Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

İnceleme

HP Pavilion Gaming 15 İncelemesi

Özellikle okulların açılmasıyla birlikte insanlar oyuncu dizüstü bilgisayarı aramaya başladı. Bugün incelemesini yaptığımız HP Pavilion Gaming 15 serisi ise fiyat/performans oranı en yüksek cihazlardan biri olmasıyla öne çıkıyor. Çünkü nispeten güçlü donanımları rakiplerine göre daha iyi bir fiyata sunabiliyor!

İncelemesini yaptığımız cihazlar aslında büyük oranda benzer cihazlar. Cihazlar tasarımsal olarak aynılar fakat donanım tarafında bazı değişiklikler var. EC2036NT model kodlu cihaz GTX 1650 GPU, 256 GB SSD ve TN panele sahipken, EC2022NT model kodlu cihaz ise RTX 3050 GPU, 512 GB SSD ve IPS panelle öne çıkıyor. Cihazların en güzel ortak noktası ise AMD Ryzen 5 5600H model çok güçlü bir işlemciye sahip olmaları!

HP Pavilion Gaming 15 Oyuncu Dizüstü Bilgisayarı

Cihazlar tasarımsal açıdan aynı olduğu için tasarım tarafındaki yorumlarımızın her iki cihazda da geçerli olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu cihazlar üst seviyeye oynayan pahalı modeller değiller. Fakat tasarımsal açıdan büyük bir eksisi bulunuyor dersek haksızlık yapmış oluruz. Gövde tarafında komple plastik bir malzeme kullanılmış fakat bu plastiğin genel kalitesi gerçekten iyi düzeyde diyebiliriz.

Ekran çerçevesi tarafında sağ, sol ve üst kısımlarda ince çerçeveler bulunuyorken alt tarafta biraz daha kalın bir çerçeve görüyoruz, zaten bu alışkın olduğumuz durumlardan biri. Üst seviye cihazlardaki gibi incecik çerçeveler beklemek biraz haksızlık olacaktır.

Cihazın kasasının komple plastik olduğundan bahsetmiştik. Kapağın üst tarafında hemen ortada siyah yüzeyin üzerine yeşil renkli bir HP logosu basılmış. Bu logonun herhangi bir aydınlatması bulunmuyor. Alt tarafta ise ufak bir “Pavilion” yazısı görüyoruz. Ayrıca cihazın alt arka tarafında havalandırma için oldukça büyük bir ızgara bulunuyor.

Cihazın alt tarafı da genel anlamda sade diyebiliriz. Üst tarafta cihazın fanlarının yeterli havayı alması için oldukça büyük bir ızgara bölümü bulunuyor. Sağ, sol altta kauçuk ayak bulunuyor. En üst orta kısımda ise sade bir “Pavilion” yazısının konumlandırıldığını görüyoruz.

Cihaz 15.6 inç boyuta sahip. Klavye tarafında ise numpad bulunması mantıklı bir hamle olmuş. Tuşlar sadece yeşil bir aydınlatmaya sahip fakat hissiyat açısından gayet iyi diyebiliriz. Touchpad kısmı ise oldukça geniş ve işlevsel. Ayrıca cihazın sol tarafının oyunlarda bile serin kalabildiğini belirtelim, yani uzun süreli kullanımlarda elinize rahatsız edici bir sıcaklık gelmiyor.

Cihazın üst tarafında gördüğünüz ızgaralar ise hoparlör kurulumu için tasarlanmış. Genel görüntü açısından gerçekten şık görünüyor diyebiliriz. Bu cihazda B&O imzalı stereo hoparlör bulunuyor. Üst seviye bir deneyim beklemeyin fakat işinizi rahatlıkla görebilecek bir kalitede.

Cihazın sol tarafı gördüğünüz gibi oldukça sade olmuş. En solda ufak bir bildirim ışığı, hemen sağında DC güç girişi en sağda ise USB 2.0 çıkışı bulunuyor.

Cihazın sağ tarafı sola oranla çok daha dolu olmuş diyebiliriz. En sağda HDMI 2.0 görüntü çıkışı, USB 5 GBPS Type-A portu, Gigabit Ethernet yuvası, 5 GBPS USB Type-C yuvası, 3.5MM kombo kulaklık jakı ve en solda ise SD kart okuyucusu görüyoruz. Aslında bu cihazda bir DisplayPort görüntü çıkışı olsa daha iyi olabilirmiş bizce.

HP Pavilion Gaming 15 Teknik Detaylar

HP Pavilion Gaming Laptop 15-EC2036NT

 • İşlemci: AMD Ryzen 5 5600H (Boost 4.2 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1650 4 GB GDDR6
 • Ekran: 15.6 İnç FHD (1920×1080) 60 Hz TN Panel
 • Bellek: 4 + 4 GB 3200 MHz DDR4 3200 MHz
 • Depolama: 256 GB PCI Express M.2 SSD
 • Kablolu Bağlantı: Gigabit LAN
 • Kablosuz: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2
 • Klavye: Yeşil Aydınlatma
 • Kamera: 720P
 • Ses: B&O Stereo Hoparlörler
 • Adaptör: 150W
 • Batarya: 52.5 Whr
 • Boyutlar:36 x 25,7 x 2,35 cm
 • Ağırlık: 1.98 KG

HP Pavilion Gaming Laptop 15-EC2022NT

 • İşlemci: AMD Ryzen 5 5600H (Boost 4.2 Ghz, 6 Çekirdek 12 İzlek)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce RTX 3050 4 GB GDDR6
 • Ekran: 15.6 İnç FHD (1920×1080) 60 Hz IPS Panel
 • Bellek: 4 + 4 GB 3200 MHz DDR4 3200 MHz
 • Depolama: 512 GB PCI Express M.2 SSD
 • Kablolu Bağlantı: Gigabit LAN
 • Kablosuz: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2
 • Klavye: Yeşil Aydınlatma
 • Kamera: 720P
 • Ses: B&O Stereo Hoparlörler
 • Adaptör: 200W
 • Batarya: 52.5 Whr
 • Boyutlar: 36 x 25,7 x 2,35 cm
 • Ağırlık: 1.98 KG

HP Pavilion Gaming 15 modelinin içini açtığımızda ise bizi 2 adet oldukça büyük bakır ısı borusu karşılıyor. Bu bakır ısı boruları hem işlemciye hem de ekran kartına temas ederek üst taraftaki geniş ızgaraya gidiyor. Bu geniş ızgaralara konumlandırılan büyük fanlar yardımıyla da aktif bir soğutma gerçekleştiriliyor. Güzel yanı ise sadece GPU ve CPU değil çevredeki bazı bileşenlerin de aktif olarak soğutmaya dahil edilmesi.

Bu cihazlarda 2 adet 4 GB kapasiteye sahip 3200 MHz Samsung marka DDR4 bellekler kullanılmış. Dual channel olması ve 3200 MHz frekansa sahip olması gerçekten çok güzel bir hamle olmuş. Eksi taraf ise tahmin edebileceğiniz gibi toplamda 8 GB kapasite. Fakat HP servisinin söylediğine göre cihaza zarar vermediğiniz sürece bellek kapasitesini yükseltmeniz cihazın garantisini bozmuyor bu güzel bir şey.

Bu cihazların ayrıca ekran panelleri de farklı olarak tercih edilmiş. RTX 3050 ekran kartına sahip olan modelde IPS bir panel kullanılıyorken GTX 1650 ekran kartlı modelde ise TN panele yer verilmiş. Aralarındaki farkı anlamak açıkçası pek zor değil, gerek bakış açısı olsun gerek renk üretimi olsun IPS panelin önde olduğunu görmekteyiz. Tazeleme hızı tarafında da iki cihazda 60 Hz tazeleme hızıyla geliyor, bu fiyat seviyesi için kabul edilebilir.

HP Pavilion Gaming 15 Performans Testleri

Cihazların birinde GTX 1650, diğerinde ise RTX 3050 ekran kartı olduğundan bahsetmiştik. Sizlere her iki cihazın da performans sonuçlarını gösterebilmek adına iki cihazda da benzer oyun testleri yapmayı ihmal etmedik.

HP Pavilion Gaming Laptop 15-EC2036NT Performans Testleri

GTX 1650 ekran kartına sahip olan modeldeki ilk oyun testimizi Dirt 5 ile yaptık. 1080P çözünürlük ve orta grafik ayarlarında 50 FPS civarlarında fena olmayan değerler almayı başardık. Oyunun akıcılığı tarafında ise herhangi bir sorun yaşatmıyor.

Son zamanların zorlayıcı oyunlarından biri olan Call of Duty Cold War yapımında ise yine 1080P çözünürlük ve orta grafik ayarlarındaydık. Ortalamada 80 FPS diyebileceğimiz gayet iyi değerler almayı başardık. Bu testteyken ekran kartımız 68 derecelerdeyken işlemcimiz ise 86 derecelerde kaldı. İşlemcinin gücünü ve cihazların fiyat seviyesini düşünürsek iyi diyebileceğimiz bir soğutma performansı var.

GTX 1650 ekran kartlı modelin son oyun testini ise Counter Strike Global Offensive oyunuyla yaptık. 1080P çözünürlük ve en yüksek grafiklerde 150-250 FPS civarlarında gayet yüksek FPS değerleri almayı başardık.


HP Pavilion Gaming Laptop 15-EC2022NT Performans Testleri

RTX 3050 ekran kartına sahip olan modelde de ilk oyun testini Dirt 5 oyununda yaptık. Kıyaslama yapabilmeniz adına yine aynı grafik ayarlarındaydık. Bu sefer 60 FPS civarlarında biraz daha yüksek değerler almayı başardık.

Call of Duty Cold War oyununda ise iki farklı test yaptık. 1080P çözünürlükte DLSS ayarını dengeli modda kullandık ve ışın izleme kapalıyken 110 FPS seviyelerine varan değerler aldık. Işın izlemeyi medium ayarlarda açtığımız zaman ise 70 FPS civarlarında değerler görebildik.

RTX 3050 ekran kartlı dizüstü bilgisayarımızın son oyun testini ise Counter Strike: Global Offensive ile yaptık. 1080P çözünürlük ve en yüksek grafik ayarlarında 160-250 FPS civarlarında çok yüksek değerler almayı başardık.

Sonuç

Bugünkü incelememizde HP Pavilion Gaming 15 model kodlu dizüstü oyuncu bilgisayarları vardı. Biri GTX 1650, diğeri ise RTX 3050 ekran kartına sahip modellere yakından baktık. Cihazın içerisindeki AMD Ryzen 5 5600H model işlemci kendinden daha üst seviyeye konumlandırılan Intel Core i7-10750H modelinden bile daha yüksek bir performans sergileyebiliyor. Bu güzel donanımlar iyi bir fiyatla birleşince ortaya fiyat/performans oranı yüksek iki cihaz çıkıyor.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır.

6 Yorumlar

6 yorum var

 1. eray bilgin

  Eyl 6, 2021 at 11:06

  az daha stok Allah için. parayı anca topladım.

 2. Mehmet

  Eyl 7, 2021 at 14:03

  Bu bilgisayarı almayı düşünüyorum. İleride Rami yükseltmek istersem yapabilir miyim acaba

  • Mehmet Yılmaz

   Eyl 7, 2021 at 15:21

   Videoda belirtiliyor. Cihaza zarar vermediğiniz sürece garanti dışı kalmıyor.

 3. turgut

  Oca 14, 2022 at 00:30

  3050 ekran kartlı modelin ekran hızı 144 değil mi? 60 yazılmış.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Yakıt cimrisi olması ve uzun ömürlü olması ile tanınan dCi motor ailesi, kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu yazımızda uzun bir süredir Renault-Nissan grubunun kalesi olan...

Bilim Haberleri

2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve hayvan kesmeden laboratuvar ortamında sığır eti üreten SCiFi Foods adlı hücresel tarım şirketi, yapay et üretmek için...

Telefon Haberleri

En büyük akıllı telefon üreticilerinden Oppo ve OnePlus, Almanya’da cihaz satışından resmi olarak çekildi. Ülkede bu şirketlerin telefonlarına sahip olanlar destek almaya devam ederken, bu telefonlara...

Teknoloji Haberleri

Intel Core i9-13900K modeli hakkında önceden de bazı haberler çıkmıştı, hatta direkt olarak görülen performans testleri bile vardı. Fakat ortaya çıkan o testler daha...