58

Günümüz tasarruf dönemine kayma gösterirken özellikle elektrik faturalarının kabarmasıyla insanların bu tür alternatif şekilde elektirik üretme istekleri artmaya başladı ve bizimde kullandığımız bu güneş panallerinden nasıl elektrik elde edebiliriz gelin buna yakından bir bakalım.

 

Sırasıyla Güneş Enerji Sisteminin Kurulumu

1- Güneş Panelleri

Güneş Panelleri bizim asıl enerjiyi çeken aynalarımızdır. Güneşten enerjiyi alır ve elektrik akımına iletir burda önemli husus panel büyüklüğü, ne kadar büyük panel o kadar Watt ve akabinde Amper’e tekabbul eder. Örnek olarak 20Watt Panel  Maksimum 1,5A, 40Watt Panel Maksimum 2,5A Akım üretir buda eğer 40Watt’lık bir panele sahipseniz 12V 10A akünüz varsa bu 40Wattlık Panel Akünüzü 4 Saatte tam kapasite dolduracaktır anlamına geliyor (4 saat boyunca panelden 2,5A akım geldiği varsayılmıştır).

2- Şarj Kontrolcüsü

Şarj kontrolcüleri Akünün ihtiyacı olan akımı ve voltajı ayarlayarak akünün doğru şekilde doldurulması ve bir sıkıntı çıkmaması adına olmazsa olamızımızdır. Bu cihaz sayesinden akü sabit bir akımda doldurulur.

3- Akü (Batarya)

Güneş Panallerinden gelen enerji kontrolcüden geçtikten sonra bu akü kısımlarında depo edilir akü eğer 12V 10A ise bu şu anlama geliyor tam dolu bir akü 12V ve 1A enerji ihtiyacı olan bir elektronik aleti tam 10 saat çalıştırır anlamına geliyor. Ne kadar çok akü o kadar depo.

4- İnverter ( Opsiyonel )

Eğer 12V harici şehir şebeke yani 220V-230V’a ihtiyacınız varsa bu 12 Volt’u 230 Volt’a dönüştüren inverterlara ihtiyacınız var demektir.

Şema: Güneş Paneli + Şarj Kontrolcüsü + Akü + Inverter = 220V Enerji

Ne kadar büyük panel o kadar Amper ve doğal olasılıkta o kadar Aküyü hızlı doldurma imkanı demektir.

3 YORUMLAR

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin