essential phone

İddialı Markanın Sonu: Essential Phone Resmen Kapandı!

Android’in kurucu ortakları arasında yer alan Andy Rubin, 2017’de duyurduğu Essential Phone ile akıllı telefon pazarına geri dönmüştü. Beklenen etkiyi uzun süredir gösteremeyen Essential, bugün yaptığı açıklama ile faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı!

Android’in Babasının Essential Phone Macerası Bitti!

Essential Phone, PH-1 adlı ilk modelini duyurduğu 2017 yılında adından söz ettirmeyi başarmıştı. Amiral gemisi özelliklere sahip telefon, ekran çentiği barındıran ilk modellerin arasında bulunuyordu. Ne var ki cihazın dağıtım ağı oldukça sınırlı kaldı ve bu yüzden düşük satış rakamları elde etti.

essential phone

Bir dönem markayı satılığa çıkaran Andy Rubin, son olarak geçtiğimiz yıl GEM adlı bir konsept modeli duyurmuştu. Akıllı telefonlara yeni bir form faktörü getiren Project GEM geliştirilmeye devam ederken, bugünkü açıklamayla Essential’ın varlığı resmen sona ermiş oldu. Essential’a göre GEM’in üretimi ve pazarlama süreçlerinde net bir yol haritası çizilemedi. Durum böyle olunca da markanın devam etmesi için fazla bir amacı kalmadı.

Aktif olarak akıllı telefon üretmeyen Essential, PH-1 için yazılım ve güvenlik güncellemeleri sunmaya devam ediyordu. Yapılan açıklamada bu konuya da değinildi ve Şubat 2020 güvenlik güncellemesinin ardından güncelleme desteğinin kesildiğini duyurdu. Markanın satış sonrası hizmetleri de sonlandırılırken, geliştiriciler GitHub kütüphanesindeki açık kaynaklardan faydalanmaya devam edecek. Son olarak Essential’ın 2018’de satın aldığı Newton Mail hizmetinin de 30 Nisan 2020’de kapatılacağını belirtelim.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin