Huawei Hongmeng OS Türkiye’de Tescillendi!

Huawei Hongmeng OS Türkiye’de Tescillendi!

ABD’nin Huawei ile ilgili aldığı karar, başta Google olmak üzere pek çok iş ortağını önemli kararlar almaya itti. Android’i kullanamama ile karşı karşıya kalan üreticinin “acil durum” için geliştirdiği Hongmeng OS işletim sistemi son olarak ülkemizde ortaya çıktı!

Huawei, Hongmeng OS Konusunda Ciddi Adımlar Atıyor!

Huawei’nin ihtilaflı durumunun ardından kendi işletim sistemini geliştirdiği gündeme gelmiş, markanın kurucusu Ren Zhengfei ise bu durumlar için “B planı” olacak bir işletim sistemi üzerinde çalıştıklarını itiraf etmişti. İlk olarak Çin’de Hongmeng OS olarak ortaya çıkan yeni mobil işletim sisteminin Avrupa’da farklı isimlendirmeye sahip olacağı dahi iddia edilmişti.

Gelen son bilgilere göre işletim sisteminin geliştirilmesi kapalı beta sürecinde devam ediyor. Çinli marka bir yandan da Hongmeng OS’un tescil işlemlerini sürdürüyor. Buna göre Kanada, Meksika, İspanya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda, Peru ve Filipinler’de Hongmeng OS ismi Huawei tarafından koruma altına alınmış durumda. Ayrıca Türk Patent Enstitüsü kayıtlarına göre Huawei tarafından 28 Mayıs’da bir marka tescil başvurusu yaptığı görülüyor.

Öte yandan Hongmeng OS için gerçekleştirilen test çalışmaları hakkında da çeşitli iddialar söz konusu. İddialara göre Huawei, Oppo ve Xiaomi’den oluşan 1 milyon cihaza yeni işletim sistemi yüklendi ve kapalı beta sürecinde test ediliyor. Bu da Hongmeng OS’un yalnızca Huawei özelinde kalmayacağını gösteriyor.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.