Chrome Tabanlı Microsoft Edge Kullanıma Sunuldu!

Chrome Tabanlı Microsoft Edge Kullanıma Sunuldu!

Microsoft uzun süredir Chromium tabanlı yeni bir Edge tarayıcısı üzerine çalışıyor. Güncellenen Microsoft Edge’in Insider sürümü sonunda herkesin kullanabileceği hale geldi.

Microsoft Edge’in Büyük Güncellemesini Şimdi Deneyin!

Internet Explorer’ın yerine kullanıma sunulan Microsoft Edge, vaat ettiği kullanım kolaylığını sunmayı başarsa da bir türlü istenen sonuçlara ulaşamadı. Windows, özellikle geliştirici tarafında sorun yaşanılan tarayıcıyı Chromium tabanlı olarak yeniden tasarladı. Yani Microsoft Edge, bundan böyle Google Chrome ile aynı açık kaynak kodlarını kullanacak.

Edge tarayıcısının açık kaynağa geçmesinin en büyük avantajı Chrome ile ortak eklenti havuzunu kullanabilecek olması. Böylece kullanıcılar Google Chrome’daki tüm eklentileri Microsoft Edge’de deneyimleyebiliyor. Bunun yanı sıra Microsoft Edge’in yeni sürümüne geçen kullanıcılar Chrome’daki geçmiş, şifreler ve favori siteler gibi bütün çerezlerini de beraberinde getiriyor.

Windows Insider programına dahil olan kullanıcılar, buradaki link üzerinden yeni tarayıcıyı indirip deneyebiliyor. Canary sürümünde tarayıcı her gün güncellenirken, daha kararlı olan Developer sürümünde ise bu güncellemeler haftalık yükleniyor. 6 haftada bir güncellenecek Beta sürümü ise yakın zamanda tüm kullanıcılar için açılacak.

2000'li yıllarda çevirmeli ağ bağlantılarıyla beraber internet ile tanışan Batuhan, 2014 yılından itibaren çeşitli mecralarda teknoloji editörlüğü yapmaya başladı. Akıllı telefonlar ve donanım parçalarına karşı özel bir ilgisi olan editörün son adresi ise Donanım Arşivi oldu.