HP OMEN SEQUENCER 0.2 MS OYUNCU KLAVYESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde HP Omen‘in en hızlıyı arayan oyunculara özel olarak çıkarttığı Sequencer model RGB oyuncu klavyesi bulunuyor. Sequencer, LK Mavi Optik anahtarları ile 0.2 MS gibi çok düşük bir tepkime süresine sahip. Üstelik makro seven kullanıcılar için ek olarak 5 adet makro tuşuna da sahip.

TASARIM

İlk olarak klavyenin kutusuna bakıyoruz. Kutunun hemen ön tarafına klavyenin oldukça büyük bir görseli yerleştirilmiş. Sağda kırmızı bir Omen logosu bulunmakta. Kutunun en güzel tarafı ise hemen sağ tarafta klavyenin tuşlarını deneyebilmeniz için ayrılan tuş açıklığı olmuş.

Klavyenin tasarımına baktığımızda ilk olarak tam boy bir klavye olduğunu görüyoruz. Bunların yanı sıra siyah renklerin hakim olduğu klavyenin en dikkat çekici kısmı ise normalinden çok daha büyük boyutlarda olan boşluk tuşu oluyor kesinlikle. Klavyenin üst malzemesi alüminyum malzemeden imal edilmişken alt tarafı ise kaliteli bir ABS plastikten oluşuyor.

Klavyenin hemen sol köşesinde bir adet USB portu bulunmakta. Bu USB portu 3.0 standartını destekliyor. Bu port sayesinde buraya fare, kulaklık gibi çeşitli USB ekipmanlarınızı takabilirsiniz, yani bir bakıma USB çoklayıcı gibi düşünebilirsiniz.

Klavyenin sağ üst kısmına baktığımız zaman bizleri bir çıkıntı karşılıyor. Bu çıkıntının sağındaki kırmızı kısım yumuşak hissiyatlı bir ses tekerleği olarak tercih edilmiş. Bunu aşağı-yukarı çevirerek ses ayarı yapmanız mümkün. Solunda kalan Omen yazılı kısımda ise bir adet sesi kapatma tuşu yerleştirilmiş. Ses tekerleğinin altında ise 4 adet ileri-geri gibi multimedya tuşu bulunmakta.

Klavyenin en sol tarafında diğer tuşlardan biraz daha ayrık bir şekilde 5 adet özel makro tuşu bulunuyor. G1’den G5’e kadar giden bu makro tuşlarını Omen Command Center üzerinden özel olarak makrolamanız mümkün kılınmış.

TEKNİK DETAYLAR

  • Tuş Dizilimi: Numerik
  • Bağlantı: USB 3.0
  • Raporlama Hızı: 1000 HZ
  • Switch: LK Mavi Optik
  • Switch Ömrü: 70 Milyon Tık
  • Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
  • Yazılım Desteği: Omen Command Center
  • Kablo: 2 Metre Örgülü

Bu klavyeyi diğerlerinden ayıran kısma gelecek olursak LK optik anahtarları burada büyük önem taşıyor. Standart anahtarlara oranla 5 kata kadar daha hızlı olan bu anahtarlar içerisinde bir lazer sistemi bulunduruyor, bu lazerin iletimi kesildiği anda devreye giren tuşlar bu sayede 0.2 MS gibi çok kısa bir sürede tepki veriyor. Ayrıca mavi renge sahip bu anahtarlar ise normal mavi anahtarlara oranla biraz daha yumuşak bir kullanıma sahip.

Klavyenin yazılım tarafında ise Omen Command Center bulunuyor. Bu yazılım üzerinden çeşitli renkleri, RGB efektlerini ayarlamanız mümkün. Buna ek olarak makrolar sekmesinden soldaki 5 makro tuşuna makro kaydedip kullanımını sağlayabiliyorsunuz.

SONUÇ

Omen Sequencer, en hızlıyı isteyenlere hitaben çıkartılmış oldukça profesyonel bir oyuncu klavyesi olmuş. Gerek ses tekerleği olsun gerek RGB aydınlatması olsun tasarım olarakta oldukça iyi düzeyde. Fakat klavyede bir tam boy enter tuşu görsek fena olmazdı açıkçası.