Elon Musk’tan Çılgın Bir Proje Daha!

159

Hazır olun, SpaceX ve Tesla‘nın arkasındaki fütürist milyarder Elon Musk, NeuraLink adlı yeni bir şirket kurduğunu yakın zamanda açıkladı.

Bu yeni şirket insanların beyinlerini doğrudan bilgisayarlara bağlanmayı planladığını ve “Yapay Zeka ile Simbiyoz” yaratmak için çalışmalara başladıklarını açıkladılar.

Peki bu çılgın projenin tarihi ne zaman? diye soracak olursanız, ilk prototipin gelecek yıl sonuna kadar bir kişiye implant’e edilebileceğini açıkladılar.

Musk’ın Şirketinin Geliştirdiği Cihaz Nasıl Çalışmakta?

Saç telinden çok daha ince olan sicimlere bağlı olan elektrotlar, yaklaşık 1.000 nöronun aktivitesini izleyebilmekte. Şirket çalışanları cihazın, beynin sadece belli bir noktasını kotrol edebidini açıkladı.

“Yapay öğrenme” kullanılarak nöron aktivite kaydı da analiz edilebiliyor ve beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarı gönderilebileceğini de saptaya bilmekte.

NeuraLink, beyin fonksiyonlarının nasıl bilgisayar verisine dönüştürüldüğünü ya da beyin hücrelerinin hangi yöntemlerle uyarıldığını tam olarak açıklamış değil.

Yapay Zekanın Dünya İçin Tehlikesi

Bildiğimiz gibi Elon musk, her konuşmasında yapay zekanın dünya ve insanlık için tehlike arz ettiğini her defasında söylemiştir. Yapmış olduğu bu yeni projde’de bunu dile getiren Musk, tepkileri tekrar üzerine çekmeyi başardı.

Musk, yaptığı her projenin arkasında olduğu gibi, bu projenin arkasında olduğunu şu cümlelerle açıklayarak içimize su serpmiş durumda.

İnsan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu üstün bir zekanın oluşturulabileceğini söyleyen Musk, bir noktada insanların yapay zeka ile bütünleşebileceğini ifade etti.

Belkide insanlığın kaderini değiştirecek bu projenin, Kısaca anlatılmış videosu ile sizleri baş başa bırakıyorum.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin