Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Intel Core i3-12100 ve Core i5-12400 İşlemciler Test Edildi

Intel 12. nesil işlemciler sunduğu yeniliklerle genel anlamda başarılı oldular diyebiliriz. Fakat ilk başta sadece üst seviye modeller tanıtıldı ve insanlar giriş-orta seviye modellere bir süredir erişemiyor. Anlaşılan bu bekleyiş çok sürmeyecek, çünkü Intel Core i3-12100 ve Intel Core i5-12400 gibi fiyat/performans olması beklenen yeni işlemcilerin bazı testleri piyasaya sürülmeden önce ortaya çıktı!

Yeni İşlemciler 4 Ocak 2022’de Duyurulacak!

12. neslin geriye kalan işlemcilerinin 4 Ocak 2022 tarihindeki CES fuarında resmi olarak duyurulacağı biliniyor. Fakat bu etkinliğe kısa bir süre kalmasıyla birlikte Intel Core i3-12100 ve Intel Core i5-12400 gibi fiyat/performans odaklı modellerin bazı performans testleri ortaya çıktı. Chiphell platformunda yayınlanan testler yeni işlemciler hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayacaktır, fakat bazı testler ilginç görünüyor açıkçası.

Intel Core i5-12400 işlemciyi Cinebench R23 testinde AMD Ryzen 5 5600X model işlemciyle kıyaslamışlar. Gördüğünüz üzere çoklu çekirdekte 12488 puan alabilmiş, tekli çekirdekte ise 1683 skor görünmekte. Bu skorlarla birlikte Ryzen 5 5600X modelinden genel anlamda daha üstün görünüyor.

Cinebench R23 testindeki üstünlük ise oyunlara çok yansımış gibi görünmüyor. Çünkü çok daha yeni olmasına rağmen Shadow of the Tomb Raider oyununda Intel Core i5-12400 modeli sadece 2 FPS fark atabilmiş. Buradaki asıl fark ise fiyatlandırmada olacaktır, çünkü Intel Core i5-12400 model işlemcinin çok daha uygun bir fiyatla çıkması bekleniyor.

Intel Core i3-12100 modeline geldiğimizde ise AMD’nin güncel olarak bir rakip işlemcisi bulunmaması burada büyük bir farka yol açmış. Shadow of the Tomb Raider oyununda 5350G modeline ciddi bir fark atarak öne geçmiş.

Bu rekabette Intel Core i3-12100 modeli gerçekten çok avantajlı görünüyor, çünkü rakibi olan tarafta bu işlemciye denk diyebileceğimiz bir model bulunmuyor. Diğer önemli kısım ise bu modellerin fiyatlandırması olacaktır.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyunculara sunduğu ücretsiz oyunlarla dikkat çekmeye devam ediyor. Bu hafta, nostaljik bir arcade oyun deneyimi sunan Arcade Paradise ve gerilim dolu atmosferiyle...

Oyun Haberleri

EA Sports, futbol tutkunlarının merakla beklediği FC 25’in resmi tanıtım fragmanını nihayet yayınladı. Bu yeni sürümde, Real Madrid ve İngiltere Milli Takımı’nın genç yıldızı...

Teknoloji Haberleri

El konsolları şu an için daha çok AMD’nin APU çözümlerinden yararlanıyor. Tabii ki Intel’in çözümleri de var fakat AMD’nin APU’ları kadar başarım gösteremiyorlar genelde....

Motorlu Taşıtlar

Xiaomi markası çok eski bir marka değil, hatta yeni bile sayılır. Fakat kısa sürede muazzam bir büyüme elde etti ve çok geniş bir ürün...