Huawei, Kirin İşlemci Yerine MediaTek Kullanabilir!

Huawei, geçtiğimiz yılın başlarından beri ABD hükümeti ile kritik düzeyde anlaşmazlıklar yaşıyor. Flaş bir şekilde kara listeye alınan markanın Amerikan şirketleriyle iş yapmasının önü kesilmişti. Ancak son gelişmelerden sonra Çinli marka işlemci konusunda da zor duruma düştü. Yeni gündeme gelen MediaTek işbirliği, Huawei’yi içine düştüğü zor durumdan kurtarabilir!

Üretimi Zorlaşan Kirin İşlemci Yerine MediaTek Çözümü!

ABD’nin imzaladığı son karar, Çinli üreticinin Amerika menşeili teknolojiler kullanan şirketlerle çalışmasının önüne geçiyor. Durum böyle olunca da işlemci üretimi konusunda uzun yıllardır TSMC ile yapılan başarılı ortaklık tehlikeye girdi. TSMC bu yasaklamadan ötürü Huawei’den yeni sipariş alamayacağını açıklarken, SMIC gibi alternatifler de üst düzey işlemciler için yetersiz kalıyor.

huawei mediatek


Bunu da Okuyabilirsiniz: AMD RDNA 2 ve RDNA 1 Refresh Ekran Kartları Sızdırıldı!


Oluşan durum ile ilgili yeni bir sayfa açacak açıklama ise HONOR CEO’su Zhao Ming’den geldi. MediaTek ile süren iş ortaklıklarını geliştirmek için görüştüklerini belirten Ming, şirketin 5G destekli işlemcilerini HONOR cihazlarda kullanmak istediklerini ifade etti. Bilindiği üzere MediaTek’in 5G modeme sahip Dimensity serisi uygun fiyata başarılı performans sunuyor. Dolayısıyla kalıcı bir çözüm bulunana kadar üst seviye Huawei ve HONOR cihazlarda Kirin yerine MediaTek yonga seti görebiliriz.

MediaTek gelişmesi haricinde Huawei’nin kısa zamanda işlemci sorunu yaşaması beklenmiyor. Çünkü son engellemenin öncesinde TSMC’ye Kirin 1020 başta olmak üzere önümüzdeki yıl kullanılacak kritik yonga setlerinin siparişi zaten verildi. Eğer kısıtlamaların kaldırılması yönünde 2021’e kadar önemli bir gelişme kaydedilmezse alternatif olarak MediaTek devreye girecek gibi görünüyor.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin