CORSAIR CARBIDE 275R MID-TOWER OYUNCU KASASI İNCELEMESİ

Yeni incelememizin konuğu bilgisayar bileşenleri ve çevre ekipmanları konusunda çok sayıda ürüne sahip olan Corsair’ın sade ve şık tasarımı ile dikkat çeken yeni oyuncu kasası Carbide 275R oluyor.
Bilindiği üzere Corsair’ın birçok bütçeye göre kasaları bulunuyor, bu kasa ise orta bütçeli kullanıcılar için tasarlanmış, sunduğu temperli cam ve dik şekilde ekran kartı takma desteği ile de bu bütçe için büyük artılara sahip.

TASARIM

Kasanın genel tasarımına baktığımızda bizleri siyah renkler karşılıyor, kasanın ayak kısmı hariç neredeyse komple siyah renge sahip. Tasarım dilinin ise daha çok sadelikten yana olduğunu söylemek mümkün, bu kişiden kişiye değişebilir tabii ki fakat bizce gayet şık duruyor.

Kasanın ön tarafındaki fırçalanmış görünümdeki plastik alt taraflara doğru çentik şeklini alıyor ve bu alanda bulunan LED’ler kasanın altından zemine yansıyarak güzel bir görüntü sağlamayı başarıyor.

Kasanın temperli camı hem sunduğu şık görüntü hem de sağlamlık açısından gerçekten çok iyi olmuş. Köşelere çekilen siyah bantlar içeride kalan bazı kısımları gizlemiş, bu şekilde bizce çok daha iyi görünüyor. Bu kısımda eleştirebileceğimiz nokta ise camı tutan vidaların altında kalan kauçukların bazen yerinden çıkıp size zorluk çıkartabilmesi oluyor.

Kasadaki toz filtreleri ise gayet yeterli olmuş bizce. Hem ön tarafta hem üst tarafta hemde alt kısımda toz filtreleri bulunuyor ve bunları takıp çıkarabilmesi oldukça kolay, zaten üst kısımdaki toz filtresi mıknatıslı yapısı sayesinde çok rahat şekilde takıp-çıkarılabiliyor.

Cihazın üst kısmına baktığımızda yukarıda bahsettiğimiz toz filtresini görüyoruz. Portlara gelecek olursak sırasıyla; güç tuşu, reset, kulaklık-mikrofon jakları ve 2 adet USB 3.0 portu görüyoruz. Bu portlar gündelik kullanım için yeterli olsa da bizce 1-2 tane USB 2.0 portu da güzel olabilirmiş.

Artık günümüzde kasalardaki en önemli şeylerden birisi tabii ki kablolama desteği. Corsair bu konuda oldukça iyi işler çıkarmış. 2 adet kauçuk olmak üzere toplam 8 adet kablolama açıklığı sayesinde kasa üzerinde kablolama işlemini yapmanız kolaylaştırılmış. Buna ek olarak alt kısımda bulunan cover sayesinde hem PSU’nuzu hem HDD’lerinizi gizlemeniz mümkün.

Bu kasayı özel kılan en büyük şey ise dik bir şekilde ekran kartınızı yerleştirmenize imkan tanıması, bu birçok kasada bulunmuyor fakat burada unutmamanız gereken kısım ise uzatıcı kablonun kasa içerisinden çıkmaması. Yani bir uzatıcı kablo yardımıyla herhangi bir modlamaya gerek kalmadan ekran kartınızı dik olarak kullanabilirsiniz.

Kasanın sağ kapağını açtığımızda ise burada çıkarılabilir yapıdaki HDD yuvalarını görüyoruz. Bunun hemen sağ tarafında ise güç kaynağınızı yerleştirdiğiniz bölüm bulunuyor, burada kauçuk desteklerin bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Bunlara ek olarak 2.5 inç diskleri yerleştirebileceğiniz kısımlar da sağ kapağın altında konumlandırılmış. ikisi hazneli olmak üzere toplam 4 adet 2.5 inç disk yuvası bizce gayet yeterli olmuş.

TEKNİK DETAYLAR

Form Faktör: Mid-Tower
Kasa Malzemesi:
Çelik, ABS Plastik
Yan Kapak Malzemesi:
Temperli Cam
Maksimum GPU Uzunluğu:
37 Cm
Maksimum PSU Uzunluğu:
18 Cm
Maksimum CPU Soğutucusu Boyu:
17 Cm
Genişleme Yuvaları:
7 Adet
Dahili Fanlar: Ön-Arka 120 mm
Anakart Desteği:
Mini-ITX, Micro-ATX, ATX
Disk Yuvaları:
x 2 3.5 inç, x 3 2.5 inç
Radyatör Uyumluluğu:
120 mm, 140 mm, 240 mm, 280 mm, 360 mm
Boyutlar:
460 mm x 211 mm x 455 mm
Ağırlık:
10.14 Kilo
SONUÇ

Karşımızda gerek sade ve şık tasarımı olsun gerek temperli camı sayesinde dayanıklılığı olsun oldukça başarılı bir kasa bulunuyordu. Bunlara ek olarak sunduğu dikey ekran kartı desteği ile bu fiyattaki rakiplerine göre büyük bir artısı bulunuyor. Eleştirebileceğimiz noktalar ise temperli cam vidalarındaki kauçuğun sabit olmaması ve 1-2 adet daha fazladan USB portu koyulabileceği oluyor.

1998 Doğumlu, teknolojiye oldukça meraklı olan ve bu konularda araştırmayı seven birisiyim.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin