Özellikle canlı yayın yapan içerik üreticilerin işine yarayacak bu haberin detaylarına bir göz atalım.

Intel Meteor Lake, özellikle grafik ve video tartışılırken çok fazla esneklik sunar. Tiger Lake serisinde görülen Xe-LP’nin yerini alacak şirketin yeni Xe-LPG grafikleri, yayın ve oyun sektörlerinde yeni kapılar aralıyor. Okuyucular, Igor’sLAB web sitesinin Meteor Lake işlemcisi ve işlemci için mevcut olan kritik özellikler hakkında farkındalığı artıran sızdırılmış bir slayt ortaya çıkardığını hatırlayabilir.

Meteor Lake, Raptor Lake’in (CES 2023’te tanıtılacak) halefidir ve yerleşik Xe-LPG gömülü grafiklere sahip 7nm teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Windows, Chrome ve Linux işletim sistemleri ile uyumlu olacaktır. İşlemci, 24 MB LLC/çekirdeğe kadar 14 hibrit çekirdek (6+8) sunacak. Çip üzerinde Xe² Grafik mimarisi, 128 adede kadar Yürütme Birimi sağlayacaktır. Medya ve ekran desteği, “düşük güçlü AV1 kodlaması, tümleşik HDMI 2.1, DP bağlantı noktaları, geliştirilmiş ikili düşük güçlü eDP 1.4b”yi desteklediğini ortaya çıkardı. Yapılan sızıntılara göre bu bilgiler işlemci serisinin yalnızca mobil tarafını kapsıyor. 

Yeni AV1 video kodlayıcı ve kod çözücü , video akış hizmetlerine ek bir destek sağlamalıdır. Şu anda formatı destekleyen donanım, AMD’nin yeni RDNA 3 mimarisi, NVIDIA’nın Ada Lovelace’i ve Intel’in Arc Alchemist serisidir. Yakın zamanda AV1’in şirketlerin masaüstü bileşenlerinde yerini alması bekleniyor.

Ayrıca Intel, AV1 kodlama ve kod çözme desteği sunan yeni ortam sürücüsü için bir Ortam Özellikleri Özeti sağladı. Proje için şirketin GitHub’ındaki destek listelerini buradan okuyabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Emir Çiftci, Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

Manor Lords, şehir kurma oyunları tutkunları arasında büyük heyecan uyandıran bir oyun olarak öne çıkıyor. Steam’in en çok arananlar listesinde zirveye yerleşen bu oyun,...

Oyun İndirimleri

Epic Games, bu hafta oyun severlere heyecan verici bir fırsat sunuyor! Ünlü oyun dağıtım platformu, The Big Con ve Town of Salem 2 gibi...

Telefon Haberleri

Motorola’nın yeni amiral gemisi Motorola Edge 50 Ultra’nın özellikleri sızdırıldı. 16 Nisan’da resmi tanıtımı yapılacak olan bu cihaz, teknoloji meraklılarının dikkatini çekmeyi başardı. İşte...

Telefon Haberleri

Vivo’nun yeni orta-üst seviye telefonu Vivo V30, Türkiye pazarına giriş yaptı. Fiyat baremine göre amiral gemisi özelliklere sahip telefonun detaylarına bir göz atalım. Vivo...