GAMEPOWER GPR27C1MS144 OYUNCU MONİTÖRÜ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizin konuğu yüksek performanslı bir oyuncu monitörü arayıp aynı zamanda üst seviye bir görüntü kalitesi isteyenler için piyasaya sürülen GamePower GPR27C1MS144 monitör oluyor.
27 inç boyutta Full HD çözünürlük sunan bu monitörün kendi fiyat seviyesinde sunduğu çok ince çerçeveler gerçekten çok şık bir tasarım oluşturmuş. Bütün bunların yanı sıra bu monitörde Samsung’un ürettiği bir VA panel bulunuyor!

TASARIM


Monitörün tasarımına genel olarak baktığımızda bu fiyat seviyesi için oldukça şaşırtıcı ince çerçeveleri hemen fark ediyoruz. Yarım serçe parmak kalınlığında bu çerçeveler özellikle çoklu monitör kurulumları için büyük faydalar sağlamaktadır.

Yukarıda bahsettiğimiz ince çerçevelere yakından baktığımızda plastik görünen çerçevenin bir hayli az olduğunu fakat asıl çerçevenin öndeki koruyucu tabakada olduğunu görüyoruz. Kalın plastik çerçeveler yerine bu şekilde bir çerçeve tercih edilmesi çok daha iyi olmuş bizce.

Monitöre yukarıdan baktığımızda 1800R kavisi daha rahatlıkla görüyoruz. Kavisli monitörlerin düz monitörlere oranla göz sağlığı açısından daha iyi olduğu kabul ediliyor. Ek olarak gözün gördüğü şekilde bir kavis görüntüdeki derinlik hissini artırmakta.

Monitörün arkasına baktığımızda siyah ve kırmızı renk şemasını görüyoruz, bu renkler genellikle oyuncu temasını vurgulamak için kullanılmakta. Monitörün arka kısmı ABS plastikten imal edilmiş. Hemen orta kısımda beyaz bir GamePower logosu bulunmakta. Ortada gördüğünüz kırmızı kısım ise monitörün havalandırması için kullanılan ızgaralar. Yani monitör hava alma konusunda bir sorun yaşamıyor.

Monitöre yandan baktığımız zaman tıpkı çerçevelerde olduğu gibi oldukça ince bir yapı görüyoruz. Bu ince yapının ısınacağını düşünebilirsiniz fakat yeterince havalandırma ızgaraları olduğu sürece sorun yaratacak bir sıcaklığa çıkmayacağını söyleyebiliriz.

Monitörün en sıra dışı kısmı kesinlikle ayak tasarımı olmuş. Önde “V” şeklinde metal ayaklara arka taraftan kırmızıya boyanmış metal parça destek olmakta. Tabii bu ayak tasarımının bir etkisi olarak monitörde pivot gibi çeşitli fonksiyonlar bulunmuyor.

TEKNİK DETAYLAR

 • Ekran Boyutu: 27 inç
 • Çözünürlük: 1920 x 1080 Full HD
 • Panel: Samsung VA, Mat Kaplama
 • Tazeleme Hızı: 144 Hz
 • Parlaklık: 280 Kandela
 • Bakış Açıları: 178-178°
 • Kavis: 1800R
 • Kontrast Oranı: 3000:1
 • Tepkime Süresi: 1 MS
 • Renk Desteği: 16.7 Milyon
 • Bağlantılar: 1 x DP 1.1, 1 x HDMI 1.4, 1x DVI-D 1 x Kulaklık
 • Diğer Özellikler: AMD FreeSync, Flicker Free, Mavi Işık Filtresi
 • Boyutlar: 688 x 435 x 112mm
 • Vesa: 100*100
 • Kutu İçeriği: DisplayPort Kablosu, 12V Güç Adaptörü, Kullanım Kılavuzu

Monitörün 27 inç boyutta 1080P çözünürlük sunan paneline baktığımızda Samsung üretimi VA panel görüyoruz. Samsung gibi lider panel üreticisi bir markanın panelinin tercih edilmesi güven açısından güzel bir tercih olmuş kesinlikle.

Bu panelin sunduğu bakış açıları gerçekten IPS panellere çok yakın bir açı sunabiliyor, yanlardan-yukardan baktığınız zaman renkler neredeyse hiç bozulmuyor. Renk üretimi gibi konular ise TN panellerden çok daha öndeyken IPS panelin hemen arkasında yer alabilecek düzeyde.

Oyunlardaki performansına bakacak olursak 1 MS tepkime ve 144 HZ panelin akıcılığı gerçekten iyi düzeyde. Yaptığımız uzun süreli oyun testlerinde 144 HZ değerinde bir düşüşe rastlamadık ve performansı aynı düzeyde kalabildi. Bunlara ek olarak FreeSync desteği ile de yüksek FPS aldığınız durumlarda oluşan ekranda oluşan yırtılmaların önüne geçiliyor.

SONUÇ

Hem büyük boyutlarda bir oyuncu monitörü arayanlara hem de abartıya kaçmadan tasarım işleriyle uğraşanlar için ideal bir model olmuş. Samsung üretimi VA panel bu fiyat seviyesi için oldukça iyi bir görüntü kalitesi ve oyun performansı sunmuş.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

1 YORUM

 1. Merhaba,yeni bilgisayar topladım ve monitör arayisindayken youtube üzerinde monitörün inceleme videosunu izledikten sonra sayfanıza güvenerek monitöru satın aldım. Bahsettiğinizden cok daha kötü bir monitör aldığım için teşekkür ederim harcadığım 1700 küsür liram 27 inçlik bir çöp oldu. Markaların gönderdiği ürünleri öve öve bitiremediğiniz için cebimde kuruş para kalmadan bu devasa çöp ile oyun oynamaya çalışacağım. Lütfen bundan sonraki monitör incelemelerinizde screen test ghost test gibi testler yaparsaniz insanları doğru ürüne yönlendirmis olur ve benim gibi karantina sürecini evde geçiren insanlarin kaliteli vaktini ve zar zor biriktirdikleri paralarını güzel değerlendirmelerini sağlarsınız

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin