Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Flash Bellek Biçimlendirme Hatası Nasıl Çözülür?

Neredeyse tüm verilerin bulut ortamlarında bulunduğu günümüzde veri aktarımının bir çok yolu bulunsa da güvenli ve problemsiz bir veri taşıma isteyenler hala USB bellekleri kullanmaktadır. Bu güvenli veri aktarımında bazen hatalar oluşabilmektedir. Bu rehberimizde USB bellek ile veri aktarmak isteyenlerin en sık karşılaştığı Flash Bellek Biçimlendirme Hatası Nasıl Çözülür? sorusunu yanıtladık.

Flash Bellek Biçimlendirme Hatası Nasıl Çözülür?

Flash belleği biçimlendirmeye çalıştığınızda Windows’ta yaygın olarak “Windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı” hatası belirir ve ardından diskin doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmeniz ve sürücünün salt okunur olmadığından emin olmanız gerekir.

USB sürücüsü bozulabilir veya hasar görebilir ve bilgisayarın USB’yi biçimlendirememesine neden olabilir. Hataya neden olan yaygın nedenler, flash belleğe virüs bulaşması, bozuk sektörleri, fiziksel hasar ve dosya sisteminin çökmesi olabilir.

 • Dosyanın Salt Okunur olmadığına emin olunması
 • USB bellekte virüs taraması yapılması
 • diskpart ile çözümlenmesi
 • Kayıt Defteri’nin kontrol edilmesi

Dosyanın Salt Okunur Olmadığına Emin Olunmalıdır

Bazı durumlar Windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı hatasının alınma sebebi kullanılan aygıt ile ilgili değilir. Kullanılan USB bellek, hafıza kartı veya hard disk ile ilgili bir problem olmasa bile eğer depolanmak veya aktarılmak istenen dosya Salt Okunur dosya ise bu hata ile karşılaşılabilir.

1. Adım : Depolanmak veya aktarılmak istenen dosya veya klasöre sağ tıklanır ve Özellikler butonuna basılır.

2. Adım : Açılan Dosya Özellikleri penceresinde Genel sekmesi altında bulunan Öznitelikler menüsünde Salt Okunur seçeneğinin yanındaki tik kaldırılır. Bu tik kaldırıldığında hata ortadan kalkacaktır.

USB Bellek’te Virüs veya Zararlı Yazılım Olmadığına Emin Olunmalıdır

Çoğunluklu olarak dosya ve klasörde bulunan verilerin güvenli bir şekilde korunması veya aktarılması için kullanılan USB bellek, hafıza kartı ve hard disk gibi aygıtlar birden farklı bilgisayar üzerinde kullanılabilmektedir. Farklı bilgisayarlarda kullanılan ve farklı bilgisayarlar üzerinden dosya ve klasör aktarılan bu cihazlar farklı kişi veya cihazlardan virüs taşıyabilmektedir. Bilgisayarınız zararlı bir içerik tespit ederse veya USB bellek içerisindeki virüs bir engel koyarsa yine flash bellek biçimlendirme hatası alınabilir. Kullanılan bir antivirüs programı var ise bu program ile virüs taraması yapılabilir. Kullanılan bir antivirüs programı yoksa Windows 10 için Windows Defender ile Virüs Taraması Nasıl Yapılır? adımları incelenebilir.

Diskpart Komutu 

Bu yöntem diğer adımlara göre biraz daha karmaşık gözükse de Windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı hatasının bilinen en kesin çözümlerindendir.

1. Adım : İlgili aygıtın bilgisayara bağlı olduğundan emin olunduktan sonra Başlat menüsündeki arama sekmesine Komut İstemi yazılarak veya klavyede Windows + R tuşlarına aynı anda basılarak açılan Çalıştır penceresinde kısmına cmd yazılarak Komut İstemi açılır.

2. Adım : Komut İstemi ekranında diskpart komutu yazılır ve Enter butonuna basılır.

3. Adım : Açılan diskpart penceresinde list disk yazılır ve Enter butonuna basılır. İlgili disk bulunur.

4. Adım : select diskadi komutu yazılır ve Enter butonuna basılır. (Bu aşama diskadi işlem yapılmak istenen diskin adı olacaktır.)

5. Adım : attributes disk komutu ile ilgili disk kontrol edilir. Eğer Current Read-Only State : Yes şeklinde ise bunun değiştirilmesi gerekmektedir.

6. Adım attributes disk clear readonly komutu yazılır ve Enter butonuna basılır.

Kayıt Defterinin Kontrol Edilmesi 

Özellik farklı bilgisayarda flash bellek biçimlendirme sorunun  tek bir bilgisayarda bu hata ile karşılaşıldığı durumda Kayıt Defteri ayarlarının kontrol edilmesi gerekmektedir. Kayıt Defteri üzerinden kontrol edilebilecek basit bir ayar ile bu hata ortadan kaldırılabilir.

1. Adım : Başlat Menüsüne Kayıt Defteri yazılarak veya klavye de Windows ve R tuşlarına aynı anda basarak açılan Çalıştır ekranında  kısmına regedit yazılarak Kayıt Defteri açılır.

2. Adım : Açılan Kayıt Defteri penceresinde sol tarafta bulunan menüden HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ StorageDevicePolicies yoluna gidilir ve burada WriteProtection anahtarı bulunuyorsa çift tıklanır.

3. Adım : Açılan pencerede Değer Verisi kısmı 0 olarak değiştirilir.


Bu rehberimizde Flash Bellek Biçimlendirme Hatası Nasıl Çözülür? sorusunun alternatif çözümlerini sizlerle paylaştık. Sormak istediğiniz her şey ve önerileriniz için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

 

Yazar

İTÜ Fizik Mühendisliği öğrencisi olan Elif Ersoy, yaklaşık 5 yıldır sunucu ve bilgisayar işletim sistemleri üzerine çalışmalarını sürdürmekte olup; kariyerine İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nda devam etmektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nde günlük yaşamımızda neredeyse her kullanıcının karşılaştığı problemler üzerine içerik editörlüğü görevini yürütmektedir.

4 Yorumlar

4 yorum var

 1. Yaren

  Tem 13, 2022 at 18:45

  StorageDevicePolicies kısmı görünmüyor storage ve storage management kısmı var ama bu yok

  • İbrahim TÜRK

   Mar 6, 2024 at 18:26

   control dosyasına sağ click yeni diyip aynı isimde dosyayı oluşturup aynı yerden devam edebilirsiniz.

   • ismet

    Nis 21, 2024 at 16:51

    dediğini anlamadım güzel kardeşim düzgün izah edersen çok sevinirim

 2. İbrahim TÜRK

  Mar 6, 2024 at 18:28

  benim ayrıca sormak istediğim; current read only state yes iken, att disk clear readonly yapsam da no olmuyor. disk silinmiyor. sucsesfull demesine rağmen diskimi biçimlendiremiyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...

Oyun İndirimleri

Epic Games, oyuncuları sevindirmeye devam ediyor! Her hafta ücretsiz olarak sunduğu oyunlar serisine bir yenisini daha ekledi. Bu hafta, Floppy Knights ücretsiz olarak indirilebilir....

Telefon Haberleri

Samsung, Galaxy Unpacked etkinliğinde yeni katlanır telefonları ve akıllı saatlerinin yanı sıra yeni kulaklıklarını da duyurdu. Yeni tasarımıyla dikkat çeken Galaxy Buds 3, birçok...