ASUS’un 8. Nesil Z370 Chipsetli Anakartlarının İncelemesi

ASUS’un 8. Nesil Z370 Chipsetli Anakartlarının İncelemesi

Bu gün ofisimize birbirinden güzel 3 farklı anakart modeli geldi. Asus’un Intel’in 8.Nesil işlemcileri için üretmiş olduğu Z370 Chipsetli anakartlarına yakından bakacağız ve sizler için detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Ofisimize Asus’un 3 farklı anakart modelinin geldiğini söylemiştik. Peki bunlar neler?

 • TUF Z370-PLUS
 • PRIME Z370-A
 • ROG STRIX Z370-F

Ucuzdan pahalıya doğru sıralamış olduğumuz anakartlarımız hakkında daha fazla lafı uzatmadan gelin detaylıca tek tek inceleyelim. Önce özelliklerine sonra ise kişisel yorumuma değineceğim. Z370 Chipseti hakkında detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TUF Z370-PLUS Gaming İncelemesi

Tasarım ve Özellikler

Biliyorsunuz kısa süre önce Intel 8.Nesil işlemcilerini piyasaya çıkartmıştı. Ardından ise anakart üreticileri anakartlarını piyasaya sundu. Şimdi ise sizler için Asus’un askeri sınıf adı altında üretmiş olduğu TUF Gaming Z370-Plus’a detaylıca bakacağız. Asus’un bileşen konusunda ne kadar iyi olduğunu biliyoruz ve bu durumu TUF serisinde bir üst kademeye taşıyor. Yüksek koruma altında olan TUF’ı gelin detaylıca inceleyelim.

Anakartımızın öncelikle tasarımına değinmek istiyorum çünkü oldukça şık bir tasarıma sahip. TUF serisine özel tasarım ile gelen anakart üzerinde bulundurduğu sembollerle olsun turuncu renkteki çizgilerle olsun oldukça şık gözüküyor. Anakartın sağ kısmının kesiminin farklı olması daha hoş göstermiş.

Z370 Chipsetinin üzerinde oldukça şık bir soğutma blok bulunuyor. Bu soğutma blok üzerinde TUF sembolü ve Z370 yazısı gayet hoş bir şekilde işlenmiş. Bu kısımda herhangi bir RGB aydınlatmanın bulunmadığını söylemekte fayda var.

Anakartımızda 7 Faz, 11 Kapasitör bulunuyor bunun sayesinde overclock işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Ana elektrik akımında oluşabilecek herhangi bir dalgalanmaya karşı 11 kopasitör ile koruma altındasınız. Keşke faz sayısını 10 olarak görebilseydik tadından yenmezdi lakin 7 faz da yeterli. Anakartta 1 adet Mosfed soğutucusu bulunuyor. Mosfed’lerin ve arka çıkışların üzerine TUF sembolü içeren bir kaplama yapılmış. Kartın üzerinde iki adet M.2 Sata yuvası bulunuyor ama sadece birinin üzerinde alüminyum soğutma bulunuyor. Genel olarak Asus’un kartı bu şekilde kaplaması kartı oldukça şık göstermiş ve Asus gerçekten de temiz iş çıkartmış.

 • İşlemci: Intel 8. Nesil (LGA1151)
 • Yonga SetiIntel® Z370
 • Bellek: 4x DIMM, Max. 64GB, DDR4 4000+MHz(O.C.) (Çift Kanal)
 • Görüntü Bağdaştırıcıları
  DVI-D: 1920 x 1200 @ 60 Hz
  HDMI 1.4b: 4096 x 2160 @ 24 Hz / 2560 x 1600 @ 60 Hz
 • Çoklu GPU Desteği: AMD CrossFireX Teknolojisi
 • Genişleme Yuvaları
  1x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16, x8/x4+x4)
  1x PCIe 3.0/2.0 x16 (max at x4 mode)
  4x PCIe 3.0/2.0 x1
 • Depolama
  2x M.2 Socket
  6x SATA 6Gb/s port
 • Raid Desteği: 0, 1, 5, 10
 • LAN
  ASUS Turbo LAN Utility
  TUF LANGuard
 • Ses: Realtek® ALC887 8-Kanal High Definition Audio CODEC
 • USB Portları 
  1x 5Gb/s port(s) USB Type-C

  2x USB 3.1 Gen 2
  2x USB 3.1 Gen 1 Type-A
  2x USB 2.0

  2 x USB 3.0 bağlantıları ek olarak 4 USB 3.0 portları destekler (19-pin)
  2 x USB 2.0 bağlantıları ek olarak 4 USB 2.0 portları destekler

Anakartımızda 2 adet PCI E. x16 yuvası bulunuyor lakin 2 adet GTX 1080Ti sahibi iseniz SLI yapmanız mümkün değil. Çünkü TUF Z370-PLUS sadece CrossFireX desteği bulunuyor. SLI adına hiç bir destek yok.

USB konusunda bizi oldukça zengin karşılaması gayet iyi olmuş, arka çıkışlardan toplam 6 adet USB yuvası elde ediyoruz, bir adet de Type-C mevcut. Bundan hariç anakart üzerinden 2x USB 3.0 ve 2x USB 2.0 olmak üzere 4 adet daha USB yuvası elde edebiliyorsunuz.

Onboard olarak kullanmak isteyen kullanıcılar için DVI-D yada HDMI bulunuyor. Bunların yanına bir adet Display Port olsaymış çok iyi olurmuş ama Asus maliyeti korumak istemiş olsa gerek.

İnternet bağlantısı tarafında bir adet LAN çıkışı bulunuyor, Asus burada kendisinin iki yazılımını kullanmış, biri Turbo LAN diğeri ise TUF serisi için olan TUF LANGuard. Bu iki güzel teknoloji sayede internet hızınızı en verimli şekilde kullanabiliyorsunuz.

Ses kısmında 8 kanallı Realtek ALC-887 teknolojisinden yararlanmış. Anakartın arka çıkışlarında ise 3 adet jak yuvası bulunuyor.

Kişisel Yorumum: TUF serisi oldukça güzel tasarıma sahip olduğunu zaten biliyoruz lakin RGB aydınlatma konusunda gayet başarılı lakin kaplamaların üstlerinde de aydınlatma bulunsaydı çok iyi olurdu. Anakart üzerinde sağ kısmında bulunan turuncu çizgilerin altında RGB ışıklandırma bulunuyor.

Askeri sınıf kalitesinde olduğunu Asus çokça vurgulamış. Yani dayanıklık konusunda üst seviyede diyoruzBunun dışında kutusuna bakacak olursak dolu dolu bir kutuya sahip demek pek mümkün değil. Cihazın fiyatına bakacak olursak 26.11.2017 tarihinde ortalama 700 TL‘lik bir fiyata sahip. 

1
2
3
İstanbul Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okuyorum. Öğrenimim ile alakası olmasa da çocukluğumdan beri bilgisayara olan ilgim beni bir miktar bu sektöre itti. Bu sektörde aktif olarak 3-4 yıldır çalışıyorum ve birden fazla yayında yazılı ve videolu içerik ürettim. Editörlük haricinde PR sektöründe aktif olarak çalışmalarım bulunmakla beraber Donanım Arşivi'nde Proje Geliştirme ve Editör olarak sizlerleyim.