Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

ASUS, Yeni Nesil Intel Z790, H770 ve B760 Çipsetli Anakartlarını Duyurdu

ASUS bugün, yeni Intel 12. ve 13. nesil işlemciler için yeni anakart modellerini tanıttı. ASUS, 2022 yılında son teknoloji Z790 anakart platformunu sundu. En güçlü 13. nesil Intel Core işlemciler için geliştirilen bu anakartlar bilgisayar tutkunlarının, hız aşırtma uzmanlarının, talepkar oyuncuların ve profesyonel içerik üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. ASUS bugün Z790 anakart ailesini yeni modellerle genişletmenin yanı sıra H770 ve B760 yonga setleri için de yeni seçenekler sunuyor.

Bu modeller, en yeni Intel yongalarının çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Üst seviye için ASUS yeni ROG Strix ve ASUS Prime Z790 anakart modellerini getirirken, kendi orta seviye sistemini kurmak isteyenler için de ROG Strix, TUF Gaming, ProArt ve Prime ürün ailelerinden çok sayıda H770 ve B760 anakart seçeneğini sunuyor

Isıyı Yenmenin Yeni Yolları

Yeni anakart seçenekleriyle birlikte, ASUS ayrıca kullanıcılar için yeni 13. nesil Intel işlemcilerinin bütün gücünü açığa çıkaracak soğutma sistemini de getiriyor. Son nesil ASUS anakartlarından kullananlar ASUS MultiCore Enhancement ve ASUS Performance Enhancement özelliklerini yakından tanıyor. Bu BIOS seçenekleri sayesinde, gelişmiş soğutma sistemlerine sahip kullanıcılar işlemcilerinin standart değerlerin üzerinde çalışmasını sağlayabiliyor. ASUS şimdi bu iki menüye de yeni bir seçenek ekliyor.

Mevcut modlarda olduğu gibi, yeni seçenekler de işlemcinin hızını artırma sınırını ortadan kaldırıyor fakat bununla birlikte 90 derecelik bir sıcaklık sınırı uyguluyor. Böylece kullanıcılar belirli sıcaklıklara kadar olağanüstü çok çekirdek performansı alabiliyor. Sıcaklık kısıtlamalarına rağmen ASUS MultiCore Enhancement ve ASUS Performance Enhancement özellikleri yüksek performans için etkili birer araç olmayı sürdürüyor. ASUS mühendisleri bu iki MultiCore Enhancement ayarını bir adet Intel Core i9-13900K işlemciyle test etti. Testin sonucunda büyük ölçüde aynı performansı tam 10 derece daha düşük sıcaklıkta sunabildiklerini gördüler. Yeni mod bir önceki sürüme kıyasla çok daha büyük bir soğutma avantajını performansta sadece %2,8 düşüşle sunuyor.

Bu yeni ASUS MultiCore Enhancement seçeneği, hız aşırtmaya hazır tüm ASUS Z790 anakart modelleri için sunulacak. Benzer ASUS Performance Enhancement seçeneği ise ASUS H770 ve B760 anakartlarında yer alacak. Mevcut kullanıcılar bu yeni özelliğe BIOS güncellemesi ile kavuşabilecek.

Tepe Seviyede Z790 Çipsetli Anakartlar

Hız aşırtmaya hazır canavar gibi bir anakart arayan teknoloji tutkunları için yeni ASUS Z790 anakartlar geldi. Bu üst seviye anakartlar kullanıcıların hız aşırtılabilen K serisi işlemcileri ile en iyi ev sistemini kurmalarına yardımcı oluyor. ASUS’ın Intel anakart ailesindeki en seçkin modeller olan bu anakartlar ayrıntılara özen gösteren kullanıcılar için lüks özelliklerle dolu.

Hiçbir şeyden ödün vermeyen oyun sistemlerinden son derece güçlü bir içerik üretimi bilgisayarlarına veya her tür iş yükünün altından kalkabilen kapsamlı PC’lere kadar her tür seçeneğe uygun bir ASUS Z790 anakart bulunuyor. İki yeni ROG Strix Z790 anakart modeli her türlü mücadeleye hazır bir şekilde geliyor: ROG Strix Z790-A Gaming WiFi ve ROG Strix Z790-H Gaming WiFi. DDR5 desteği sunan bu anakartlar çok sayıda çekirdeğe ve iş parçacığına sahip en yeni işlemcilere son derece yüksek bant genişliği sağlıyor.

Her iki anakart da bugünün ve geleceğin en iyi ekran kartlarına hazır olan PCIe 5.0 x16 yuvasıyla donatıldı. Öte yandan Prime Z790M-Plus modeli ise etkileyici bir özellik listesine sahip: PCIe 5.0 x16 yuvası, üç adet M.2 yuvası, uyumlu kasaların ön panelinde Thunderbolt 4 bağlantı noktası kullanma imkanı veren bir başlık ve çok daha fazlası. Zamanın ötesindeki siyah beyaz tasarımı ve uzay temalı ayrıntılarıyla Prime Z790M-Plus, neredeyse piyasadaki yüm bileşenlerle uyumlu.

Yeni H770 Anakartlar Orta Seviye Fiyatlarla Üst Seviye Özellikler Sunuyor

İhtiyaçlarını karşılamak için hız aşırtmaya gerek duymayan kullanıcılara yönelik yeni TUF Gaming H770-Pro WiFi ve Prime H770-Plus D4 modelleri, kullanıcıların bir Z790 anakartta bulabileceğine yakın sayıda PCIe veri yoluna sahip.

TUF Gaming H770-Pro WiFi oyun sistemleri için gereken gücü ve güvenilir performansı sunuyor. Yeni nesil ekran kartları için bir adet PCIe 5.0 x16 yuvasına sahip olan bu modelde dört adet M.2 yuvası ve çok sayıda USB bağlantı noktası bulunuyor. Kusursuz ağ bağlantısı ise Intel 2,5 Gbps bağlantı noktası ve Wifİ 6 bağlantı seçenekleriyle sunuluyor. ASUS tüm bu özellikleri sağlam görünümlü TUF Gaming tasarımıyla birleştiriyor.

En son nesil bellek teknolojisi olan DDR5, her tür kullanıcıya önemli avantajlar sağlıyor. Ancak DDR4 belleklerin uygun fiyatlarını tercih eden kullanıcıları unutmayan ASUS, onlara da Prime H770-Plus D4 modelini sunuyor. Çok sayıda PCIe x16 ve M.2 yuvasına sahip bu anakart birçok farklı genişleme kartına veya depolama sürücüsüne hazır.

B760 ile Intel 13. Nesil Gücü Her Yerde

ASUS B serisi anakartlar tamamen fiyat performans dengesi için tasarlanıyor. ASUS 700 serisinin en uygun fiyatlı modelleri olan bu anakartlar; bütçesi kısıtlı olan kullanıcılardan hız aşırtmaya ihtiyaç duymayanlara, ortalama performansı yeterli bulanlardan uygun fiyatlı, güvenilir ve uzun ömürlü bir bilgisayar sahibi olmak isteyenlere kadar herkese hitap ediyor.

ASUS B760 anakartlar her ne kadar ROG Maximus Z790 ailesindeki son teknoloji modellerle boy ölçüşemeseler de yine de kendi içlerinde son derece kapsamlı ve yüksek performanslı modeller. ASUS B760 serisi yalnızca en üst seviye modellerde rastlanan özelliklere yer vermesiyle bir kez daha kullanıcıları şaşırtıyor. ROG Strix veya TUF Gaming ailelerinden bir oyuncu anakartı, içerik üretenlere yönelik bir ProArt modeli ya da her ihtiyaca yönelik mükemmel bir ASUS Prime anakart isteyen kullanıcılar B760 serisinde aradığını bulacak.

Asus ProArt B760-Creator D4

ASUS B760’ın sunduğu avantajlar dikkatlerini çekse de bilgisayarını özellikle içerik üretiminde kullanmayı planlayan kullanıcılar ise buna daha uygun bir modele yönelebilir. ASUS bu kullanıcıları ProArt B760-Creator D4’e göz atmaya davet ediyor. PCIe 5.0 x16 yuvası, zengin depolama seçenekleri ve geniş bağlantı olanaklarıyla bu anakart; tasarımcılara, film yapımcılarına, mühendislere ve her tür sanatçıya projeleri için sağlam bir platform sunuyor. Zarif renkler ve şık tasarım, ProArt serisine profesyonel bir stil kazandırıyor. Bu stil, kullanıcılar ister müşterileriyle toplantı yapsın ister yaratıcılıklarının peşinden koşsun her ortama uyum sağlıyor.

ROG Strix B760-F Gaming WiFi zorlu mücadeleler için tasarlanmış ve sistemlerin bel kemiği olmaya hazır bir model. Büyük soğutma bloklarında, önceden monte edilmiş giriş çıkış kalkanında ve tam boy M.2 soğutma bloklarında ROG hatlarını taşıyan bu oyuncu anakartı sistemin temelini oluşturmak için geliyor. Sağlam güç çözümü, etkileyici güç dağıtım sistemi ve kapsamlı soğutma özellikleriyle bu anakart ASUS B760 serisinin en yüksek performanslı modeli. DDR5 desteği sayesinde yeni 13. nesil Intel işlemciler yüksek bant genişliğine kavuşurken, PCIe 5.0 x16 yuvası ise kullanıcıların son teknoloji ekran kartlarının üstün gücünden yararlanmasını sağlıyor.

ASUS, ROG Strix B760-F Gaming WiFi ile bir sistem kurmayı kolaylaştırmak için elinden geleni yaptı. PCIe Slot Q-Release düğmesi, parmakları zorlamadan ekran kartını hızla çıkarmayı mümkün kılıyor. ASUS M.2 Q-Latch sistemi kullanıcılar için minik M.2 vidalarını kasanın derinliklerinde kaybetme derdini ortadan kaldırıyor. Sistem toplarken işler istenildiği gibi gitmediğinde ise Q-LED hata tespit göstergesi sayesinde sorunları çözmek kolaylaşıyor.

Asus ROG Strix B760-A Gaming WiFi

Sınırları zorlamayı alışkanlık haline getiren oyuncular ROG Strix A serisi anakartların etkileyici tasarımından ve beklentileri aşan performansından da yararlanabilir. ROG Strix B760-A Gaming WiFi D4 anakartın yüzeyini beyaz ve gümüş renkli bölümler süslüyor. Bu anakart ASUS White Edition bileşenlerle birlikte kullanıldığında ortaya göz alıcı sistemler çıkıyor.

Sağlam güç dağıtım sistemleriyle donatılan bu anakartlar üst seviye Intel işlemcilerin taleplerini karşılayabiliyor. PCIe 4.0 SSD’ler için üç adet M.2 yuvasına sahip olan bu anakartlar ayrıca yeni nesil ekran kartlarına uygun PCIe 5.0 X16 yuvasıyla yüksek kare hızlarına ulaşma imkanı veriyor.

Uygun boyutlarda bir bilgisayar toplamak isteyenler için ise ASUS, ROG Strix B760-G Gaming WiFi D4 modelini piyasaya çıkardı. Kullanıcılar bu anakartla, ekran kartları ve genişleme kartları için bir adet PCIe 5.0 x16 yuvasına ve bir adet de PCIe 4.0 x16 yuvasına kavuşuyor. İki adet PCIe 4.0 M.2 yuvası ise kullanıcılara oyun arşivleri için geniş ve hızlı bir depolama alanı oluşturma olanağı veriyor. Intel 2,5 Gb Ethernet bağlantı noktası çevrim içi oyunlar için yüksek bant genişlikli bir ağ geçidi oluştururken Intel WiFi 6E teknolojisi ise kullanışlı kablosuz bağlantılar sunuyor.

İhtiyaçlarını karşılamak için bir mini-ITX anakart tercih edenler ise ASUS’un sunduğu ROG Strix B760-I Gaming WiFi modelini tercih edebilir. Çoğu kişinin avuç içine rahatlıkla sığabilecek boyuttaki bu model sağlam güç sunuyor. Bu anakart; etkili bir 13. nesil Intel işlemci, bir çift yüksek bant genişlikli DDR5 modülü, iki adet hızlı PCIe 4.0 SSD ve PCIe 5.0 x16 yuvasına yerleştirilen son teknoloji bir ekran kartıyla kullanıldığında ortaya günümüzün oyun konsollarıyla ve en hızlı oyun bilgisayarlarıyla başa baş performans veren sağlam bir bilgisayar çıkıyor.

TUG Gaming anakartlar sağlam performans ve güvenilirliği muhteşem bir fiyatla sunmalarıyla oyuncular arasında ün kazandı. ASUS bu geleneği, bilgisayarda oyun deneyimini daha geniş kitlelere ulaştırmaya hazır üç yeni modelle sürdürüyor.

TUF Gaming B760-Plus WiFi D4

ASUS tam boy donanımdan vazgeçemeyenlere TUF Gaming B760-Plus WiFi D4 modelini sunuyor. Bu ATX anakart harika bir oyun sistemi kurmak isteyenlere gereken her şeyi sunuyor. PCIe 5.0 x16 yuvası, WiFi 6 teknolojisi ve çok sayıda USB bağlantı noktasıyla bu anakart mücadeleye en başından beri hazır. Boyut olarak microATX’i tercih edenler ise TUF Gaming B760M-Plus WiFi D4 ve TUF Gaming B760M-Plus D4 olmak üzere iki ayrı seçeneğe sahip. Tüm bu seçenekler, bütçeleri fazla yormayan DDR4 RAM’e destek veriyor. Kullanıcılar bu sayede sistemlerini hızla kurup işe koyulabiliyor.

ASUS ayrıca çok yönlü sistem kuranlar için Prime serisinden AT ve microATX B760 anakart modelleri sunuyor. ASUS Z790, H770, B760 anakart serilerinin tamamına ait görseller ve diğer ayrıntılar için Edge Up Satın Alma Kılavuzu sayfasını ve 700 serisi açılış sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Rehber

Oyunlarda yüksek FPS almak her oyuncunun hayali. Fakat bu hayale maalesef herkes ulaşamayabiliyor. Düşük bütçesi olanlar, eski bilgisayar kullanmak zorunda olanlar için oyunlarda yüksek...

Sinema Haberleri

Dünyanın en çok aboneye sahip olan ve ülkemizde de en çok tercih edilen dijital içerik platformu olan Netflix, oldukça geniş ve sürekli olarak genişlemeye...

Oyun Haberleri

Yüzlerce oyun ve uygulama NVIDIA RTX teknolojilerini hali hazırda destekliyor ve her ay NVIDIA DLSS, NVIDIA Reflex  ve gelişmiş ışın izleme efektlerini entegre eden birçok yeni oyun piyasaya...

Teknoloji Haberleri

AMD’nin yeni nesil Ryzen 9000 serisi masaüstü işlemcilerinin yakında resmi olarak satışa sunulması bekleniyor. Fakat bu resmi satışlara gerek kalmadan bazı işlemci modellerinin testlerine...