Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Sistem Tavsiyeleri

Intel Core i5-11600K ve RTX 3060 İle Beyaz Sistem Toplama

Sizlerle çok sayıda sistem toplama içeriği paylaştık. Fakat bu içerikler arasında beyaz temalı sistem toplama rehberleri gerçekten çok sınırlı sayıdadır. Bugünkü sistem toplama rehberimizde ise Intel Core i5-11600K işlemci ve Nvidia GeForce RTX 3060 ekran kartıyla birlikte beyaz renk temalı şık bir sistem topluyoruz. Üstelik NZXT markasının yeni Z590 çipsetli anakartını da deneyimlemiş olacağız.

Sistemde Gigabyte Vision GeForce RTX 3060 model beyaz bir ekran kartı, NZXT N7 Z590 model yine beyaz renk temalı anakart ve NZXT H510i model beyaz kasayı kullandık. Bu donanımlarla birlikte beyaz rengin yanında ufak siyah detaylarla şık bir sistem elde etmeyi başardık! Üstelik RAM, SSD gibi donanımlarda da yüksek performanslı parçalar tercih ettik.

NZXT N7 Z590 Anakart

NZXT markası anakart üretimi konusunda aslında yeni bir marka sayılır. Bir Asus, MSI, Gigabyte gibi bu konuda uzmanlaşmış markalar kadar yüksek tecrübelere sahip sayılmazlar. Daha çok özel tasarımlara sahip farklı anakartlar üretiyorlar. Bunlardan biri ise NZXT N7 Z590 model yeni anakartları. Bizim sistemimiz beyaz odaklı olduğu için beyaz modelini tercih ettik. Bu anakart daha çok düz bir tasarımla geliyor.

Gördüğünüz gibi anakartın büyük bir kısmı beyaz bir koruma plakasıyla kaplanmış durumda. Bu sayede ilk bakışta genel olarak sade bir model olarak görülüyor. Fakat bu model Z590 çipsetli ve üst seviyeye hitap edebilecek bir model zaten.

,

Bu anakart 12+2 faz şeklinde bir DrMos güç kurulumuyla geliyor. Bu güç kurulumunun üzerinde ise nispeten büyük boylarda mosfet soğutucuları bulunuyor. Haliyle üst seviye sistemlerde kullanılması için bir engel yok. İşlemcimiz de “K” serisi olduğu için hız aşırtma yapılmasının önü açık.

Anakartın detaylarına değinecek olursak alt tarafında fiziksel bir açma ve kapama tuşları bulunuyor. Bu tuşlar uzay montaj kurulum ve hız aşırtmacılar için gerçekten çok pratik. RGB tarafında ise tam 4 adet header ile gelen bir model. Bu anakartta bizi en çok şaşırtan şey ise M.2 SSD yuvalarının üzerindeki parçaların soğutucu görevi görmüyor oluşu. Çünkü alt tarafları plastikten imal edilmiş. Bu gerçekten mantıksız bir tercih olmuş diyebiliriz.

Teknik Detaylar

 • Soket: Intel LGA 1200
 • Çipset: Intel Z590
 • İşlemci Desteği: 10. ve 11. Nesil i9 (Maksimum)
 • Bellek Desteği: DDR4 2133-4800 MHz Arası
 • Maksimum Bellek: 128 GB, Toplam 4 Slot, Çift Kanal
 • Depolama: 4 x Sata 3.0, 1 x M.2 PCIe 3.0 SSD, 1 x PCIe 4.0 SSD
 • Genişleme Yuvaları: 1 x PCI Express 4.0 X16, 1 x PCI Express 3.0
 • Arka Usb Portları: 3 x USB 3.2 Gen2, 4 x USB 3.2 Gen1, 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.2 Type-C
 • Bağlantı: Bluetooth 5.2, AX210 Wi-Fi 6E, RTL8125BG 2.5G Ethernet
 • Görüntü Birimleri: 1 x HDMI 2.0
 • Ses: Realtek ALC S1220 7.1 Surround
 • Boyut: ATX

Intel Core i5-11600K İşlemci

Intel Core i5-11600K şu anki Intel işlemciler arasında gerçekten iyi bir konumda. Çünkü son yıllarda AMD’nin Ryzen işlemci hamleleriyle birlikte Intel’in bazı konularda geride kalabildiğini görmüştük. Intel Core i5-11600K ise orta seviyede yüksek performans verebilen başarılı modellerden biri. 6 çekirdek ve 12 izlek barındıran bu model hem orta seviye oyunculukta hem de basit render işlerinde gayet yeterli bir performans sergileyebiliyor.

Teknik Detaylar

 • Soket: Intel LGA 1200
 • Çekirdek: 6
 • İzlek: 12
 • İşlemci Temel Frekansı: 3.90 GHZ
 • İşlemci Boost Frekansı: 4.90 GHZ
 • Önbellek: 12 MB Smart Cache
 • Gpu Modeli: Intel UHD 750 1.30 GHz
 • TDP: 125W
 • Üretim Teknolojisi: 14 NM

Intel Core i5-11600K İncelemesi

Gigabyte Vision GeForce RTX 3060 Ekran Kartı

Bu sistemimizde beyaz renk teması kullanıyoruz. Haliyle şu sıralar beyaz renklerdeki ekran kartı bulmak bir hayli zor, hatta normal bir ekran kartını bulmak bile zor 🙂 Sistemde Gigabyte Vision GeForce RTX 3060 OC model ekran kartını kullandık. Bu model beyaz renk temasını en başarılı şekilde kullanan modellerden biri. Üstelik RTX 3060 olmasına rağmen WindForce 3 fanlı devasa bir soğutmayla geliyor.

Ekran kartının beyaz renk teması metal arka plakasında da tam gaz devam ediyor. Bu ekran kartının arka plaka tasarımı genel anlamda sade. Ortasına gri renklerde “Vision” logosu konumlandırılmış. Sağ tarafında ise soğutmaya katkı sağlayan havalandırma boşluğu eklenmiş. Bu boşluğu güncel kartların bir çoğunda görmek mümkün artık.

Teknik Detaylar

 • Mimari: Ampere
 • CUDA Çekirdekleri: 3584
 • Baz Çekirdek Frekansı: 1320 MHz
 • Boost Çekirdek Frekansı: 1837 MHz
 • Bellek Frekansı: 15 Gbps GDDR6
 • Bellek Bant Genişliği: 192 Bit
 • Bellek Miktarı (VRAM): 12 GB
 • RT Çekirdekleri: 28
 • Tensor (AI) Çekirdekleri: 112
 • Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4a, 2 x HDMI 2.1
 • Üretim Teknolojisi: Samsung 8 NM
 • Desteklenen Teknolojiler: DX 12, 2. Nesil Ray Tracing, DLSS 2.0, RTX I/O
 • Güç Konnektörleri: 1 x 8-Pin
 • TDP: 170W

XPG Spectrix D50 Extreme 16 GB 4800 MHz CL19 Bellekler

Sistemin bellekleri gerçekten çok özel. XPG Spectrix D50 Extreme model 8 + 8 16 GB belleklerimiz tam 4800 MHz frekansa sahip ve CL19 gecikme değeriyle gelen gerçekten çok üst seviyeye hitap ediyor. Sistemde çift kanal bellek kullanmak ise artık şart gibi bir şey. Çünkü performans tarafında gerçekten çok büyük farklar ortaya çıkarabiliyor. Ayrıca bu belleklerin parlak ve şık soğutması, başarılı RGB aydınlatması da gerçekten büyük avantaj.

XPG Gammix S50 2 TB PCIe M.2 SSD

Böylesine güçlü bir sistemde iyi bir SSD kullanmak lazımdı. XPG Gammix S50 model SSD ise bu ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayabilecek bir model. PCI Express 4.0 standartını kullanan bu modelin bizdeki örneği 2 TB kapasiteye sahip. 5000 MB seviyelerine varan okuma, 4400 MB seviyelerine varan yazma hızıyla birlikte gerçekten üst seviyelere oynayan bir model. Üstelik dahili soğutmayla gelmesi anakartın soğutmasız M.2 yuvası tercihini kapatıyor.

NZXT Kraken X53 Sıvı Soğutma

Intel Core i5-11600K modeli “K” ibareli çarpan kilidi açık bir model olduğu için Intel’in meşhur stock soğutucusuyla birlikte gelmiyor. Zaten bu güçteki bir işlemci için o soğutucu çok yetersiz kalırdı. Bizim terchimiz NZXT Kraken X53 model 240MM sıvı soğutmadan yana oldu. Bu model 240 MM olmasına rağmen yine yüksek bir soğutma performansına sahip. Üstelik pompasındaki ayna şeklinde RGB tasarımıyla gerçekten şık bir tasarımla geliyor.

Asus ROG Thor 850W 80+ Platinum Full Moduler Güç Kaynağı

Sistemdeki yine özel parçalardan biri ise güç kaynağımız. Asus ROG Thor 850W 80+ Platinum model full modüler güç kaynağı gerçekten en üst seviyelere hitap edebilen bir model. En dikkat çekici yanı ise ekranı diyebiliriz. Orada sistemin anlık olarak kaç W güç çektiğini bile görebiliyorsunuz. Üstelik sağdaki ROG gözü ise Asus Aura Sync destekli bir aydınlatmaya sahip.

Diğer güzel yanları ise full modüler kabloların kumaş sarımla birlikte geliyor oluşu. Bu güç kaynağı zaten 80+ Platinum sertifikasıyla birlikte yüksek verimlilik sunuyor. Özel soğutma çözümüyle birlikte yük altında bile aktif bir soğutma sağlanabiliyor. Gördüğünüz gibi her şeyiyle üst seviye bir güç kaynağı olmuş.

NZXT H510i Kasa

NZXT H510i model kasa aslında NZXT severlerin artık ezbere bildiği tasarım dilini yine devam ettiren bir model. Kasanın ön tarafı dümdüz, sağ tarafta ufak hava açıklıkları falan derken diğer kasalarıyla büyük benzerlik gösteriyor. Genel anlamda sert köşeli ve sade görülen bir tasarıma sahip. Bu kasa siyah ve beyaz renk şemasını oldukça iyi kullanan bir model. Bu sayede topladığımız sistemle çok iyi bir uyum yakalayabileceğiz.

Kasanın üst tarafında yine NZXT’nin klasikleşmiş 140MM fan, hava soğutma desteği bulunuyor. Burada 240-280MM sıvı soğutma desteğinin bazı modellerde yıllardır bulunmaması gerçekten ilginç tercihlerden biri. Giriş çıkış birimi tarafında da oldukça sade bir model. 1 adet USB 3.0 girişi, Type-C girişi ve 3.5 MM kombo jak çıkışı bulunuyor.

XPG Prime ARGB Kablolar

Sistemde şıklığa büyük önem gösterdik. Haliyle bazı ufak geliştirmeler yapmak gerekiyordu diyebiliriz. İşte bu yüzden XPG’nin Prime serisi ARGB uzatma kablolarını kullandık. Hem 20+4 pin hem de ekran kartı güç kablolarını bu sayede çok daha güzel bir görüntüye çevirebildik. Üstelik bu ARGB aydınlatmalar yazılımları sayesinde gayet rahat bir şekilde kontrol edilebiliyor.

Sistemin Performans Testleri

Sistemin ilk oyun testini Far Cry 6 ile yapıyoruz. Aslında bu Far Cry 6 oyunuyla yaptığımız ilk performans testi olma özelliğini de taşıyor. 1080P çözünürlükte ve yüksek grafik ayarlarındaydık. Ortalamada 100 FPS civarlarında gayet iyi değerler aldık. Fakat bu oyunun performans optimizasyonu konusunda biraz daha yol alması gerekiyor diyebiliriz.

İkinci oyun testini Call of Duty Cold War ile yaptık. 1080P çözünürlük, ultra grafikler, RT kapalı fakat DLSS dengeli modda yaptığımız testlerde online modda olmamıza rağmen 160-170 FPS civarlarına varan çok iyi değerler almayı başardık.

Diğer bir oyun testini ise Dirt 5 oyunuyla gerçekleştiriyoruz. 1080P çözünürlük ve yine yüksek grafik ayarlarındaydık. Bu ayarlarda 90-100 FPS civarlarında yine iyi değerler almayı başardık. Bu oyunda ekran kartımız 69 derecelere kadar çıkarken işlemcimiz ise 45 derece civarlarında seyretti. Özellikle işlemci sıcaklığı gerçekten çok iyi. NZXT X53 model sıvı soğutma iyi bir performans göstermiş.

Sistemimizin son oyun testini Tom Clancy’s Rainbow Six Siege ile gerçekleştirdik. 1080P çözünürlük ve en yüksek grafik ayarlarındaydık. 200 FPS’in üzerinde gayet yüksek değerler almayı başardık.

Sonuç

Günümüzde beyaz sistem toplamak gerçekten zor. NZXT N7 Z590 ve Gigabyte Vision GeForce RTX 3060 OC ekran kartıyla birlikte beyaz renk temasını çok iyi sergileyen bir sistem ortaya çıkarttık. Ayrıca 4800 MHz bellek ve Asus ROG Thor güç kaynağıyla yine kalitesi ve performansı yüksek bir sistem oldu.

 

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Haber

THYGoogle, Android uygulama geliştiricilerine bugün, Android 13’ün ilk geliştirici önizlemesi biçiminde erken ve şaşırtıcı bir Sevgililer Günü hediyesi getirdi. Bunun, yaklaşmakta olan işletim sistemine...

Sinema Haberleri

Son yıllarda dijital içerik platformlarının sayısı büyük ölçüde arttı. Ancak her ne kadar yeni platformlar doğmaya devam etsede, şuan için dünyanın en çok aboneye...

Oyun İndirimleri

Her hafta olduğu gibi bu hafta da ücretsiz oyunlar dağıtan Epic Games tarafından yepyeni oyunlar eklendi. Bu hafta da 2 adet oyunu ücretsiz olarak...

İnceleme

Bugün sizler için Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200T4TX model oyuncu dizüstü bilgisayarının incelemesini yapıyoruz. Bu oyuncu dizüstü bilgisayarı IdeaPad modellendirmesinden tahmin edebileceğiniz gibi fiyat/performans...