CORSAIR SCIMITAR RGB ELITE OYUNCU FARESİ İNCELEMESİ

E-spor sektörünün öne çıkmasıyla birlikte oyuncular iyice oyunlara yönelmeye başladı artık. Bu yüzden oyuncu ekipmanlarının önemi bir hayli arttı. İşte bugün karşımızda özellikle moba oyun severlerin bayılacağı Corsair Scimitar RGB Elite oyuncu faresi bulunuyor.

Bu fare üst seviye bir sensöre sahip, onu MMO, Moba gibi oyun türlerine uygun kılan kısmı ise sol kısmında bulunan tam 12 adet programlanabilir tuş. Bu kısıma oyunlarda sıkça kullandığınız çeşitli komboları, görevleri atamanız mümkün.

Tasarım

Corsair Scimitar RGB Elite modelini elimize aldığımızda gerçekten kaliteli bir fare olduğunu hemen anladık. Fare plastik yüzeye sahip, mat kaplaması bulunuyor hissiyatı bir hayli güzel. Fakat her ne kadar mat kaplamaya sahip bile olsa bu fare biraz fazla parmak izi tutuyor. Özellikle ortalama sıcaklığın arttığı bu günlerde devamlı silmek zorunda kalabilirsiniz…

Farenin gövdesinin hafif alt taraflarına doğru bir ayrım görüyoruz, alt gövdeyle üst gövde bu şekilde ayrılmış. Alt gövdenin hemen ortasında ise orta boyutlarda bir Corsair logosu bulunmakta. Bu logoda RGB aydınlatma bulunmakta ve Corsair’ın iCue yazılımı üzerinden istediğiniz şekilde renk, mod vs ayarlamanız mümkün kılınmış.

Farenin sağ tarafına baktığımızda burada dokulu yüzeye sahip kauçuk bir yüzey görüyoruz. Cihazın zaten tasarımına bakanlar bu farenin sağ el için üretildiğini hemen anlayacaktır. Bu sağ kısım sayesinde elinizin serçe parmağı o bölgeye tam olarak oturarak ve kaymayarak iyi bir ergonomi oluşturuyor.

Cihazın sol tarafına baktığımızda bizleri şaşırtan bir tasarımla karşılaşıyoruz. Tabiri caizse klavye gibi bol tuşlu bir sol kısım bulunuyor bu farede. Gördüğünüz gibi tam 12 adet farklı renklerde ve dokularda tuşlar bulunuyor burada. Bu tuşların hepsini Corsair’ın iCue yazılımı üzerinden makrolayabiliyorsunuz, ya da kısayol atama gibi işlemlerinizi yapmanız mümkün. Buradaki her tuşun farklı bir eğimde, konumda tasarlanması ise eliniz alışınca yanlış basışların önüne geçecektir.

Yukarıda gösterdiğimiz 12 adet makro tuşunun bulunduğu kısım fark ettiğiniz gibi bir hayli büyük ve her ele uymayabilir. İşte Corsair burada güzel bir fikir yürüterek o kısmı hareketli bir yapıda tasarlamış. Cihazın kutusundan çıkan alyan anahtarla birlikte cihazın altındaki vidayı gevşetiyorsunuz. Daha sonra bu sol kısım hareket edebilen bir hale gelmekte, orayı istediğiniz bir konuma getirip alyan anahtarla tekrar sıkarak o şekilde sabitleyebiliyorsunuz.

Cihazın ortasındaki tuşlarla DPI değişimi gibi işlevleri yapabiliyorsunuz. Tabii bu ayarların hepsini Corsair iCue yazılımı üzerinden kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Bu farenin genel tasarımına bakarak orta-büyük ele sahip avuç içi kullanım yapanlara daha uygun olacağını söyleyelim. Eğer eliniz küçükse bu fare sizi üzebilecektir çünkü boyutu biraz büyük denebilir.

Teknik Detaylar

  • DPI: Maksimum 18000 DPI, Kademe Ayarlanabilir
  • Sensör: PMW3391 Optik
  • Bağlantı: USB
  • Tarama Frekansı: 125-1000 Hz (1MS) Ayarlanabilir
  • IPS: Belirtilmemiş
  • Tıklama Ömrü: Omron Switch 50 Milyon
  • RGB Desteği: 16.8 Milyon, 4 Bölge
  • Kablo: 1.8 Metre Örgülü
  • Yazılım: Corsair iCue
  • Ağırlık: 122 Gram

Corsair’ın iCue yazılımını sitesi üzerinden indirip kurduğunuzda cihaz üzerinde çeşitli ayarlar yapmanız mümkün oluyor. Bu cihazda toplam 4 adet bölüme ayrılmış bir RGB aydınlatma bulunuyor. Bunlar ön taraftaki RGB, tekerlek kısmı, soldaki tuşlar ve üstteki Corsair logosu. Bu 4 bölümü istediğiniz şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Çeşitli efektler, renkler ve hızlar arasında seçim yapmanız mümkün. Üstelik iCue destekli diğer cihazlarınızla senkronize çalıştırmanız da mümkün.

Cihazın üzerindeki 17 tuş programlanabilir yapıda tercih edilmiş. Yani bütün tuşları iCue yazılımı üzerinden programlamanız mümkün. Üstelik bu kayıt ettiğiniz değişiklikleri cihazın 3 adet profil tutabilen dahili hafızasında tutmanız mümkün. Daha sonra soldaki tuşlara atadığınız çeşitli makrolarınızı anlık olarak erişip kullanabiliyorsunuz. Yani bu fareyi çıkartıp başka bir bilgisayarda da aynı şekilde kullanmanız mümkün.

Peki bu fare kullanımda nasıl bir performans sunuyor derseniz üzerindeki PMW3391 model sensörü tahmin edebileceğiniz gibi oldukça üst seviye bir sensör. Cihazın hareketlere tepkisi oldukça keskin ve istediğiniz hareket imkanını zorlanmadan yapabiliyorsunuz. Yine üst seviye Omron marka anahtarlarıyla birlikte tıklamada herhangi bir algılamama, çift tıklama gibi bir soruna rastlamadık. Yani bu fareyle rekabetçi bir şekilde e-spor oyunlarınızı oynayabilirsiniz.

Sonuç

Corsair’ın Scimitar Elite RGB model oyuncu faresi özellikle MMO ve MOBA oyuncularının seveceği bir model olmuş. Üst seviye bir sensör ve yine üst seviye anahtarlarla birlikte bu fare gerçekten performanslı bir model. Fakat küçük ele sahip kullanıcılara bu fareyi önermemiz pek doğru olmayacaktır.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin