Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Google’ın Chrome OS Flex’i Artık Eski PC’ler ve Mac’ler için Kullanılabilir

Google, işletmelerin ve okulların eski PC’lere ve Mac’lere yüklemesi ve çalıştırması için tasarlanmış yeni bir ChromeOS sürümü olan ChromeOS Flex‘i bugün piyasaya sürüyor. Google, ChromeOS Flex’i bu yılın başlarında erken erişim ön izlemesinde test etmeye başladı ve şirket, Flex’i bugün işletmelere ve okullara sunmak için 600 hatayı çözdü.

Google, Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, LG, Toshiba ve daha birçok OEM cihazlarını test edip doğruladığı için Chrome OS Flex, öncelikle eski Windows bilgisayarları çalıştıran işletmeler için tasarlanmıştır. Flex, 10 yaşındaki MacBook’lar da dahil olmak üzere bazı eski Mac’lerde bile çalışır.

Eski Donanımlar İçin Birebir

Chrome OS Flex , eski donanımını terk etmek istemeyen işletmeler , okullar ya da yeni bir donanım almaya bütçesi yetmeyen kullanıcılar için cazip bir işletim sistemi olarak görülüyor. Şuana kadar yapılan testlerde bu işlrtim sisteminin 400’den fazla cihazda çalıştığı onaylanmış halde. Buradaki listeden bilgisayarınızın ChromeOs Flex’i destekleyip desteklemediğini öğrenebilirsiniz. Üstelik kurulum aşamasının Windows ile benzer olması bilgisayar ile fazla arası olmayan kullanıcıların bile kolaylıkla kurulumunu yapabilmesine imkan tanıyor.

Google’da ürün, kuruluş ve eğitim direktörü Thomas Riedl, “Her gün daha fazla sertifika üzerinde çalışıyoruz ve cihazınız henüz sertifika almamış olsa bile Chrome OS Flex’i deneyebilirsiniz” diye açıklıyor. Resmi olarak desteklenmeyen cihazlarda bazı küçük sorunlar, kararsızlık veya önyükleme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Chrome OS Flex ,Microsoft’un milyonlarca eski bilgisayarı geride bırakacak katı donanım gereksinimleriyle Windows 11’i piyasaya sürmesinden bir yıldan kısa bir süre sonra geldi . Bu da yeni Windows sürümlerine geçemeyen veya artık güncelleme almayacak olan eski Windows kullanıcıları için fidye yazılımı tehdidine karşı bir çözüm olarak sunuluyor. Ayrıca Chrome OS’un , Windows’tan daha az özgürlük tanıyor olması işletim sistemini bilgisayar korsanları için daha zor bir hedef haline getiriyor.

2003 yılında dünyaya gelen Emir Çiftci, yeni başladığı kariyerinde Donanım Arşivi üzerinden teknoloji, donanım ve bilim konuları hakkında haberler yazmaya devam etmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Fiyat/performans odaklı sistemleri gerçekten seviyoruz. Bugün incelemesini yapacağımız İncehesap Fornax toplama oyuncu bilgisayarı da bu tanıma bir hayli uyuyor. Fakat bu sistemi özel kılan...

Teknoloji Haberleri

Nvidia, özellikle son zamanlarda çok fazla ekran kartı üretimi yapmaya başladı. Haliyle ortada şu an çok fazla model bulunuyor ve durum bazen kafa karışıklıklarına...

Oyun Haberleri

Her ay düzenli olarak kontrol ettimiz Amazon Prime üyelerinin ücretsiz olarak erişebildiği Prime Gaming, hizmetinin kullanıcılarına Aralık ayında ücretsiz olarak sunacağı oyunlar belli oldu....

Rehber

Discord platformu kısa süre içerisinde büyük başarılara imza attı diyebiliriz. Çok büyük topluluklar artık sohbet için Discord’u tercih ediyor. Haliyle günümüzde çok popüler bir...