CORSAIR H100I RGB PLATINUM SIVI SOĞUTMA İNCELEMESİ

Yeni incelememize Corsair’ın H100i RGB Platinum model 240MM radyatörlü sıvı soğutması konuk oluyor. Bilindiği üzere Corsair, diğer “H” serisi sıvı soğutmalarıyla da bir başarı yakalamıştı. 
Şimdi ise karşımızda bunların yeni nesil RGB aydınlatma ile donatılmış bir sürümü bulunmakta. Ayarlanabilir RGB aydınlatmaya sahip pompası, fanları ve performanslı radyatöre sahip bu sıvı soğutma bakalım bize nasıl bir deneyim sunacak?

TASARIM

İncelememize tahmin edebileceğiniz gibi ilk olarak pompa tasarımıyla başlıyoruz. Ortası parlak siyah bir yüzeye sahip, konumlandırılan beyaz Corsair logosu hoş görünüyor. Pompa çevresine yapılan beyaz çerçeve de renkler arasındaki kontrastı artırarak tasarıma bir artı karmayı başarmış.

Corsair, sıvı soğutmalarda bulunan sızdırma riskini çok daha aza indirmek için borunun giriş yerlerine metal parçalar eklemiş. Bu sayede pompadan sıvı sızdırması riski biraz daha azaltılarak daha güvenilir bir sıvı soğutma elde edilmiş. Sıvı soğutmanın suyunu taşıyan plastik borular ise örgülü bir kaplamaya sahip ve kaliteli bir hissiyat veriyor.

Pompada kontrast renklerin oluşturulduğunu söylemiştik. Fakat bu pompanın en güzel yanlarından biri ayarlanabilir RGB aydınlatması. Bu bölümü özel kılan şey ise sadece bu bölümde 16 adet adreslenebilir RGB LED bulunması. Corsair’ın iCue yazılımı üzerinden bu LED’leri istediğiniz gibi kontrol edip çeşitli modlar arasında genişler yapabiliyorsunuz.

27MM kalınlığındaki radyatöre baktığımızda hemen orta kısımda Corsair logosunu görüyoruz. Radyatörün genel kalitesi kesinlikle iyi düzeyde. Kalınlığı da ortalama düzeyde olduğu için performanslı bir radyatör olduğunu söylemek mümkün.

TEKNİK DETAYLAR

  • CPU’ya Temas Eden Yüzey: 5 CM Genişliğinde Bakır
  • Radyatör Malzemesi: Alüminyum
  • PWM: Var
  • Corsaır iCue Uyumu: Var
  • Fan Hızları: Maksimum 2400 RPM
  • Fan Modeli: ML120 Pro RGB Serisi 75 CFM, 37 DB
  • Aydınlatma: RGB
  • Radyatör Boyutları: 277mm x 120mm x 27mm
  • Soket Uyumluluğu: Intel 1150/1151/1155/1156/2011/2066, AMD AM3/AM2/AM4/TR4
  • Garanti Süresi: 5 Yıl

Bu sıvı soğutmada kullanılan fanlar da tahmin edebileceğiniz gibi oldukça özel ve üst seviye fanlardan. ML 120 serisi fanların PRO modeli kullanılan bu sıvı soğutmanın fanları 2500 RPM gibi yüksek devirlere çıkabiliyor. Ek olarak bu fanlarda da 4 adet adreslenebilir RGB LED’ler bulunmakta. Fanların performansına bakacak olursak 75 CFM gibi oldukça yüksek hava akışı değerlerine çıkabildiği için radyatörlerde iyi bir performans gösterebiliyor.

Corsair’ın iCue yazılımı ise genel anlamda kullanımı kolay ve hoş bir tasarıma sahip. Bu yazılım üzerinden radyatör devrini, fanların devrini ayarlayabiliyorsunuz. RGB bileşenlerin ayar kısmı ise oldukça iyi ayarlanmış ve çok sayıda mod bulunuyor.

Ayrıca bu sıvı soğutmanın iCue yazılımıyla uyumlu çalışması için çeşitli kablolar bulunmakta. Pompadan çıkan kabloları fanların kabloları ile bağlayıp hem pompa LED’lerini hem fanların LED’lerini senkronize bir şekilde çalıştırabilirsiniz.
PERFORMANS TESTLERİ

Bu sıvı soğutmanın performans testlerini Corsair Crystal 680X RGB kasada ve Intel i9-9900K model oldukça güçlü bir işlemciyle yapıyoruz tabii ki.
Stok hızlarda çalışan işlemci sistem boştayken 34 derecede kalırken tam yük altındayken 65 derece gibi iyi bir değerde kalmayı başarıyor. Üstelik pompa modu ise dengeli modda ve sessiz kalıyor.

İşleri biraz daha zorlaştırıp i9-9900K işlemcimizin bütün çekirdeklerini 5.0 GHz değerine getiriyoruz ve 1.40V veriyoruz. Boşta 36 derecede kalabilen işlemcimiz tam yük altındayken ise 76 derecelere çıkmayı başarıyor. Bu değerleri yine Balanced modda aldığımız için iyi denebilir. Ses düzeyi ise overclock yapınca bir miktar arttı. Fakat rahatsız edici düzeye gelmiyor.

SONUÇ

Corsair’ın H100i RGB Platinum soğutması adreslenebilir RGB ledleri, şık tasarımı ve yüksek performansı ile oldukça başarılı bir sıvı soğutma olmuş. Üstelik sistemi daha dayanıklı hale getirmek için yapılan ufak hamleler de takdirimizi kazandı.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin