Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Dünya Haberleri

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretmek

58

Günümüz tasarruf dönemine kayma gösterirken özellikle elektrik faturalarının kabarmasıyla insanların bu tür alternatif şekilde elektirik üretme istekleri artmaya başladı ve bizimde kullandığımız bu güneş panallerinden nasıl elektrik elde edebiliriz gelin buna yakından bir bakalım.

 

Sırasıyla Güneş Enerji Sisteminin Kurulumu

1- Güneş Panelleri

Güneş Panelleri bizim asıl enerjiyi çeken aynalarımızdır. Güneşten enerjiyi alır ve elektrik akımına iletir burda önemli husus panel büyüklüğü, ne kadar büyük panel o kadar Watt ve akabinde Amper’e tekabbul eder. Örnek olarak 20Watt Panel  Maksimum 1,5A, 40Watt Panel Maksimum 2,5A Akım üretir buda eğer 40Watt’lık bir panele sahipseniz 12V 10A akünüz varsa bu 40Wattlık Panel Akünüzü 4 Saatte tam kapasite dolduracaktır anlamına geliyor (4 saat boyunca panelden 2,5A akım geldiği varsayılmıştır).

2- Şarj Kontrolcüsü

Şarj kontrolcüleri Akünün ihtiyacı olan akımı ve voltajı ayarlayarak akünün doğru şekilde doldurulması ve bir sıkıntı çıkmaması adına olmazsa olamızımızdır. Bu cihaz sayesinden akü sabit bir akımda doldurulur.

3- Akü (Batarya)

Güneş Panallerinden gelen enerji kontrolcüden geçtikten sonra bu akü kısımlarında depo edilir akü eğer 12V 10A ise bu şu anlama geliyor tam dolu bir akü 12V ve 1A enerji ihtiyacı olan bir elektronik aleti tam 10 saat çalıştırır anlamına geliyor. Ne kadar çok akü o kadar depo.

4- İnverter ( Opsiyonel )

Eğer 12V harici şehir şebeke yani 220V-230V’a ihtiyacınız varsa bu 12 Volt’u 230 Volt’a dönüştüren inverterlara ihtiyacınız var demektir.

Şema: Güneş Paneli + Şarj Kontrolcüsü + Akü + Inverter = 220V Enerji

Ne kadar büyük panel o kadar Amper ve doğal olasılıkta o kadar Aküyü hızlı doldurma imkanı demektir.

1993 doğumlu Abdullah Hacıgül, İstanbul Üniversitesin'de Fizik Uzay Bilimleri eğitimi almıştır. 2014 yılından beri Donanım Arşivi'nin Kurucu Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Abdullah Hacıgül özellikle, sistem toplama ve ürün inceleme içerikler üretmektedir. Ayrıca Türkiye'nin en aktif teknoloji forumlarının birisi olan Donanım Arşivi Forumu kurmuştur.

3 Yorumlar

3 Comments

 1. Mustafa Günaltın

  Oca 7, 2016 at 21:12

  abi aldığın ürünlerin linkini paylaşa bilirmisin ?

  • Mustafa Günaltın

   Oca 7, 2016 at 21:13

   bide bu ürünlerden aliexpresste satılanı varmı ?

 2. Abdullah Gumusoglu

  Şub 21, 2016 at 21:46

  Bu ürünleri nerden bulabiliriz. Teşekkürler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football Manager 2020 gibi...

Teknoloji Haberleri

Oyuncular, esporcular ve teknoloji meraklıları için hazır sistemler, bileşenler ve çevre birimleri üreten XPG, bugün yaptığı bir açıklamayla hız aşırtma deneyleri yapan birimi XPG Overclocking...

Teknoloji Haberleri

Şu anda ekran kartı piyasasında Nvidia GeForce RTX 3090, AMD Radeon RX 6900 XT gibi çok güçlü ve erişmesi zor olan bazı ekran kartı...

Sistem Tavsiyeleri

Sizlerle çok sayıda sistem toplama içeriği paylaştık. Fakat bu içerikler arasında beyaz temalı sistem toplama rehberleri gerçekten çok sınırlı sayıdadır. Bugünkü sistem toplama rehberimizde...