Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

dCi Motor Teknolojisi Nedir?

Yakıt cimrisi olması ve uzun ömürlü olması ile tanınan dCi motor ailesi, kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu yazımızda uzun bir süredir Renault-Nissan grubunun kalesi olan olan dCi motor nedir, dCi motor ekonomik mi, dCi motor ömrü nedir sorularınızı bu yazımızda cevaplayacağız.

dCi Motor Nedir?

dCi motor, tıpkı diğer dizel motorlar gibi direkt enjeksiyonlu bir motor çeşididir. Benzinli motorlardan farklı olarak, bu motorlarda Common Rail dediğimiz teknoloji kullanılmaktadır. Belli başlı araçlardan aşina olduğumuz bu motor, Mercedes grubunda da bir dönem binek/ticari otomobillerde kullanılmıştır. Genel olarak bu markaları sıralamak istersek şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Renault (üretici firma)
  • Nissan (ortak firma)
  • Dacia
  • Mercedes (A, B ve C serisi (belirli yıllarda kullanılmıştır))

dCi Motor Açılımı Nedir?

dCi motorun açılımının ne olduğu bazı kullanıcılar tarafından merak ediliyor. dCi, İngilizce olarak Diesel Common Rail Injection olarak bilinir. Common Rail terimi ise Direkt Enjeksiyon Sistemi (CDI) olarak bilinir.

dCi Motor Ekonomik Mi?

Ticari araçlardan binek araçlara kadar sayısız model ve varyasyonu bulunan dCi motor, bakım masrafı düşük, başarılı ve yakıt tüketimi ekonomik olan bir motor türüdür. Özellikle 1.5 modeli, ülkemizde Megane (2,3 ve 4. nesil), Laguna (yalnızca 3. nesil), Latitude, Clio (3 ve 4. nesil), Symbol (3, 4. nesil) gibi arabalarda fazlaca satıldı ve olumlu geribildirimler aldı. Bu bakımdan motorun ekonomik ve bakım masraflarının diğer dizel motorlara göre hesaplı olduğunu söyleyebiliriz. Son yıllarda gelen Euro düzenlemeleri ile beraber, aynı zamanda AdBlue şartı da her dizel motorda olduğu gibi bu motor için getirilmiştir.

dCi Motor Ömrü Kaç Km?

dCi motor için genellikle verilen geri bildirimler bu motorun düzenli bakımlar ve dikkatli bir kullanım ile 400.000 – 500.000 km aralığında revizyona uğradığı yönünde yer alıyor. Bakımı yapılmış ve hor kullanılmamış motorlar için kullanıcılar tarafından bildirilen ortalama ömrün 500.000 km olduğu söylenmektedir.

dCi motor nedir, dCi motor açılımı nedir, dCi motor ekonomik mi, dCi motor ömrü kaç km sorularını bu başlığımızda sizler için yanıtladık. Bu rehber hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da Donanım Arşivi Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Yazar

3 yıldır devam ettiği editörlük kariyerini Donanım Arşivi'nde devam ettiren Alperen, akıllı telefonlar ve yazılım konularında haber içeriği üretiyor. Aynı zamanda rehber içeriklerini de seviyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

İnceleme

Bugünkü incelememizin 2 farklı konuğu bulunuyor. Bugün, sizler için AMD Ryzen 9 7950X ve AMD Ryzen 5 7600X model yeni işlemcilerin yazılı incelemesini gerçekleştiriyoruz....

İnceleme

Toplama oyuncu bilgisayarı inceleme serimize İncehesap “Crown” sistemle birlikte devam ediyoruz. Bu sistem aslında Nvidia ekran kartı kullanmak isteyenlerin tercih edeceği sistemlerden biri. Yani...

Teknoloji Haberleri

Intel, merakla beklenen “Raptor Lake” kod adlı 13. nesil işlemcilerini en sonunda resmi olarak tanıttı! Bu lansman AMD Ryzen 7000 serisi işlemcilerin NDA’inin kalkmasından...

Oyun Haberleri

Bu yazın başlarında PS5 üzerinden piyasaya sürülen yeni Spiderman oyunu  Marvel’s Spider-Man: Miles Morales’in pc sürümü içinde fragman yanınlandı. Açıkçası Miles Morales, PS5’te zaten...