Connect with us

Merhaba, ne aramıştın?

Teknoloji Haberleri

Asus, Nvidia GeForce RTX 3090 Ti Ekran Kartlarını Duyurdu

ASUS, ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti ve TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti ekran kartlarını duyurdu. Modeller Standart ve Hız Aşırtmalı (OC) sürümleriyle geliyor.

Üst düzey beklentileri ve talepleri olan oyuncular, içerik üreticileri ve veri bilimciler için tasarlanan NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti’da 10,752 ile rekor sayıda CUDA çekirdeği bulunuyor. Kart bu sayede 78 RT-TFLOP, 40 Shader-TFLOP ve 320 Tensor-TFLOP düzeyinde güç sağlıyor. 21 Gbps ile en yüksek hıza sahip olan 24 GB GDDR6X bellek, 1 Tb/s bellek bant genişliği sunuyor.

Sıvı Soğutmalı ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti kapalı devre sıvı soğutma sistemiyle sıcaklıkları ve gürültü düzeyini sıkı kontrol altında tutuyor. Soğuta sisteminin ilk aşamasını grafik işlemciyi ve dahili GDDR6X belleği kaplayan özel tasarım soğuk plaka oluşturuyor. Bu plaka saf performanstan sorumlu bileşenler için birinci sınıf soğutma sağlıyor. 560 mm tüp ise büyük kasalara veya AIO CPU soğutucu içeren sistemlere bile radyatör takmak için esnek seçenekler sunuyor: 240 mm radyatör ve bir çift 120 mm ARGB fan, yüksek statik basınçlı soğutucu hava akımı oluşturuyor. Üfleyici fan ve ön kapağın altındaki düşük profilli soğutma bloğu, güç dağıtım bileşenlerinin ürettiği ısıyı uzaklaştırıyor. Tüm bu sistem 2,6 yuva yer kaplayan ince bir tasarıma sığıyor.

Çeşitli özellikler sayesinde bu ekran kartını kolayca kurmak ve uzun vadede yüksek performans almak mümkün oluyor. Güç algılama devreleri, kartın 1 x 16 pimli güç bağlantısıyla PSU’ya takılmadığı durumlarda sabir bir LED ışığıyla kullanıcıyı uyarıyor. Karta yeterli güç gelmediğinde ise bu ışık yanıp sönüyor.

İki adet FanConnect II başlığı, kullanıcıların kasa fanlarını ekran kartına bağlayarak GPU yük altındayken hava akımını artırmasına olanak tanıyor. Çift modlu BIOS anahtarı; en yüksek soğutma performansı ve saat hızları ile performanstan az da olsa ödün verip sessiz bir kullanım deneyimi yaşama arasında seçim sunuyor. 0 dB teknolojisi ise ekran kartı boştayken veya hafif yük altındayken ekran kartının otomatik olarak sessiz moda geçmesini sağlıyor.

ROG Strix LC GeForce RTX 3090 Ti ekran kartı sergilemek için hazırlanacak sistemler için hazır. Kartın ön kapağını açılı metinler ve paralel çizgiler süslüyor. Kapakta, köprüde ve radyatör fanlarında yer alan adreslenebilir RGB LED’ler kasanın içinde canlı bir parlaklık oluşturuyor. Kullanıcılar Aura Sync aracılığıyla bu aydınlatma efektlerini Aura uyumlu diğer ekipmanlarına uyumlu hale getirebiliyor.

Yükselen Değer: TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti

Yeni termal çözümüyle TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti hava soğutma konusunda rakip tanımıyor. Gösterişsiz ve sade bir tasarımda üst düzey dayanıklılık ve etkileyici performans arayan kullanıcılar, sistemlerinde bu karta yer verebilir.

Açılı, mat siyah, metalik ön kapakta endüstriyel tasarım hatları hakim. Bu kapak, 3,2 yuva yer kaplayan soğutma bloğunu kaplıyor. Soğutma bloğu en yoğun yüklerde bile GPU’yu, VRAM’i ve güç dağıtım devresini serin tutuyor.

Eksen Teknolojili üç adet fan, geniş yüzey alanına sahip soğutma bloğuna yeterli miktarda hava iletiyor. ASUS statik basıncı artırmak için her bir fanın genişliğini 1,5 cm’e genişletti. Ayrıca tüm fanlarda havayı ihtiyaç duyulan yere odaklayan yarım boy bariyer halkası bulunuyor. Ortadaki fan saat yönüne dönerken diğer fanlar da ters yöne dönerek türbülansı azaltıyor. Bu başarılı tasarım sayesinde fanlar daha hızlı dönebiliyor ve gürültüyü artırmadan soğurma bloğuna daha fazla hava iletilebiliyor.

Belleklere özel soğutma bloğu ise karttaki devasa kapasiteli GDDR6X belleği serin tutarak hızlı ve güvenilir performans sunuyor. 0 dB fan durdurma modu, boşta veya düşük yük altındayken kartın sessiz çalışmasını sağlıyor. Tam boy arka plaka çeşitli TUF Gaming grafikleriyle bezeli. PCB’nin önündeki geniş açıklık ise soğutma bloğundaki sıcak havanın dışarı çıkmasına yardımcı oluyor.

TUF Gaming GeForce RTX 3090 Ti ekran kartı teknoloji tutkunlarına yönelik özellikleriyle sistemin yapabileceklerini artırıyor. ASUS ürün serisinde yararlanılan Auto-Extreme üretim teknolojisi sayesinde, bileşenler insan müdahalesi olmadan yerlerine hassas bir şekilde lehimleniyor. Bu da üretim kalitesini ve güvenilirliği artırıyor. 144 saatlik testler ve askeri düzeyde sağlam kapasitörler de uzun bir kullanım ömrü vadediyor. Kullanıcılar TUF Gaming ekran kartlarını, dahili Aura RGB LED’leri kullanarak sistemlerinin geri kalanıyla uyumlu hale getirebiliyor.

Asus GeForce RTX 3090 Ti Serisi Teknik Detaylar


 

Basın bülteninden derlenmiştir.

1998 Ankara doğumluyum, uzun yıllardır Donanım Arşivi'nde web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Sizlere ürün incelemeleriyle ve teknoloji haberleriyle güncel, doğru içerikler sunmayı hedefliyorum. Aynı zamanda Donanım Arşivi Forum'da da yöneticilik yapmaktayım.

Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da ilginizi çekebilir

Oyun İndirimleri

Epic Games, her hafta düzenlediği ücretsiz oyun kampanyasıyla oyunseverleri memnun etmeye devam ediyor. Bu hafta, hem hız hem de strateji tutkunları için iki oyun...

Oyun Haberleri

Microsoft, Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass Core üyelerine özel bir hafta sonu kampanyası olan Ücretsiz Oyun Günleri’ni duyurdu. Bu kampanya, oyunculara...

Sistem Gereksinimleri

Sizlerle uzunca bir süredir paylaştığımız oyun sistem gereksinimleri serimize Empires of the Undergrowth sistem gereksinimleriyle birlikte devam ediyoruz. Çoğu kullanıcı istediği oyunu bilgisayarına indirmeden önce...

Oyun Haberleri

KRAFTON, Inc., hem Dereceli moda bir dizi önemli yenilik getiren hem de yayınladığı Geliştirici Mektubu’nda detayları açıklanan HMS Dengelemesi’ni içeren PUBG: BATTLEGROUNDS 30.1 Güncellemesi‘ni duyurdu. Bu değişiklikler, oyunculara daha...