Bu Duvar Kağıdı Akıllı Telefonunuzu Çökertiyor!

Zararlı yazılım ve virüsler, kolay bir şekilde çökertebildiği için PC kullanıcılarının korkulu rüyası oluyor. Daha önce IOS cihazlarda bazı karakterlerle oluşan çökme sorunu gibi şeyler yaşanmıştı. Ancak mobil cihazların çökertilmesi daha uğraştırıcı olduğu için internet korsanları genellikle bu ürünler için uğraşmıyor. Sosyal medya aracılığıyla ortaya çıkan bir duvar kağıdı ise çökertilmesi oldukça zor olan akıllı telefonları saniyeler içerisinde kullanılamaz hale getirebiliyor!

Samsung Telefonların Çökmesine Neden Olan Görsel!

Yaptığı sızıntı paylaşımları ile bilinen Ice Universe adlı Twitter hesabı, akıllı telefon kullanıcılarını korkutan bir paylaşıma imza attı. Sosyal medyada yayılan bir fotoğrafı işaret eden hesap, bu fotoğrafın özellikle Samsung markalı akıllı telefonları çökertebildiğini belirtti. Yani kullanıcıların belirtilen fotoğrafı kesinlikle duvar kağıdı olarak kullanmaması gerekiyor.

Normal gibi görünen fotoğrafın telefonlara ne gibi bir etkide bulunduğu henüz bilinmiyor. Ancak sorunun yüksek renk gamına sahip akıllı telefonlarda yaşanması, olay ile ilgili önemli ipuçları veriyor. Görüntüyü düzenleyen kullanıcı, bit şeklindeki renk paletinin içerisine akıllı telefonları kilitleyen zararlı bir kod dizini yerleştirmiş olabilir. Böylece yazılımsal boşluktan yararlanan kodlar, akıllı telefonların anında brick olup kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor.

Paylaşımın altındaki yorumlarda ise bu durumu yaşayan kullanıcılar yer alıyor. Samsung Galaxy S10 ve S20 serisine sahip pek çok kullanıcı telefonlarının kilitlendiğini bildirmiş. Aynı zamanda Google Pixel serisi cihazlarda da ekranın uyandırıldıktan sonra aniden kapanması söz konusu. Huawei cephesinde ise bazı kullanıcılar bu görüntüyü duvar kağıdı yaparak paylaşımda bulunuyor. Yani duvar kağıdının cihazına zarar verip vermemesi muhtemelen ekrana bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

2016 yılından bu yana Donanım Arşivi internet sitesinde teknoloji editörlüğü yapıyorum. Hayatım boyunca teknoloji ile iç içe olduğum için bu konuda öğrendiklerimi büyük bir heyecanla paylaşıyorum.

2 YORUMLAR

  1. bunun sebebi bu görselin içerdiği bir pikselin çoğu telefonun desteklediği renk aralığı olan sRGB dışında bir renk olmasından kaynaklanıyor. normalde olması gereken maksimum renk değeri 255 iken söz konusu pikselin değeri 256. kimi telefonların kitlenip kimilerinin kitlenmemesinin sebebi kitlenmeyenlerin desteklediği renk aralığının sRGB den geniş olması.

YORUM YAP BROM!

Please enter your comment!
Lütfen adınızı girin