Intel, Geliştiricilere Yönelik Harici Ekran Kartını Duyurdu!

Uzun süredir harici ekran kartı pazarına giriş yapmak isteyen Intel, 2017’de AMD’den Raja Koduri’yi transfer ederek çalışmalara başlamıştı. İlk modellerini duyurmaya hazırlanan mikroçip devi, geliştiricilere yönelik ekran kartını duyurdu.

Intel Ekran Kartı Pazarına Giriyor: İşte İlk Model!

Basın mensuplarına özel bir etkinlikte tanıtılan Intel Xe DG1-SDV, markanın bireysel tüketiciler için geliştirilen ilk ekran kartı olma niteliği taşıyor. Xe grafik mimarisine sahip olan ekran kartı, yazılım geliştiricileri ve iş ortaklarına gönderilmek için tasarlanmış. Bu sebepten dolayı tanıtılan ilk kart resmi olarak satışa sunulmayacak. Prototip olarak nitelendirilebilecek kartın barındırdığı teknolojiler ise oldukça dikkat çekici görünüyor.

Ölçeklendirebilir GPU yapısına sahip olan Xe DG1-SDV, enerji ihtiyacını PCI-Express yuvasından sağlıyor. 40-50W arası TDP değerine sahip olduğu düşünülen ekran kartının Full HD çözünürlükte ve yüksek ayarlarda akıcı bir oyun deneyimi sunduğu belirtiliyor. Bu da NVIDIA GeForce GTX 1650 ve AMD Radeon RX 5500 gibi giriş-orta seviye kartlara rakip olabileceği anlamına geliyor.

Soğutma tarafında tek fanlı bir yapıya sahip olan Intel Xe DG1-SDV, hava soğutması haricinde kapalı devre bir sıvı beslemeye de sahip. Küçük ama büyük öneme sahip bu detay sayesinde termal verimliliğin en üst düzeyde olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca Intel’in değişken oranlı gölgeleme ve tam sayı ölçeklendirme gibi grafik hesaplama performansını artıran pek çok yazılımsal özelliğe yer verdiği belirtiliyor.

Intel, ekran kartı projesini geliştirirken geliştiricilerin yanı sıra kullanıcıların da önerisini alacak. Yapılan etkinlikte bunu destekler nitelikte olan, Reddit gibi platformlarda soru&cevap etkinlikleri yapılacağı ifade edildi. Piyasaya sürülecek ilk ekran kartı modelinin ise bu yılın sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin