GAMEPOWER KATANA RGB MEKANİK KLAVYE İNCELEMESİ

E-Spor kavramı ülkemizde gelişmeye başladıkça bilgisayar oyuncularının ekipmanlara olan ilgisi de doğru orantılı olarak artmaya başlıyor. Fakat tabii ki her oyuncunun pahalı ekipman alabilecek bütçesi olmayabiliyor.
İşte bu yüzden fiyat/performans oyuncu ekipmanları sürekli olarak aranmakta. Bugünkü incelememizde ise Gamepower’ın fiyat/performans odaklı oyuncu klavyesi olan Katana RGB modeli bulunmakta. Bakalım bu ürün kullanıcısına neler sunabiliyor?

TASARIM

Gamepower Katana RGB Genel Görünümü

Klavyeye baktığımızda biraz daha büyük bir tasarım görmekteyiz. Kenarlardaki çıkıntılar ve üstteki RGB şeritlerin bulunduğu kısımlar sayesinde klavye biraz daha büyümüş. Tabii gördüğünüz gibi bu klavye TKL yani numpad kısmını barındırmayan turnuva klavyelerinden değil. Yani sağdaki tuşlar bu klavyede eksiksiz bir şekilde bulunmakta. TKL yapıda olmaması kimi kullanıcı için avantajken kimi kullanıcılar için beğenilmeyen bir durum olabilmekte.

Üstte bulunan RGB şeritlerin hemen altındaki F tuşlarını FN kombinasyonu ile multimedya tuşları olarak kullanmanıza imkan tanınmış. Örneğin FN+F4 kombinasyonu ile sesi kapatıp açmanız mümkün kılınmış.

Gamepower Katana RGB Ayak
Gamepower Katana RGB Bilek Desteği

Klavyede dahili olarak takılı gelen plastik bir bilek desteği bulunmakta. Bu bilek desteğinin üzerinde herhangi bir kaplama vs. bulunmamakta yani normal plastik hissiyatı var. Fakat bu bilek desteğinin eksiği ise bir miktar küçük kalması, bizce bu bilek desteği biraz daha uzun olabilirdi o şekilde daha rahat olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca bu bilek desteğinin klavyenin altında bulunan 6 adet vidayla tutulduğunu söyleyelim, yani çıkartmanız mümkün.

Gamepower Katana RGB Ayaklar

Klavyenin tasarımında bize hoş gelen bir kısım ise yükseltici ayaklar oldu. Kırmızı renkteki bu ayaklar alışılmış ayak tasarımından biraz daha farklı bir yapıda. Üstelik dibindeki kauçuk sayesinde de masaya oldukça iyi bir şekilde yapışmakta. Klavyenin ağır olup masadan kaymaması her zaman büyük bir artıdır oyuncular için!

Katana RGB
Gamepower Katana RGB Sol Şerit

Özel tasarım ayakların yanı sıra sol ve sağ taraflarda oyuncu temasını iyice artıracak ufak çıkıntılar bulunmakta. Bu çıkıntıların hemen üstünde ise rastgele renk değiştiren LED şerit bulunuyor. Bu LED şeritler özellikle karanlık bir ortamda masaya güzel bir yansıma yaparak ortaya güzel bir görsellik çıkartmakta. Tabii bu kısımlar tamamiyle estetik amaçlı bir artı sonuçta bunun sizin oyununuza bir etkisi bulunmuyor.

Klavyenin güzel yanlarına değindik. Peki eksi yanları ne derseniz gördüğünüz üzere Türkçe karakterler bu klavyede bulunmakta fakat sonradan işlenmiş tuşların üzerine. Yani fabrikasyon olarak herhangi bir Türkçe karakter keycap yok, tabii bu Türkçe karakter kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Buna ek olarak ise Enter tuşu küçük boy olarak tercih edilmiş.

Klavyenin sağ üstünde mavi renkte bildirim ışıkları bulunuyor. Bu ışıkların çevresine ışığın şiddetini azaltmak adına yükseltiler yapılmış yani bu ışıklar karanlık bir ortamdayken gözünüzü rahatsız etmeyecek düzeyde bir ışık saçmakta.

Sonraki: Teknik Detaylar ve Sonuç

1
2
1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

2 YORUMLAR

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin