GAMEPOWER OGRE RGB MEKANİK OYUNCU KLAVYESİ İNCELEMESİ

Fiyat/performans ürün incelemelerimizin bir yenisini Gamepower’ın Ogre RGB model koduna sahip mekanik oyuncu klavyesiyle sürdürüyoruz! Ekipmanlar için yüksek bütçesi olmayan kişiler için fiyat/performans odaklı ekipmanlar büyük önem kazanıyor.
Gamepower’ın Ogre RGB modeli de bu açığı başarıyla kapatan ve fiyat seviyesine göre özel yazılımı, Per-Key RGB ve her tuşa makro atabilmek gibi güzel özellikler barındıran bir model!

TASARIM

104 tuş dizilimiyle gelen klavyenin küçük masalara uygun bir şekilde tasarlandığını görüyoruz. Kenarlarda klavyeyi genişletecek bazı tasarımsal eklentilere gerek kalmadan daha sade bir yapı elde edilmiş. Fakat turnuva klavyesi arayanlar için bu klavyenin herhangi bir TKL modeli bulunmamakta, bu yüzden TKL arayanların başka modellere yönelmesini öneririz.

Klavyenin genel malzeme kalitesini anlamak adına elimize alıp sağını solunu biraz esnetip herhangi bir ses, çatırtı vs. çıkıyor mu diye denemeler yaptık fakat zorlamamıza rağmen bir ses çıkartmadı. Klavye yatağının kalın bir metal malzemeden imal edilmesi bu sonucu bize sağlayan şeylerden biri olmuş. Fakat her ne kadar kenarlar tıraşlanmış olsa da bu metal plakanın kenarları biraz keskin kalmış, yani biraz kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Klavyenin sağ tarafına baktığımızda burada küçük boy enter tuşu görmekteyiz. Açıkçası büyük boy enter tuşu çok daha iyi bir seçim olabilirmiş. Diğer bir eksi ise klavyede fabrikasyon olarak Türkçe karakter dizilimi bulunmamakta. Fakat tuşların üzerine sonradan ve silinmeyecek şekilde Türkçe karakterler eklenilmiş, hiç yoktan iyidir. Ayrıca artık klasikleşen FN+Windows tuşu ile Win tuşunu kilitleme gibi şeyler bu klavyede de bulunmakta.

Klavyenin sağ üst kısımında Saber RGB’de olduğu gibi harici multimedya tuşları bulunmamakta, multimedya işlevlerini FN+F tuşlarıyla halledebiliyorsunuz fakat bu ona göre bir eksi olarak sayılabilir. Buradaki bildirim ışıklarının parlaklığı ise güzel ayarlanmış. Ayrıca bu bildirim ışıklarının rengi klavyenin ışığı ile senkronize olarak çalışarak RGB görüntüyü bozmamakta.

Klavyenin bilek desteğine baktığımız zaman bu bütçe için bizi çok şaşırtan detaylar görüyoruz. Bilek desteğinin üst kaplaması suni deriden imal edilmiş ve hemen ortasına ufak bir Gamepower logosu yerleştirilmiş. Deri hissiyat olarak oldukça hoş ve altından süngerle desteklenmiş. Fakat bu deri yüzey uzun kullanımda ne gibi bir geri dönüş yapar bize bunu bilemiyorum.

Bu bilek desteği yapısal olarak güzel fakat iş kullanıma geldiği zaman maalesef böyle değil. Bilek desteği klavyeye oranla biraz fazla yüksek kalmakta. Bu yükseklik uzun kullanımda bileğiniz için çokta rahat bir etki bırakmıyor. Fakat ilginç bir şekilde bu bilek desteğini çevirip kullandığımız zaman çok daha rahat bir deneyim yaşadık.

Klavyenin RGB’sine baktığımız zaman Saber RGB kadar cıvıl cıvıl bir RGB olmadığını görüyoruz. Fakat yoğun ışık altında bile oldukça rahat görünebiliyor bu güzel bir artı olmuş. Renk geçişleri, efektler oldukça akıcı bir şekilde gerçekleşmekte fakat RGB meraklıları için Saber RGB çok daha iyi bir seçenek olacaktır…

Klavyenin ayakları ise oldukça geniş bir şekilde tasarlanmış ve dayanıklı durmakta. Bunun yanı sıra ayağın hemen altına kauçuk bir destek yerleştirilerek klavyenin masada çok daha oturaklı durması sağlanmış. Bu kauçuk malzemenin aynısı klavyenin alt kısmında fazladan 2 adet daha var ve klavye gerçekten oldukça sağlam bir şekilde masada kalıyor.

TEKNİK DETAYLAR

 • Tuş Dizilimi: Numerik 104 Tuş
 • Bağlantı: USB
 • Raporlama Hızı: 1000 HZ
 • Switch: Outemu Kırmızı ve Mavi Seçeneği
 • Tepkime Süresi: 1 MS
 • Switch Ömrü: 50 Milyon Tık
 • Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
 • Aydınlatma: Pey-Key Full RGB
 • Yazılım: BURAYA Tıklayarak İndirebilirsiniz
 • Kablo: 1.5 Metre

Klavyenin 1.5 metre uzunluğundaki kablosuna baktığımızda kumaş kaplı ve dayanıklı bir yapıda olduğunu görüyoruz bu gayet güzel olmuş. Bunun yanı sıra kablonun üzerinde ferrit boğumu denen ufak bir parça bulunuyor ve bu parça elektromanyetik dalgaların etkisini azaltıyor.

Klavyenin keycaplerini kutu içerisinden çıkan aparatla birlikte söküp altındaki switchlere baktığımızda Outemu markasını görüyoruz. Bu markanın onlarca ürününü inceledik ve fiyat/performans odaklı klavyelerin bu switchle gelmesi bizi mutlu eden detaylardan biri oluyor. Çünkü bu switchler incelemelerimizde bizi üzmemeyi başarmıştı. Söylemeden geçmeyelim birebir aynı ürünün mavi switch içeren bir modeli de bulunmakta!

Kırmızı renk switchler maviye oranla belirgin bir şekilde daha sessiz olmuş. Buna ek olarak kırmızı switchlerde basarken pürüssüz bir hissiyat olmakta, mavi switch kullananlar bilir aktivasyon noktasındayken bunu fazlasıyla hissedersiniz fakat bunda o yok. Bu switchlerin ufak bir eksisi ise ufak bir yay sesi vermekte fakat bu fiyat seviyesindeki çoğu üründe buna rastlayabiliyorsunuz.

Klavyenin en güzel yanı kesinlikle yazılım desteği olmuş. Bu yazılım üzerinden raporlama hızı seçimi, RGB ayarı, özel olarak makro kaydetme gibi şeyler yapabiliyorsunuz. Üstelik 3 adet profil oluşturup bunlar arasında tek tıkla geçiş yapmanız mümkün.

Bu klavyeyi aynı fiyat seviyesindeki diğer ürünlerden ayıran en büyük kısım Per-Key RGB denen her tuşa bağımsız renk atama özelliği kesinlikle. Yazılımı üzerinden “COASTAL” modunu seçtiğiniz zaman color kısmı üzerinden 16.8 milyonluk renk paleti ile seçim yaparak istediğiniz rengi istediğiniz tuşa kaydedip kullanmanız mümkün kılınmış. Diğer RGB modları ise günümüzde kabul görmüş modlardan oluşuyor ve çeşitli hız, yön gibi ayarlamaları rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

SONUÇ

Gamepower’ın Ogre RGB model klavyesi suni deri bilek desteği ve Per-Key RGB özelliğiyle öne çıkan bir model olmuş. Bunun yanı sıra metal gövdesi, kaliteli keycapleri ile de dayanıklılık olarak sizi üzmeyecektir.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

12 YORUMLAR

 1. Gamepower internet sitesinden ürün özelliklerine baktığımda tepki süresi 3 ms yoklama hızı ise 125 hz olarak görünüyordu. Emin misiniz 1000Hz olduğuna

 2. Klavyeyi çok beğendim eğer param olsaydı alırdım.
  Abdullah abi gıcırdama yapıyomu bide tuşlardan yay sesleri geliyomu diye sorucaktım.
  Klavye switch inden tut bilek desteğine kadar bence F/P ürün olmuş.

 3. klayvyenin yazılımı olmuyor boşa okadar para vermeyin daha yazılımı dogru düzgün degil 2 gündür uğraşıyorum boşa herkezde aynı sorun varmış Device not found

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin