Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Teknoloji Haberleri

Ericsson: 2021 Yılının Sonuna Kadar 5G Abone Sayısı 500 Milyonu Geçebilir!

Ericsson, hergün yaklaşık 1 milyon abonenin eklenmesiyle toplam 5G abone sayısının 2021 yılının sonunda 580 milyonun üzerine çıkacağını tahmin ediyor.

5G’nin aynı kilometre taşına 4G LTE’den iki yıl önce ulaşarak bir milyar abone sayısını geçmesi bekleniyor. Bunun arkasındaki en önemli faktörler arasında Çin’in 5G’ye daha fazla öncelik vermesi ve ticari 5G cihazlarının daha erken piyasaya sunulması ve bu cihazların ucuzlayarak daha uygun fiyatlı hale gelmesi yer alıyor.

Ericsson’ın Şebekelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fredrik Jejdling konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Ericsson Mobilite Raporu’nun 20’nci sürümü; Çin, ABD ve Güney Kore gibi öncü pazarlardaki yayılım ve kapsama genişlemesiyle önemli bir kilometre taşına ulaşarak 5G’nin bir sonraki aşamasına geçtiğimizi gösteriyor. Artık ileri düzey 5G kullanım örneklerini gerçeğe dönüştürme ve vaatleri yerine getirme zamanı. İşletmeler ve toplumlar, 5G ile desteklenen dijital dönüşümün kritik bir rol oynadığı pandemi sonrası bir dünyaya da hazırlanıyor.”

Akıllı Telefonlar ve Videolar Mobil Veri Trafiğini Artırıyor

Veri trafiği her yıl büyümeye devam ediyor. Bir exabayt (EB), 1.000.000.000 (1 milyar) gigabayttan (GB) oluşuyor. Küresel mobil veri trafiği (sabit kablosuz erişim (FWA) tarafından oluşturulan trafik hariç) 2020’nin sonunda aylık 49 EB’yi aştı ve yaklaşık beş kat büyüyerek 2026’da aylık 237 EB’ye ulaşması bekleniyor. Şu anda bu trafiğin yüzde 95’ini taşıyan akıllı telefonlar da her zamankinden daha fazla veri tüketiyor. Dünya genelinde akıllı telefon başına ortalama kullanım artık aylık 10 GB’yi aşıyor ve 2026’nın sonunda aylık 35 GB’ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

5G İletişim Servis Sağlayıcıları, Sabit Kablosuz Erişimin Yayılmasında Ön Saflarda Yer Alıyor

COVID-19, dijital dönüşümü hızlandırıyor ve güvenilir, yüksek hızlı mobil geniş bant bağlantısının önemini ve ihtiyacını da artırıyor. Son rapora göre, 5G hizmeti vermeye başlayan on iletişim servis sağlayıcısından (CSP) neredeyse dokuzu, fiber penetrasyonunun yüksek olduğu pazarlarda bile sabit kablosuz erişim (FWA) hizmeti (4G ve/veya 5G) sunuyor. Bu, raporda 2026 yılında 7 kat büyüyerek 64 EB’ye ulaşacağı tahmin edilen sabit kablosuz erişim trafiğinin karşılanması için büyük önem taşıyor.

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi Bölgesine Yakından Bakış

Rapor, devlet destekli dijital girişimlerin hem teknolojik inovasyonları hem de 5G alımlarını hızlandırdığı Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi pazarlarından alınan istatistikleri içeriyor. Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi bölgesi pazarları, 2019 yılında ticari 5G hizmetlerini başlatan dünyadaki ilk pazarlar arasında yer aldı. 2026 yılına kadar dünya genelinde en yüksek ikinci 5G pazar penetrasyonunu oluşturmaları ve toplam 5G abone sayısının 62 milyona ulaşması bekleniyor.

Ericsson Mobilite Raporu aşağıdaki dört öne çıkan makaleyi içermektedir:

  • T-Mobile çok bantlı bir strateji izliyor
  • İşletmeler 5G’yi Kablosuz WAN temeli üzerine kuruyor
  • Yapay Zeka: Karmaşık 5G dünyasında müşteri deneyimini geliştirme
  • 5G iç mekan kaplamasını planlama: Temel kurallardan istatistiklere ve yapay zekaya

 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumlu Mehmet Yılmaz uzun yıllardır Donanım Arşivi'de teknoloji editörlüğü yapmaktadır. Yılmaz, son kullanıcılar için piyasaya çıkan yeni ürünleri ve yine son kullanıcılar tarafından merak edilen ürünleri özgün ve tarafsız olarak değerlendirmekte, incelemektedir. Aynı zamanda Donanım Arşivi'nin forum tarafında yöneticilik yapmaktadır. Basım ve Yayın Teknolojileri bölümünde eğitim hayatına devam eden Yılmaz’ı aşağıda bulunan sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri

Intel’in 12. nesil işlemcileri merakla bekleniyor. Çünkü artık yeni bir üretim sürecine geçilecek, bununla kalmayıp DDR5 bellek desteği, PCI Express 5.0 desteği ve yenilenmiş...

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Oyun Haberleri

GFN Perşembe Güncellemeleri’nde bu hafta GeForce NOW kütüphanesine 13 yeni oyun ekleniyor ve kütüphanede bulunan PC oyunlarının sayısı 1.000’in üzerine çıkıyor. Tüm üyeler, en...

İnceleme

Elgato markası özellikle yayıncılar ve profesyonel oyuncular için çok iyi ürünler üretiyor diyebiliriz. Geçtiğimiz zamanlarda yaptığımız Elgato Wave 3 mikrofon incelemesinde de bizim beğenimizi...