INNO3D GeForce GTX 1660 Ti Twin X2 6GB Ekran Kartı İncelemesi

INNO3D GEFORCE GTX 1660 TI TWIN X2 6GB EKRAN KARTI İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde aslında oldukça köklü markalardan biri olan, eskiden ülkemizde bir hayli bulunan bir firma olan INNO3D’nin yeni GTX 1660 Ti Twin X2 6 GB model kartını inceleyeceğiz. PCPartner şirketine ait olan bu firma bir süredir ülkemizde bulunmuyordu. Fakat kısa bir süre önce ülkemize tekrar giriş yaptılar ve Fiyat/Performans odaklı ekran kartlarını getirdiler. Bugün bunlardan birini detaylıca inceleyip kullanıcısına neler sunuyor buna bakacağız.

TASARIM

1660 Ti Twin X2 modeli Fiyat/Performans odaklı bir model olduğu içi tasarım konusunda üst seviyelere oynamıyor bunu öncelikle söyleyelim. Ülkemize oldukça iddialı bir fiyattan giriş yapmasına rağmen çift fanla gelmesi oldukça iyi bir detay olmuş. Bunun yanı sıra fanları 50 dereceye ulaşana kadar dönmüyor, yani yük altına girmediği sürece sıfır ses. Görüldüğü üzere oldukça sade bir tasarıma sahip olan ekran kartında siyah renklere yer verilmiş ve orta boyutlarda bir “INNO3D” yazısıyla tasarım tamamlanmış.

Kartın çift fan tasarımı ile gelmesinin oldukça güzel bir hareket olduğunu söylemiştik. Fakat Twin X2 modeli Fiyat/Performans odaklı bir model olmasından dolayı bu fanların tasarımı biraz basit duruyor. Daha şık bir fan tasarımı ile gelse tasarımına ciddi anlamda bir artı katacağını söylemek mümkün.

Kartı çevirip üstüne baktığımızda 2 slotluk bir yer kapladığını görüyoruz. Tasarımdaki genel sadelik üst kısımda da devam etmekte, “INNO3D” yazısı ve “GEFORCE GTX” yazıları beyaz renkte tercih edilerek kontrast bir görüntü oluşturulmuş bu bölümde. Fiyat olarak düşük seviyelerde bir kart olduğu için herhangi bir aydınlatmaya ise yer verilmemiş.

Kartın uygun fiyatından devamlı bahsettik fakat Inno3D’nin yaptığı en güzel hamlelerden biri bu kartta metal bir arka plaka kullanması olmuş. Tasarımsal açıdan da oldukça iyi bir görüntüye sahip olan bu arka plaka hem soğutma konusunda hem de kartın sağlamlığı konusunda oldukça işlevsel.

Kartın soğutma bloğunu söküyoruz ve bizleri 3 adet oldukça uzun boyutlarda bakır ısı borusu karşılıyor. Direkt olarak GPU’ya temas eden bu ısı boruları GPU’dan aldığı sıcaklığı alüminyum bloğa iletiyor ve fanlar yardımıyla bu sıcaklık dışarıya atılıyor. Buna ek olarak ise kullanılan VRM’ler için de termal pad kullanarak bu soğutmayla teması sağlanmış, yani güç bileşenleri de etkin olarak soğutuluyor.

TEKNİK DETAYLAR

Ekran kartının 3 ısı borulu soğutma bloğunu kaldırıp PCB’sine geçtiğimizde Fiyat/Performans odaklı bir kart olmasına rağmen oldukça iyi bir sonuç görüyoruz. 4 faz GPU için kullanılmış ve özel mosfete sahip. 2 adet faz ise bellekler için kullanılmış ve yine özel mosfetlere sahip.

Ekran kartındaki en önemli kısımlardan biri olan belleklere baktığımız zaman ise bizleri Micron marka D9WCR model koduna sahip 6 adet 1 GB boyutunda GDDR6 VRAM’ler karşılıyor. Micron ve Samsung’un bu konuda en üst seviye markalardan biri olduğunu düşünürsek bu konudaki tercihleri oldukça iyi olmuş.


GPU: TU116-400
Mimari: Turing
CUDA Çekirdekleri: 1536
Baz Çekirdek Frekansı: 1500 MHz
Boost Çekirdek Frekansı: 1770 MHz
Bellek Frekansı: 12000 MHz GDDR6
Bellek Bant Genişliği: 192 Bit
Bellek Miktarı (VRAM): 6 GB
RTX-OPS: Işın İzleme Bulunmuyor
Görüntü Çıkışları: 3 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.0B
Çoklu Ekran Kartı Desteği: Bulunmuyor
Üretim Teknolojisi: TSMC 12nm
Güç Konnektörleri: 1 x 8-Pin
TDP: 120W
Uzunluk: 19.6 CM
PERFORMANS TESTLERİ

Rakip ekran kartları ile arasındaki performans farkını görebilmek adına bir adet kıyaslamalı test yaptık. PUBG testinde 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında 114 FPS alan ekran kartı RX 590 ile arasında 24 FPS’lik dev bir fark oluşturuyor yani bu iki kart birbiri ile performans konusunda rakip sayılmıyor bile.

Canlı oyun testimizi en güncel ve en ağır oyunlardan biri olan Battlefield 5 ile yapıyoruz. 1080P çözünürlükte ve en yüksek grafik ayarlarında 75-85 FPS arası oldukça iyi sonuçlar almayı başardık.

Diğer bir canlı oyun testimizi ise günümüzün en çok oynanan oyunlardan biri olmayı başaran Battle Royale oyunlarından biri olan Apex Legends ile yapıyoruz. Yine 1080P çözünürlük en yüksek grafik-6 GB VRAM ayarı ile yaptığımız testlerde 90-110 FPS arası oldukça yüksek değerler almayı başardık. Oyun henüz yeni olduğu için bu değerler ileride artabilir belirtmeden geçmeyelim.

Ekran kartıyla aldığımız FPS değerleri oldukça iyiydi. Peki sıcaklık durumları ne? Bunun için 1 saatlik bir oyun testi yaptık ve uzay montaj şeklinde maksimum olarak 67-68 dereceleri gördük. Kendinden bir hayli pahalı olan ROG Strix modeli ile aralarında 6-7 derece kadar bir fark bulunuyor, arasındaki fiyat farkını sayarsak bu sıcaklıklar oldukça iyi, üstelik fan gürültüsü de yok.

SONUÇ

Uzun bir aranın ardından ülkemize tekrar giriş Yapan Inno3D firması Fiyat/Performans odaklı modelleri ile iyi bir yol haritası çizmiş. Uygun fiyatlı olduğu için sade tasarımlı bir ekran kartı fakat oyunlarda sunduğu FPS değerleri ve uzun süreli oyun testlerimizdeki sıcaklık değerleri ile oldukça iyi işlere imza atıyor.