Monitörlerin eskiye göre çok daha gelişmelerinden dolayı bağlantı modellerine yenisi eklenmekte ve monitörlere az çok gözatanlar HDMI girişli monitörlerin pahalı, DVI girişlilerin biraz daha ucuz, VGA girişlilerin ise en ucuz olduğunu farketmişlerdir. Hatta git gide bu üç tür arasında pek bir fiyat farkı bulunmamakta. Peki biz hangi türü tercih etmeliyiz?

VGA

Açılımı “Video Graphics Array” (“Video Grafikleri Dizilimi”) olan VGA, ilk olarak 1987’de ortaya çıktı. Biraz eski kalmış olsa da bugün hala birçok PC’de görebileceğiniz VGA girişi, analog sinyallerle çalışır. VGA, kullandığı yüksek frekanslar sayesinde nispeten yüksek çözünürlüklere ulaşabilmektedir. Ancak videonun kalitesi, kablonun kalitesine bağlı kalacaktır. Az miktarda olsa kablo uzunluğunda görüntü kalitesini değiştirmekte.

Bir VGA konnektörü, 3 sıraya ayrılmış 15 pin içerir ve bir yamuk şekline sahiptir. VGA konnektörlerinde genellikle mavi renk kullanılmaktadır.

DVI

VGA‘nın haleflerinden biri olarak görülen DVI, giderek daha çok bilgisayarda ve ekranda yer alıyor. VGA kadar ünlü olmayan DVI’nın farklı konnektörleri bulunuyor. Nadir bulunan DVI-A konnektörü dışında tümü, sıkıştırılmamış dijital video ile çalışabiliyor. Bu ise görüntü kalitesinin kablonuzun kalitesine çok fazla bağlı olmadığı anlamına gelmekte.

DVI-D’de konnektörün bir yanında yatay bir pin bulunuyor ve bu yatay pinin üzerinde veya altında herhangi bir pin bulunmuyor. Sadece dijital video aktarımında kullanılan DVI-D’yi yukarıda görebilirsiniz.

DVI-I ise DVD-D’ye oldukça benzer bir konnektöre sahip olmakla beraber, düz olan pinin etrafında dört tane pin barındırıyor. Bu pinler, VGA standardıyla uyumluluk için analog sinyal taşırlar. Bu sayede DVI-I konnektörleri, dijital ve analog sinyali aynı anda taşıyabilirler.

DVI-D ve DVI-I konnektörleri ikiye ayrılırlar. İlk resimde gördüğünüz konnektörün ortasında bir bölüm eksiktir, bunlara Single-link konnektör olarak adlandırılır. Dual-link konnektörler ise ek pinler sayesinde çok daha yüksek çözünürlüklere ulaşabilirler.

HDMI

Çoğu zaman yüksek çözünürlüklü televizyonlarda sıkça yer alan HDMI, belki de bu nedenle hızla popülerlik kazandı. HDMI, küçük boyutu, yeni televizyonlarla uyumu sayesinde giderek PC’lerde de daha çok görünür hale gelmiş durumda.

HDMI da DVI gibi sıkıştırılmamış veriyi dijital olarak aktarmak üzere tasarlanmıştır. Video sinyalinden öte, HDMI 8 kanal sıkıştırılmamış veya sıkıştırılmış dijital ses de taşıyabilir.

Hangisini Tercih Etmeli

Görüntü aktarmaya yarayan ve sıkça kullanılan bu üç bağlantı türlerinin özelliklerini sizlere sunmuş olduk. Kullanma noktasına gelirsek, arada çokça büyük farklar bulunmamakta fakat günümüzde artan oyun oynama ve film izleme gibi aktiviteleri sağlıklı bir şekilde yapa bilmek için, HDMI bağlantı türünü seçmeniz gerekecek. Neden diye sorulacak olursada bu bağlantı sayesinde görüntü ve ses özelliğini tek bağlantı ile halletmiş olacaksınız.