Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Donanim Arşivi

Haber

Bu Duvar Kağıdı Akıllı Telefonunuzu Çökertiyor!

Bu Duvar Kağıdı Akıllı Telefonunuzu Çökertiyor!

Zararlı yazılım ve virüsler, kolay bir şekilde çökertebildiği için PC kullanıcılarının korkulu rüyası oluyor. Daha önce IOS cihazlarda bazı karakterlerle oluşan çökme sorunu gibi şeyler yaşanmıştı. Ancak mobil cihazların çökertilmesi daha uğraştırıcı olduğu için internet korsanları genellikle bu ürünler için uğraşmıyor. Sosyal medya aracılığıyla ortaya çıkan bir duvar kağıdı ise çökertilmesi oldukça zor olan akıllı telefonları saniyeler içerisinde kullanılamaz hale getirebiliyor!

Samsung Telefonların Çökmesine Neden Olan Görsel!

Yaptığı sızıntı paylaşımları ile bilinen Ice Universe adlı Twitter hesabı, akıllı telefon kullanıcılarını korkutan bir paylaşıma imza attı. Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafı işaret eden hesap, bu fotoğrafın özellikle Samsung markalı akıllı telefonları çökertebildiğini belirtti. Yani kullanıcıların belirtilen fotoğrafı kesinlikle duvar kağıdı olarak kullanmaması gerekiyor.

Normal gibi görünen fotoğrafın telefonlara ne gibi bir etkide bulunduğu henüz bilinmiyor. Ancak sorunun yüksek renk gamına sahip akıllı telefonlarda yaşanması, olay ile ilgili önemli ipuçları veriyor. Görüntüyü düzenleyen kullanıcı, bit şeklindeki renk paletinin içerisine akıllı telefonları kilitleyen zararlı bir kod dizini yerleştirmiş olabilir. Böylece yazılımsal boşluktan yararlanan kodlar, akıllı telefonların anında brick olup kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor.

Paylaşımın altındaki yorumlarda ise bu durumu yaşayan kullanıcılar yer alıyor. Samsung Galaxy S10 ve S20 serisine sahip pek çok kullanıcı telefonlarının kilitlendiğini bildirmiş. Aynı zamanda Google Pixel serisi cihazlarda da ekranın uyandırıldıktan sonra aniden kapanması söz konusu. Huawei cephesinde ise bazı kullanıcılar bu görüntüyü duvar kağıdı yaparak paylaşımda bulunuyor. Yani duvar kağıdının cihazına zarar verip vermemesi muhtemelen ekrana bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

1996 İstanbul doğumlu olan Batuhan Karalar, teknoloji ve otomobil odaklı pek çok web sitesinde uzun yıllar editörlük yapmıştır. Karalar, son olarak Donanım Arşivi internet sitesinde güncel ve ilgi çekici teknoloji haberlerini okurlar ile paylaşmaktadır. Anadolu Üniversitesi İİBF mezunu olan Karalar, teknoloji editörlüğünün yanı sıra girişimcilik alanında da çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Editörümüzü aşağıdaki sosyal medya hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

2 Yorumlar

2 Comments

 1. anon24y84tq3tu7n8v9p348

  Haz 24, 2020 at 22:22

  bunun sebebi bu görselin içerdiği bir pikselin çoğu telefonun desteklediği renk aralığı olan sRGB dışında bir renk olmasından kaynaklanıyor. normalde olması gereken maksimum renk değeri 255 iken söz konusu pikselin değeri 256. kimi telefonların kitlenip kimilerinin kitlenmemesinin sebebi kitlenmeyenlerin desteklediği renk aralığının sRGB den geniş olması.

  • Mehmet Yılmaz

   Haz 24, 2020 at 23:03

   Evet renk gamutuyla alakalı bir sorundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, uzun süredir yaptığı ücretsiz oyun kampanyalarına bir yenisini daha ekliyor. Geçmişte Grand Theft Auto 5 ve Borderlands: The Handsome Collections ve Football...

Teknoloji Haberleri

Intel’in 12. nesil işlemcileri hakkında son zamanlarda çok sayıda bilgi ortaya çıkıyor. Fakat bugün ortaya çıkan Intel Core i9-12900K Cinebench R20 testi ise gerçekten...

Rehber

Microsoft, Windows 11 işletim sisteminin tanıtımını yaptığından beri tüm Windows kullanıcılarının aklında tek bir soru var: Windows 11 için gerekli olan TPM 2.0 Nedir? Bu...

Oyun İndirimleri

Son zamanlarda çok sayıda ücretsiz oyun kampanyasına tanık olduk. Tabii bu biz oyuncular için bu tarz şeyler gerçekten çok güzel bir şey. Ayrıca bu...