Huawei Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor!

Huawei Kendi Mobil İşletim Sistemini Geliştiriyor!

Çinli teknoloji devi Huawei, son dönemde ABD’nin Çin’e başlattığı ticaret savaşı nedeniyle hareketli günler geçiriyor. Her duruma karşı tedbir alan markanın kendi işletim sistemini geliştirmeye başladığı ortaya çıktı!

Huawei Ambargoya Karşılık KirinOS İle Devam Edebilir!

Hatırlanacağı üzere bir başka Çinli marka ZTE Amerika’dan ticaret yasağı almış ve dev şirketin varlığı tehlike altına girmişti. Sorunları çözen ZTE’nin ardından benzer bir tehdit ile bu sefer Huawei karşı karşıya. Markanın ürettiği ağ teknolojileriyle Çin için casusluk yaptığını iddia eden ABD, benzer bir yasağı Huawei için uygulayabilir. Şirket CEO’su Richard Yu ise böyle bir durumda müşterilerini mağdur etmeyecek planlar oluşturduklarını açıkladı.

Richard Yu, Alman Welt dergisine verdiği röportajda Google ve Microsoft gibi önemli iş ortaklarına bağlı olduklarını söyledi. Ancak ABD’nin olası bir ticaret yasağına karşılık kendi mobil işletim sistemlerini hazırladıklarını ve olası bir acil durumda bunu B planı olarak kullanacaklarını belirtti. Huawei, işlemci ve yarı iletken konusunda ise kendi iştirakleri olan HiSilicon ile çalıştığı için önemli bir sıkıntı yaşamayacak.

Yaşanan gerilim, geçtiğimiz yılın sonlarında markanın mali işler direktörü Meng Vancou’nun ABD’de tutuklanması ile başladı. Aynı zamanda Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei’nin kızı olan Vancou kısa süre sonra kefaletle serbest bırakıldı. Ancak bu sefer de Çinli şirketin ürünleri devlet dairelerinde yasaklandı. Devlet başkanı Donald Trump da her fırsatta Huawei’nin ülke çıkarı için tehdit oluşturduğunu belirterek yasağın bireysel kapsama genişletilmesini istiyor. Bakalım iki devleti karşı karşıya getiren bu durum nasıl çözülecek?

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.