CORSAIR M55 RGB PRO OYUNCU FARESİ İNCELEMESİ

Bugünkü incelememizde türüne nadir rastlanan farelerden biri olan hem sağ hem sol el için tasarlanan Corsair M55 RGB PRO’yu inceleyeceğiz. Bilindiği üzere solak olan insan sayısı sağ elini kullanan insan sayısından bir hayli düşük. Bu yüzden piyasadaki oyuncu fareleri genellikle sağ el kullanımı için tasarlanıyor ve solak kullanıcıların bu fareyi kullanması bir hayli zor oluyor. Corsair bu sorunu görerek her iki ele uygun bir fare üretmiş ve RGB aydınlatmanın yanı sıra iyi bir sensörle kullanıcılara sunmuş.

Tasarım

Farenin tasarımına baktığımızda diğerlerinden ayıran en büyük kısımın her iki el için tasarlanmış olduğunu görüyoruz. Normal farelerde sadece sol tarafta bulunan makro tuşlarının bu farede sağ tarafta da bulunduğunu fark ediyoruz. Bunun harici üzerinde mat bir kaplamayla gelen fare büyük elli kullanıcılar için biraz ufak kalabilir.

Hangi el için kullanacaksanız o bölgenin makro tuşlarının ikisine aynı anda 5 saniye basılı tutuyorsunuz ve o bölge tuşları aktif oluyor. Ek olarak sol el kullanımına geçirdiğinizde sol ve sağ click yer değiştiriyor. Ek olarak belirtelim aynı anda sağ ve soldaki makro tuşları aktif olmuyor, yani yanlışlıkla tıklama ihtimaliniz yok.

Farenin en alt kısımında bir adet orta boyutlarda Corsair logosu görüyoruz. Bu logo RGB aydınlatmaya sahip ve Corsair’ın iCue yazılımıyla kontrol edilebiliyor. Dilerseniz tek renk yakabiliyorsunuz dilerseniz de çeşitli aydınlatma modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Farenin üst kısımına baktığımızda ortada DPI değiştirme tuşu, hemen üstünde DPI seviyesine göre rengi ayarlanabilen bildirim LED’i ve bir üstünde kauçuk yüzeyli fare tekerleğini görüyoruz. Ek olarak bu DPI seviyelerini iCue yazılımıyla da değiştirmeniz mümkün kılınmış.

Farenin soldaki ve sağdaki makro tuşlarının altında kalan kısımda oldukça geniş bir kauçuk yüzey tercih edilmiş. Bu yüzey her iki tarafta da bulunuyor. Kauçuk yüzey sayesinde fareyi kavramanız biraz daha kolaylaştırılıyor ve daha ergonomik bir kullanım oluşuyor.

Farei çevirip altına baktığımızda altlıkları görüyoruz. Özellikle alt kısımda kalan yüzey bir hayli büyük tercih edilmiş. Bu yüzeyler sayesinde fare daha iyi hareket edebiliyor mouse pad üzerinde.

Teknik Detaylar

  • Sensör: PMW3327
  • DPI: Maksimum 12400 DPI, Ayarlanabilir
  • Tarama Frekansı: 250-500-750-1000 Hz Ayarlanabilir
  • Tıklama Ömrü: Omron Switch 50 Milyon
  • RGB Desteği: 16.8 Milyon
  • Kablo: Kumaş Sarım USB 1.8 Metre
  • Yazılım: Corsair iCue
  • Toplam Tuş: 8 Tuş Makrolanabilir
  • Ağırlık: 86 Gram

Farede toplam 8 adet tuş bulunuyor ve bu tuşların hepsi makrolanabiliyor. Corsair’ın iCue yazılımı ile bu farelere dilediğiniz makro işlemlerini atayabiliyorsunuz, çeşitli profiller oluşturup geçişler yapabiliyorsunuz. Yani her işinizi görebilecek başarılı bir yazılıma sahip bu fare.

Sonuç

Oldukça nadir bulunan hem sağ hem sol el için tasarlanmış farelerden biriyle karşı karşıyaydık. Fare biraz küçük olduğu için büyük elli kullanıcılar için çok uygun denemez fakat genel anlamda tasarımı başarılı. Farenin performansına değinecek olursak özellikle FPS oyunlarındaki tepkileri bir hayli hızlı, aldığınız geri dönüşler başarılı. Eğer iyi bir oyuncuysanız bu fareyle iyi işlere imza atabilirsiniz.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin