Intel, Başarısız Olan Compute Card Projesini İptal Etti!

Intel, Başarısız Olan Compute Card Projesini İptal Etti!

Intel, CES 2017 fuarında modüler bilgisayar projesi Compute Card’ı teknoloji severler ile buluşturmuştu. Henüz birinci yılını dolduran proje, anlaşılan o ki istenen başarıyı sağlayamadığı için rafa kaldırılıyor.

Intel: Yeni Compute Card Geliştirmeyi Durduruyoruz

Compute Card projesi, kredi kartı boyutlarındaki bir modülün akıllı cihaza takılması ile çalışıyordu. Daha çok Smart TV ve akıllı beyaz eşyalar gibi düşük teknik özellikli cihazlar için geliştirilen teknoloji bir dock üzerinden takıldığı ürünü bir bilgisayar haline getiriyor.

Foxconn, Dell, HP, Lenovo, LG, Sharp ve ECS gibi üreticilerin desteklediği Intel Compute Card, aradan geçen 1 yıllık süreçte beklenen ilginin çok uzağında kaldı. Bunun üzerine Intel, teknik desteğin süreceğini fakat artık yeni bir Compute Card geliştirilmeyeceğini açıkladı. Ayrıca üreticilerin elindeki mevcut stoklar tükendiğinde kart satışı da durdurulacak.

Intel Compute Card, ilk çıktığı dönem boyutuna göre iddialı olan özellikleri ile dikkat çekmişti. Celeron N3450, Pentium N4200, i3-7Y30 ve i5-7Y57 serisi işlemcilerin bulunduğu kartlar 4 GB DDR3 RAM, 64 GB eMMC/128 GB SSD depolama, 7.5W TDP ve Wi-Fi AC gibi özelliklere sahipti. Fakat buna rağmen kullanıcılar sürekli modül satın alıp para ödemeye pek yanaşmadı ve kaçınılmaz son gerçekleşmiş oldu.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.