Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Rehber

Bir Uygulamaya Girdiğimiz Zaman Oluşan TMP Dosyası Nasıl Açılır ve Silinir?

Temp klasörüne kaydedilen geçici dosyalar her uygulamayı açtığımızda birikir ve büyük bir boyuta ulaşır. Özellikle günümüzde oyunların ve uygulamaların boyutlarının bu kadar arttığı bir dönemde en ufak alana bile ihtiyacımız olduğu için zaman zaman Temp dosyasını temizlememiz gerekir.

Bu rehberimizde sizler için “Temp dosyası nasıl açılır ve temizlenir?“, “Temp dosyalarını silmek güvenli mi?” ve “Temp dosyalarını silersek ne olur?” sorularını yanıtlayacağız.

Temp Dosyasını Temizlemek Güvenli mi?

Temp dosyaları Windows‘un veya kullanıcının kullandığı programlar tarafından oluşturulan geçici verileri depolayan dosya türüdür. Bu dosyalar ilgili programları veya görevleri kullandığınızda bilgisayarın sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Temp doyasının içerisinde günlük kullanımınızda Windows deneyiminize yadımcı olacak bazı dosyalar olabilir ancak diğer geçici dosyaların çoğunun hiçbir faydası olmayacaktır, bu sebeple aralıklı olarak Temp dosyasını temizlemek alandan tasarruf etmemizi sağlar.

Temp Dosyalarının Konumu

  1. Başlat menüsüne “Bilgisayarınız hakkında” yazın ve Enter tuşuna basın.
  2. Ortam değişkenleri” butonuna basın ve yukarıda bulunan “TMP” ve “TEMP” değişkenlerinin karşısında bulunan konuma gidin.

Temp Dosyaları Nasıl Silinir?

  1. Başlat menüsüne “Disk Temizleme” yazın ve Enter tuşuna basın.
  2. Listedeki tüm seçeneklerin solundaki kutucuğu işaretleyin ve “Tamam” butonuna basın.

Bu rehberimizde sizler için “Temp dosyası nasıl açılır ve temizlenir?“, “Temp dosyalarını silmek güvenli mi?” ve “Temp dosyalarını silersek ne olur?” sorularını yanıtladık. Bu konu ile ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

2004 yılında Ankara'da dünyaya gelen ve doğma büyüme Ankara'lı olan Berat Özdemir, bilgisayar yazılım ve donanım teknolojilerine meraklı olmakla birlikte yıllardır yakından takip etmektedir. Anadolu Lisesi yabancı dil bölümünde okuyan Berat, aynı zamanda Donanım Arşivi'nde güncel haberler ve okuyucular için özel içerikler yazıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun Haberleri

EA Sports’un FIFA ile olan uzun süreli ortaklığının sona ermesinden bu yana geliştirilen ikinci futbol oyunu olan EA Sports FC 25, büyük beklentilerle geliyor....

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Oyun Haberleri

İstanbul merkezli oyun geliştirme stüdyosu Motion Blur, yeni oyunları Black State‘i tanıttı. Üçüncü şahıs aksiyon-macera türündeki bu yeni yapım, PC platformu için Steam ve...

İnceleme

AMD Ryzen 5 8400F ve Ryzen 7 8700F model işlemciler merak edilen modellerden biri. Çünkü bu işlemciler AM5 sokete geçiş işlemcisi olarak görülüyor. Muhtemelen...