Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Intel, Dizüstü Bilgisayarlar İçin İlk Arc A Serisi GPU’larını Tanıttı

2018’de Intel , AMD ve NVIDIA’nın rakip kartlarıyla rekabet etmek için tasarlanmış kendi ayrı GPU serisini geliştirme planlarını duyurmuştu. Orijinal 2020 lansman penceresinin kaçırılması da dahil olmak üzere birçok gecikmeye rağmen , bu baharda Intel’in yeni Arc grafik kartlarının ilk partisi, Samsung’un Galaxy Book 2 Pro dizüstü bilgisayarlarından başlayarak nihayet perakende cihazlarda kullanıma hazır.

Hızlı bir özet geçersek, Intel’in Arc serisi sonunda hem dizüstü bilgisayarları hem de masaüstü bilgisayarları kapsayacak olsa da, A serisi GPU’ların ilk partisi, esas olarak ultra taşınabilirler ile ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış düşük güçlü kartlardır. Şirketin grafik kartları, daha sonra çıkacak olan daha güçlü Arc 5 ve Arc 7 kartlarına geçmeden önce, yeni Arc A350M ve A370M ile başlayan çeşitli performans katmanları arasında ayrım yapmayı kolaylaştırmak için CPU’larına benzer bir adlandırma şeması kullanacak.

Intel’in grafik mimarisi, tüm Arc GPU ailesinde dört ana sütuna dayanmaktadır: şirketin XE çekirdekleri, XE Medya Motoru, XE Görüntü Motoru ve XE Grafik İşlem Hattı. Tüm Arc kartları ayrıca DirectX 12 Ultimate desteği, ışın izleme, XE Süper Örnekleme, AV1 donanım hızlandırma ve daha fazlasını içeren aynı temel özellik setine sahip olacak.

 

Genel Özellikler ve Teknik Detaylar

Arc’nin XE çekirdekleri Intel’in XE HPG (Yüksek Performanslı Grafik) mikro mimarisine dayanıyor ve her bir çekirdek 16 adet 256 bit Vektör Motoruna sahip. XE Medya Motoru, 8K 10-bit HDR’ye kadar donanım kodlaması ve bir dizi popüler standart (VP9, AVC, HEVC, AV1) için donanım hızlandırması ile popüler video uygulamalarını desteklemek üzere tasarlandı. Aynı zamanda, XE Ekran Motoru, aynı anda 60 Hz’de iki 8K ekrana, 120 Hz’de çalışan dört 4K ekrana veya 360 Hz’de tek bir 1440p ekrana kadar video çıkışını işlemek üzere üretildi.

İki diğer yeni karta gelince, hem A350M hem de A370M, çeşitli popüler oyunlarda 60 FPS ila 90 FPS arasında 1080p oyun oynamayı hedefliyor. A350M, 25 ila 35 watt arasında güç çekecek şekilde tasarlandı ve altı XE çekirdeği, altı ışın izleme birimi, 1,150 MHz grafik saati  ve 4 GB GDDR6’ya sahip olacak. Alternatif olarak, A370M, 35 ila 50 watt arasında güç çekişine, sekiz XE çekirdeğine, sekiz ışın izleme birimine, 1.550 MHz grafik saatine sahip ve aynı 4 GB vRAM’a sahip biraz daha büyük dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, yakında çıkacak olan Arc 5 ve Arc 7 kartları çok daha güçlü olacak. Ama yine de, yazın başlarına kadar satışa çıkmayacaklar.

Ayrıca Intel, yeni GPU’larının yanı sıra, NVIDIA’nın GeForce Experience ve AMD’nin Radeon Yazılımına benzer Arc Control adlı bir yazılım paketi oluşturdu ve kullanıcıların performansı daha kolay izlemesine, sürücüleri ve güncellemeleri yüklemesine, oyun olaylarını kaydetmesine ve hatta canlı akış uygulamalarına bağlanmasına izin vermek için tasarlandı.

Intel, Arc kartlarında Elden Ring , Ghostwire: Tokyo , Dolmen ve çok daha fazlasını içeren özellikli oyunlarla yeni oyunlar için daha hızlı ve daha duyarlı sürücü desteği sağlamak için geliştiricilerle daha fazla çalıştığını bile söylüyor. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden biri olan Intel, Intel’in yerleşik tümleşik grafikleriyle birlikte çalışırken Arc kartlarına ek bir performans artışı sağlamak için tasarlanan Deep Link teknolojisini de yarattı.

Bu nedenle, şu anda yalnızca iki yeni Arc kartı (ve nispeten düşük güçlü olanlar) yer alırken, Intel nihayet harici grafik alanında üçüncü büyük üretici haline geldiğinden dolayı bugün önemli bir anı işaret ediyor. Intel’in A serisi kartlarından birine sahip ilk perakende cihaz, önümüzdeki ay satışa çıkacak olan Samsung Galaxy Book 2 Pro. Ancak Intel, yakında Acer, Asus, Dell, HP, MSI, Lenovo ve diğerleri dahil olmak üzere büyük isimlerden Arc GPU’lara sahip çok daha fazla dizüstü bilgisayar olacağını vaat ediyor.

 

Kaynak: https://www.engadget.com/intel-announces-its-first-batch-of-arc-a-series-gpus-142309877.html

Ben Atahan Kutlu, 2005 yılında İstanbul'da doğdum. Donanım Arşivi'nde teknoloji haberleri hakkında editörlük yapmaktayım. Dilerseniz profilimde bulunan sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Instagram’da takip isteği göndermek birçok hesaba erişmek için gerekli adımlardan bir tanesidir. Sosyal medya kullanan birçok kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve daha kişisel bir alana...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Senua’s Saga: Hellblade 2 sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden...

Oyun Haberleri

Oyun dünyasında heyecan verici gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 6‘nın çıkış tarihi ve Xbox Game Pass ile...

Sinema Haberleri

Cem Yılmaz hayranlarını sevince boğan müjdeli haber geldi: GORA 4 GORA çekimleri başladı! Tam 20 yıl önce vizyona giren ve Türk sinema tarihinde unutulmaz...