Corsair K70 RGB MK.2 Mekanik Oyuncu Klavyesi İncelemesi

CORSAIR K70 RGB MK.2 MEKANİK OYUNCU KLAVYESİ İNCELEMESİ

Bügünkü incelememizde dünyanın sayılı bilgisayar bileşeni ve ekipmanları üreticilerinden biri olan Corsair’ın tasarımı ve performansıyla öne çıkan K70 RGB MK.2 oyuncu klavyesini inceliyoruz. Zaten bilindiği üzere Corsair K70 modelinde bir klavyeye sahipti, bu yeni modelde ise bazı özelliklerin revize edilip bize sunulduğunu görüyoruz. Bizim elimize geçen cihazda Cherry MX Red Switch bulunuyor, siz dilerseniz Brown Switch gibi farklı alternatifleri seçebiliyorsunuz.

TASARIM

Klavyenin genel tasarımına baktığımızda eski K70 klavyesine benzediğini görmek mümkün. Fakat Corsair bazı yerlerde tasarım değişikliği yaparak farklılıklar çıkarmayı başarmış. K70 RGB modelinde bulunan Corsair yazısında herhangi bir aydınlatma bulunmazken K70 MK.2 modelinde logoda RGB aydınlatma görmek mümkün. Diğer farklılıklar ise yukarıdaki Profil tuşlarının konumu ve bilek desteğinin tasarımının biraz değiştirilmesi olmuş.

Klavye oldukça pahalı ve üst seviye olduğu için elinize aldığınız anda kalite hissini hemen hissettirmeyi başarıyor. Cihazın gövdesi eloksal kaplama alüminyumdan imal edilmiş bu tip alüminyumlar oldukça dayanıklı oluyor.

Her klavyede bulunmayan fakat gördüğümüzde bizleri oldukça memnun eden bir özellik var, ses kontrolünü tekerlek yardımı ile yapmanıza imkan tanıyan kısım bulunuyor bu klavyede. Bu tekerlek yardımı ile ses yükseltme ve azaltma yapmak oldukça kolay oluyor ve hissiyatı çok güzel. Bu tekerleğin hemen yanında ise sesi açık kapatabileceğiniz mute tuşu bulunmakta. Bunların hemen altında ise multimedya tuşlarını görüyoruz.

Klavyemizin sol üst tarafına baktığımızda sırasıyla 8 MB dahili hafıza ile profiller arasında geçişleri yapmanızı sağlayan profil tuşu, aydınlatmanın parlaklığını ayarlayan tuşu ve klavyedeki Windows tuşunu kilitleyen kilit tuşunu görüyoruz, bu tuşların bu şekilde ayrılması bizce hoş bir detay olmuş.

Klavyenin kablosunun oldukça kalın ve dayanıklı göründüğünü söyleyebilirim, bunun nedenlerinden biri ise klavyemizde ek olarak USB portu bulunması. Bilgisayarınızda 2 adet USB portu dolduruyor fakat elinizin hemen altında 1 adet daha USB portu daha olmuş oluyor. Bazı klavyelerde bulunan bu özelliği Corsair’ın devam ettirmesi bizce güzel olmuş. Buradaki eleştirimiz ise bu portun USB 3.0 standartını desteklememesi.

Klavyemizin kutusunda ek olarak bilek desteği aparatı bulunuyor. Komple plastikten imal edilen bu kısım uzun süreli kullanımlarda bileğinize destek olarak yorulmayı ve ağrıyı azaltmaya yarıyor. Bu noktadaki eleştirimiz ise bilek desteğininin üst kaplamasının kauçuk ya da suni deri gibi malzeme ile kaplanabileceği oldu.

Klavyemizin arkasına baktığımızda ise kaymayı engelleyen kauçuk tabanlarla birlikte üst tarafta yükseltici ayakları görüyoruz. Burada dikkat çeken noktalardan biri ise ortada oluşan “X” şekli, bu kanallara kablonuzu geçirerek çeşitli kablo yönetimleri yapabiliyorsunuz. Ama dışarıdan bakıldığında tasarıma da bir artı katmıyor da değil.

Klavyenin en büyük özelliklerinden biri RGB aydınlatması. Her tuşa özel 16.8 milyon renkli aydınlatmaya sahip olan klavyede çeşitli aydınlatma modları da bulunuyor. Bunlara örnek verecek olursak; Gökkuşağı modu, nefes alıp verme modu, dalga modu gibi modlar bulunuyor, bunları ve makroları Corsair’ın iCUE yazılımı üzerinden kolayca ayarlamanız mümkün.

Klavyemizin tuş yatağına baktığımızda ise bizi FPS veya MOBA oyunları için özel dokulu keycap seçeneği karşılıyor. Klavyenin kutusundan çıkan bu keycapleri dilerseniz kendinize göre değiştirebiliyorsunuz.

TEKNİK DETAYLAR

Tuş Dizilimi: Numeric 104 Tuş
Bağlantı: USB 2.0
Dahili Hafıza: 8 MB
Switch: Cherry MX RED
Switch Basma Kuvveti: Ortalama 45 Gram
Switch Ömrü: +50 Milyon Tık
Tepkime Süresi: 5 MS
Raporlama Hızı: 1000 HZ
Anti Ghosting: Tüm Tuşlar
Makro Desteği: Corsair iCUE
Kablo: Örgülü+USB Çoklayıcı
Tuş Arka Aydınlatması: 16.7 Milyon Ayarlanabilir
Boyutlar: 166 x 39 x 438 mm
Ağırlık: 1.25 KG

Klavyede Cherry MX marka Red switch bulunuyor. Bu switchler mavi renge oranla daha sessiz oluyor. Herhangi bir click sesi bulunmayan bu switchler bizce şuanda oyun için en uygun ve en keyifli switchlerden biri oluyor.

SONUÇ

Corsair K70 MK.2 fiyatı gibi oldukça üst seviye bir klavye olmuş. Dayanıklı metal gövdesi, Cherry MX Red switchleri, Full RGB tuşları ile gerçekten çok başarılı bir klavye kesinlikle. Üstelik 8 MB dahili hafızası sayesinde kaydettiğiniz profilleri yazılıma gerek kalmadan istediğiniz zaman kullanabilmeniz büyük rahatlık sunmuş.