En Fazla Güncelleme Veren Android Üreticisi Kim?

Android ekosisteminde hızlı güncelleme desteği sunan üreticiler, kullanıcılar için başlıca tercih nedeni oluyor. Peki Android işletim sistemi kullanan markalar arasında telefon başına en fazla güncelleme sunan marka hangisi?

Android’in Güncelleme Lideri Belli Oldu!

Üreticiler genellikle Android sürüm güncellemesi konusunda önceden paylaştığı takvime çoğu zaman uyamayabiliyor. Düzenli olarak güncelleme desteği sunan markalar ise kullanıcıların beğenisini kazanıyor. AOSMark, yayınladığı raporda üreticileri cihazlara verdiği güncelleme sayısını ve telefonların sürüm güncellemelerine göre puanladı.

6 üzerinden puanlanan listenin ilk sırasında tahmin edilebileceği üzere Google yer alıyor. Pixel serisinde yer alan tüm telefonlarını en güncel sürüm olan Android 9.0 Pie’a güncelleyen şirket, 3.5 puan ile listenin tepesine oturmuş. İkinci sırada 2.75 puan ile OnePlus yer alırken, dördüncü sırada ise 1.8 puan ile Nokia bulunuyor. Android One ekosisteminde bulunan General Mobile da listede sürpriz bir şekilde yer alarak 1.62 puan ile beşinci sıraya yerleşti.

Listenin cihazlar tarafında ise HTC ve Sony markalı akıllı telefonlar liderliği paylaşıyor. HTC One Google Play Edition, Sony Xperia X ve Xperia XL, 6 puan üzerinden 5 puan alarak ile listenin ilk sırasını paylaşıyor. 2013 yılında tanıtılan cihazlar, üreticiler tarafından Android 5.1.1 Lollipop sürümüne kadar güncellenmeyi başardı. Yalnızca API düzeyindeki güncellemelerin istatistiğini tutan AOSMark, bu listenin devamlı olarak güncelleneceğini belirtiyor. Listenin devamına buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin