Gigabyte, Mining Piyasası Nedeniyle Küçülmeye Gidecek!

Gigabyte, Mining Piyasası Nedeniyle Küçülmeye Gidecek!

Bitcoin, Ethereum ve pek çok alt coinin yaşadığı artış ile birlikte patlama gösteren kripto para sektörü, özellikle sert düşüşler ile beraber önemli ölçüde kan kaybetti. Bu değişimden etkilenen Gigabyte ise küçülmeye gitme kararı aldı!

Ekran Kartı Üreticileri “Mining” Yüzünden Sıkıntıda!

Kripto para sektörünün hareketlendiği 2017 yılında 1 Ethereum’un fiyatı 1.500 dolara fırlamıştı. Ekran kartı üreticileri de oyuncu pazarı yerine daha fazla kâr getiren mining sektörüne yoğunlaştı. Ancak yılın son döneminde bu para birimleri deyim yerindeyse çakıldı ve %90’a varan sert düşüşler yaşandı. Durum böyle olunca üreticilerin kripto para madencileri için yüksek sayıda ürettiği ekran kartları ve anakartlar da ellerinde kalmış oldu.

Ekran kartı ve anakart pazarının güçlü temsilcilerinden Gigabyte, bu etkiyi en fazla markalardan birisi olmuş gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl anakart satışlarında %10, ekran kartı satışlarında ise %30 oranında kayıp yaşayan marka çözümü küçülmekte buldu. Tayvanlı üreticinin çoğu üretim tarafındaki yaklaşık 1.000 çalışanının işine son vereceği bildiriliyor. Bu sayı ise toplam çalışanların %10’una eşit.

Öte yandan şirket pazarlama tarafında da harcamalarını kısıtlayarak dengeyi bulmayı sağlayacak. Daralan pazarın diğer markalar üzerinde etki yaratıp yaratmayacağı ise merak konusu.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.