Asus ROG Strix Fusion 500 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

ASUS ROG STRIX FUSION 500 OYUNCU KULAKLIĞI İNCELEMESİ

 
 
Yeni incelememizin konuğu Asus’un özel ses çözümleri ve tasarımıyla adeta şov yaptığı Fusion 500 model yeni oyuncu kulaklığı oluyor. Bongiovi Acoustics ile birlikte geliştirilen sanal 7.1 ses deneyimi, dokunmatik kontrolleri ve özel RGB aydınlatması ile bu kulaklık tepe noktalara kolaylıkla domine edecek gibi görünüyor.
 
Tasarım

Cihaz oldukça pahalı olduğu için kutu tasarımı da bunu destekler nitelikte olmuş. Ürünün şık bir fotoğrafı ve desteklediği platformların olduğu siyah özel tasarım bir kutu görüyoruz. Kutuyu sağ kısımdan çekip açıyoruz ve karşımıza özel padler çıkıyor.

Cihazın genel tasarımına baktığımızda mat siyah renk görmek mümkün. Sürücülerin olduğu kısıma baktığımızda ise göz şeklini anımsatıyor. O kısımda parlak yüzey tercih etmiş Asus’un düşündüğü ufak detaylar tasarımı gerçekten üst noktalara taşımayı başarmış. Cihazın mikrofonu ise sol kısıma gizlenmiş, açtığınızda otomatik olarak devreye giriyor kapatınca ise otomatik olarak devreden çıkıyor.

Cihazın kontrolleri ise alışılmışın dışında. Sanal 7.1 desteğini açık kapatmak için bir tuş bulunuyor. Alışılmışın dışında olan kısım ise cihazın sol kısmındaki parlak yüzeyin dokunmatik olması. Yukarı-aşağı kaydırarak ses yüksekliği, sağ-sol yaparak şarkı değiştirmek, basıp çekerek şarkı durdurup devam ettirmek ve 3 saniye basılı tutarak RGB modları arasında geçiş imkanı sunuyor. Bu kısımı kullanması gerçekten çok keyifli ve kolay olmuş.

Cihazın mekanik aksamı çelikten imal edilmiş ve gerçekten çok sağlam bir hissiyat veriyor, plastik kısımlar ise dayanıklı ABS plastik. Ayrıca cihazı kafanızın yüksekliğine göre ayarlamanız için gereken kızak, boynunuza asabilmeniz için sürücü kısmını düz şekile getirebilmek gibi esneklikler sunulmuş.

Cihazda ayrıca kafanıza baskıyı azaltan özel sünger kullanılmış. Kafanıza temas eden kısım komple bu özel süngerle kaplanmış ve uzun süreli kullanımlarda oluşabilecek baş ağrısı gibi sorunlar en az indirilmeye çalışılmış.

Cihazla birlikte 2 adet kulak padi geliyor. Bunlardan biri süngerimsi yapıda daha fazla hava alan komforlu, diğeri ise sunni deri hissiyatına sahip. Bunlar kulağı daha iyi kapatıp sesi izole eden özel padler.

Cihazın kablosu 2 metre kumaş sarım Micro USB arabirine sahip, kablo uzunluğu her ne kadar iyi olsa da eleştireceğimiz bir nokta ise Micro USB arabiriminin güvensiz bir hissiyat bırakması. Bu arabirim yerine başka bir arabirim kullanılabilinirdi bizce.

Cihazın sağ ve sol kısımlarında RGB aydınlatmaya sahip kısımlar bulunuyor. Bu kısımları ASUS’un Aura yazılımı ile istediğiniz moda ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin müziğin ritmine göre yanıp sönen tutan mod, nefes alma modu gibi modlar arasında kolayca geçiş sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca Aura destekleyen diğer Asus cihazları ile senkronize çalışabiliyor.

Teknik Detaylar

Cihazın teknik bilgilerine baktığımızda bizleri özellikle yüksek kaliteli bileşenler kullanıldığını görüyoruz. 24 Bit/96 KHz ESS 9018 Hi-Fi DAC ve ESS 9601 amfisi gerçekten kaliteli bir ses sunmayı başarıyor. Bass’lar bozulmadan kulağınıza ulaşmayı başarırken cihazda eleştirebileceğimiz diğer bir nokta ise mikrofon kalitesinin biraz daha iyi olabileceği.

Bağlantı: Micro USB
Platformlar: PC, Mac, Playstation 4
Sürücü Çapı: 50 MM Asus Essence
Sürücü Tipi: Neodimyum Mıknatıs
Ses Teknolojileri: Sanal 7.1, Bongiovi Acoustics Digital Power Station

Embedans: 32 Ohm
Frekans Tepkisi: 20-20000 Hz Arası
Mikrofon Tipi: Dijital Boom Mikrofon
Pick-Up Pattern: Tek Yön
Mikrofon Tepkisi: 50-10000 Hz Arası
Mikrofon Hassasiyeti: -39 dB ± 3 dB
Kablo Uzunluğu: Kumaş Sarım 2 Metre
Kulaklık Ağırlığı: 360 Gram
Aksesuarlar: USB Kablosu, Kullanım Kılavuzu, ROG Hybrid Kulaklık Pad, %100 Protein Kulaklık Pad

Sonuç

Asus, yüksek bütçe için oldukça iddialı bir kulaklıkla karşımızdaydı. Sıra dışı dokunmatik kontrolleri, Bongiovi Acoustics ile birlikte geliştirilen özel 7.1 deneyimi ile gerçekten iyi işlere imza attı. Eleştirimiz ise mikrofonun biraz daha iyi olabileceği.